Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

İnternet Reklamcılığında Pagerank

İnternet reklamcılığında reklam verilirken genelde seçimleri etkileyen 1. dereceden etken reklam vereceğiniz sitenin pagerank değeri oluyor malesefki değerli arkadaşlar. Neden “Malesefki!” ile bitirdin kardeşim ben hem reklam veririm hem yüksek pr ile siteme salam backlinkler sağlar bir taşla iki kuş vurmuş olurum diyebilirsiniz haklı olarak. Düşük maliyetler ile güçlü çalışmalar yapmayı genellikle her girişimci ister ancak her sektörde olduğu gibi bu sektörde de hayallerine kapılanlar bedavadan paralarını kaptıran ilk kişiler oluyorlar.

Pagerank Değerleri Ne Kadar Güvenilir?

Arkadaşlar pagerank değerleri ile dönen pazarlarda genellikle ilk duyacağınız aldatma yöntemleri fake pagerank ve orjinal pageranktır. Bunun için bir çok kişi bir çok sorgulama sistemi önermekte ben bunlarla hiç kafanızı bulandıracak değilim. Sebebide şudur ki gerçek pagerank değerlerinin de sahte çıkma şansı baya bi fazla durumda şu dönemde malesefki. En mantıklısı siteyi bir süre gözlemlemek ziyaretçi akışını takip etmek, whybackmachine gibi araçlarla yayın periyodunu takip etmek ve tabiki bir süre deneme zamanı isteyerek aldığınız backlinkin ya da reklamsa reklamın geri dönüşümünü google analytics ile izlemektir. Bu sizi büyük ölçüde riskten kurtaractır. Hedef pagerank değeriniz arttıkça zaten potansiyel reklam vereceğiniz sütelerin sayısı azalacak ve bilinirlikleri artacaktır. Bilinirlik durumunun az olduğu hallerde yukarıda anlattığım tavsiyelere uymanızda fayda var ve bilinirlik durumu iyi olan sitelerde bu korkularınız yersiz olacaktır zaten bu tarz sitelerde dolandırılma riskiniz az maliyetleriniz yüksek olacaktır elbetteki.

Orjinal Pagerank Değeri ile Aldatmak !..

Fakeranklara bir süre reklam arayışında bulunan herkes artık aşina gibi ancak orjinal pagerank değerlerinin de sahte çıkma olasılığını biliyor muydunuz arkadaşlar? Örneğin bir siteden backlink almak istiyorsunuz ilan verdiniz ve uygun fiyata yüksek pr li bir site karşınıza çıktı. Ancak pr değeri çok yüksek olması ve içeriğinde türkçe olmasına rağmen hiç bir şekilde bu siteye denk gelmediniz. İçerikte az!.. Pagerank sorguluyorsunuz ve en güvenilir kaynaklar bile orjinal gösteriyor. İlgin ve inandırıcı aynı zamanda değilmi? Hayır değil! malesefki.Durum şu: Temiz bir domain alınır ya da ona da para verilmez açık artırma sitelerinden kelepir ucuza bir domain düşürülür. Tek dikkat edilen sandbox a girmemiş ya da herhangi bir sayaç ya da arama motoru hizmetinden banlanmamış olmasına dikkat edilir. Domain hazırsa artık pr çalışması için yapılacak iş çok basittir ilk pr güncellemsi döneminde pazla bilinmeyen genellikle yabancı kaynaklı yüksek pr li bir siteye yönlendirilir ve pr güncellemesinin yapılması beklenir. Güncelleme sonunda arama motoru spiderleri tarafından domain hedef sitenin pr değerinde listelenir ve bir sonraki pr güncellemesine dek elinizde orjinal ve yüksek pr li bir site olur. Artık yapılması gereken basittir bir sonraki güncelleme gelmeden domain ya değerinin binlerce katına satılır ya da fahiş fiyatlara backlink ve reklam alanları pazarlanır. Sonuç ise aldığınız hizmet bir sonraki güncellemede en iyi ihtimalle pr0 olacak  ya da en kötü ihtimalle sandboxa girecektir.

Sonuç olarak orjinal pr değerleride bazı durumlarda can yakabilir arkadaşlar. Aman dikkat diyelim…
Exit mobile version