GNS Network

Yandex Anonim içerik haklarının sınırlandırılması


Arama motorlarından içerik filtrelenmesi ciddi kurumlar tarafından sıkça kullanılan yöntemler olsa dahi genele bakıldığında %0,01 dahi değil ancak yinede dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmekte.Bu nedenle Google Adwords başta olmak üzere bir çok uygulama site içeriğini taramaktadır ve site onayını neredeyse 1 hafta içinde vermektedir.Yandex de ciddiyetini ortaya koymuş bir arama motoru olarak bu konuya dikkat çekiyor.Aşağıda yandex in resmi açıklamasını paylaşıyorum arkadaşlar.Her webmaster in en az bir kez gözden geçirmesi gereken bir açıklama haliyle yandex ile ilerleyen günlerde çok daha fazla haşırneşir olmaya hazırlanırken arşivinizde bu tarz bilgiler mutlaka yeralmalı derim...

İnternet kullanıcıları uzun süredir, servisleri kişisel verilerini belirtmeden veya takma ad (nickname) ile kullanmaktadır. Bu durum genelgeçer olduğu için, Yandex servislerinde de aynı şartlar sözkonusudur. Yandex olarak kullanıcıların kimliklerini belirtmeme hakkına sahip olduğunu düşünüyoruz.
Kullanıcıların Yandex’e kaydolurken verdikleri bilgilerin doğruluğu kendi sorumluluklarındadır. Gizlilik Politikası koşullarına uygun olarak Yandex hiçbir zaman kişisel bilgileri ifşa etmez (mevzuatın gerekli kıldığı durumlar bunun haricindedir); kendi kullanıcılarının dürüstlüğüne güvenir ve bu bilgileri kontrol etmez.
Ancak anonimlik, kullanıcıları yasal hükümler ve Yandex Servisleri Kullanıcı Sözleşmesi koşullarına uyma yükümlülüğünden muaf tutmaz. Kullanıcının davranışları konusunda şikayet gelmesi ve bu şikayetlerin denetimi sırasında ihlal fiilinin doğrulanması halinde gereken tedbirler alınır: Örneğin, kullanıcı tarafından yüklenen içerik silinir.
Ancak Yandex olarak biz her zaman kullanıcı davranışlarında ihlal olup olmadığını tespit edemeyebiliyoruz, çünkü bazı durumlarda bu haklar yasaya göre sadece ihtilaf taraflarının kendisine veya yetkili kamu kurumları veya mahkemeye verilmiş olur. Bu durumda, Yandex’in kendini yetkili kurumların yerine koyma ve kullanıcının davranışlarını nitelendirmeye çalışma hakkı yoktur. Dolayısıyla böyle durumlarda “anonim içerik haklarının sınırlandırılması” ilkesi devreye girer: Yandex olarak şikayet sahibine ve kullanıcıya artık anonim olmaktan vazgeçmelerini ve ihtilaflı konuya, kendi aralarında veya kamu kurumları ya da mahkeme yardımıyla çözüm getirmelerini önermekteyiz.
Uygulamada süreç şu şekilde işler:
Yandex olarak yukarıda açıklanana benzer bir şikayet aldığımızda şikayet sahibine Yandex’ten talep ettiği şeylerin tümünü tanımlayan gerekçeli dilekçe göndermesini öneriyoruz. Dilekçede, dilekçe sahibini tespit etmek için yeterli veri ve Yandex’in İnternet kaynaklarında yayımlanan materyallerin net adresi belirtilmiş olmalıdır. Bu dilekçe alındıktan sonra, dilekçede sıralanan materyallere erişim tarafımızca engellenir. Söz konusu materyalleri yayımlayan kullanıcı kayıt sırasında kendi iletişim bilgilerini belirtmişse, kendisine, gelen şikayet ile ilgili olarak materyallere erişimin kapatıldığı hakkında bilgilendirme gönderilir.
Kullanıcı, materyallerine erişimin engellendiğini öğrenince, ihtilaf konusu olan materyalleri silebilir ya da, Yandex’te yayımladığı tüm materyallerin tamamen yasal olduğu kanaatinde bulunarak bu materyallere ilişkin şikayetlere çözüm getirmeye hazır olduğunu bildirebilir. Bu dilekçenin verilmemesi halinde ihtilaflı materyaller otomatik olarak silinir. Gerek kullanıcının, gerekse de şikayet sahibinin dilekçeleri, kimliklerinin tespit edilmesini sağlamalı ve kendileriyle iletişim kurma olanağını sağlayacak gerekli verilerin tümünü içermelidir. Kullanıcının dilekçesi Yandex’e ulaştıktan sonra ihtilaf taraflarına konuyu kendi aralarında tartışmaları için gereken bilgi teslim edilir ve ihtilaflı materyaller erişime açılır. Sonrasında, Yandex’e bu materyallerin Yandex kaynaklarında yayımlanabilirliği konusundaki ihtilafın şikayet sahibinin lehine çözümlendiğini doğrulayıcı belgelerin gelmesi halinde, materyaller silinir.
Bu prosedür ilgili kişilerin tümüne kendi hakları ve özgürlüklerini korumak için yürürlükteki yasalarda öngörülen tüm tedbirleri alma olanağını sağlamaktadır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle