Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Facebook Blog Fikirlerini Sonunda Açıkladı

Her projenin hangi alanda olur ise olsun bir nabız yoklama süreci vardır malum %70 “Burada” demez ise o proje çöp olur ancak birde alıştırarak projeleri sindirim sürecine sokmak vardır ki bu genel de çok kullanılan bir yöntemdir. Facebook zaman tünelini ilk çıkardığında blog benzeri görünü dikkatimi çekmişti ve webmaster mekanda tartışmaların birinde bahsettiğimi hatırlıyorum. Bir blogun karşılayabileceği bir çok özellik var şeklinde ve iş dayatmaya geldiğinde, kullanıcılar zaman tüneli istemiyoruz dediğinde rotasından şaşmayan facebook zoraki sindirim sürecinden sonra blog fikirlerini tanıtıma sunmuş.

Aslında görünen köy pek kılavuz istemese de hadi hep beraber “AAA yeni bir şey diyelim !..” Google yönetimi her ne kadar facebook için yanlış uygulamalar yapıyor, fikirler güzel olsada uygulamalarda aksaklıklar var gibi yorumlar yapsa da facebook durmak yok sloganını türkiye den almışa benziyor 🙂 Şahsi kanım Güvenlik güncellemelerinden sonra her defasında cıkardığı yenilikler ile daha da sarpa saran facebook kullanıcı kitlesini tutmaya yönelik adımları sıklaştırarak eklentilerini ağırlaştırsa çok daha iyi olacak gibi.Sabırsızlık iyidir ancak bu kadarı yıkım getiriyor tıpkı halka arz olayında yaşanan büyük patlamanın ardından gelen yıkım gibi !

Gözlemlediğim kadarıyla internet reklamcılığında istediğini elde edemeyen facebook kendine yol haritası olarak küçük uygulama platformlarından büyük hitler kazan ve pasta payını yükselt prensibi ile yola devam ediyor. Genel kanı küçük bedava blog uygulamalarını kullanmaktansa kim facebook gibi her gün güncellenen ve dostları ile sürekli etkileşim halinde olan bir blog sayfası kullanmak istemez ki? Kulağa oldukça hoş görünse de geçmişe dönüp biraz ders çıkarmalı sonra yarın için bir öngörüde bulunmalı bence. Kim kimlik bilgileri, resimleri ve son güncelleme ile filtreleyemediği profillerine ek olarak aynı ızdırabı çekeceği bir blogla uzun süre boğuşur? Diğer yanda tüm yönetimi %90 lara varan googlenin bedava blog uygulaması vb örnekler dururken.

Tabiki uygulamanın satış dilide önemlidir ve ne kadar iyi satarak uygulamalarını ne kadar süre yedirecekler orası muamma. Benimkisi tahminden öteye geçmese de zaman tüneli polemiğinden çıkan tahminlerimin gazı ile bu konuya da biraz dikkat çekmek istedim keza facebook un son uygulamalarını güncelleme mi çırpınış mı artık şaşırır oldum.Her neyse yaşayıp göreceğimiz uzunca bir zamanımız var sonuçta. Malumunuz potansiyel ne kadar büyük ise çırpınışların yarattığı etkiler bir o kadar göze çarpar ancak çok daha fazla yıkıcı sonuçlara neden olurlar. Yahoo örneğini hatırlatmak isterim…
Exit mobile version