GNS Network

Seo Çalışması Yerine Spam Çalışması Yaptırmak


Değerli arkadaşlar bu yazımda birçok webmasterin artık illallah ettiği spamer gençlerden bahsetmek istiyorum. Güzel umutlarla piyasada hesaplı seo paketleri arayan bir çok girişimcinin yaklaşık %70 i bu durumun maduru olmakta ve çoğu zaman çalışmaların bitiminden 1 aysonra bunun farkına varmaktalar.Spam Seo Çalışmaları!


Neden black hat seo tabiri yerine spam tabirinden bahsettiğime biraz değinmek isterim. Durum şu ki; bu tarz çalışmalar genellikle organik yöntemlerle yapılmakta ve black hat ile karşılaştırıldığında dahi illegal bir yöntem olan black hat yöntemlerinden çok daha acemice. Çalışması yapılan sitelerin direk linkleri alınarak sağa sola gelişi güzel yapıştırılmakta. Çoğu zaman da rakip sitelerden link almak için hakaret dolu mesajlarla yapıştırılmakta. Sonuç toplu mesaj temizlikleri ile gelen toplu backlink kayıplarından başka bir durumu ifade etmemekte. Şöyle bir örnek vermek gerekirse backlink alınmasına müsade eden sitelerin ya çalıştıkları seo ajansları ya da kendi seo hizmetleri mevcuttur ve bu tarz spam ile link almaya çalışan sitelere karşı hoşgörülü yaklaşmazlar. Buraya kadar normal fakat asıl ciddi olan kısım şudur ki seo hizmeti veren ajans ya da danışmanların çalışmış oldukları backlink kaynak siteleri bir tane değildir. Kendi backlink potansiyellerini yaratabilmek için yüzün üzerinde aktif ziyaretçi potansiyeli olan siteleri mutlaka mevcuttur. Bu siteler kendilerinindir ya da sahipleri ile anlaşmalı olarak işler yürümektedir. Tabiki müşterilerine organik yöntemler ile backlink sağlayan sitelerden bahsediyorum ve sektördeki yılına göre bu sayı katlanarak artacak, diğer yandan da paravan siteleride hesaba katıldığı anda ciddi bir çevre tarafından siteleriniz kara listede kalacktır.


Zararları Kalıcı mı?


Zararları konusunda kalıcılık durumuna bakarsak, organik yöntemlerle yapılan çalışmalar kalıcı hasarlar vermeyecektir spam çalışma dahi olsa. Ancak göze almanız gereken iki tehlike mevcut; ilki toplu temizliklerle gelen backlink dalgalanmalarının yaratacağı kararsız sıralamalar ve ikincisi ise kurumsal bir girişimde spam tanıtımlar marka değerinizi ciddi ölçekte zedeleyecektir. Ben razıyım hesaplı olsun benim olsun diyen çevrelere saygım sonsuz elbetteki.


Organik, Spam ve Black Hat Özellikleri


Organik Çalışmalar; • Genellikle herhangi bir program kullanılmaksızın yapılır.

 • Backlink kaynaklarının %80 ini anlaşmalı siteler ya da altyapısındaki sitelerden sağlar.

 • Site dilinize uygun dilde sitelerden backlink sağlar ki büyük bir artıdır.

 • Diğer yöntemlere göre kalıcılığı çok daha uzun periyotlarda sağlar ki tüm çevreler bunu artık kabullenmiştir.

 • Marka değeri olan kurumsal sitelerin marka değerlerini yükseltir.

 • Site içi güçlü bir seo alt yapınızın olmasını sağlar ki genellikle diğer yöntemlerde bunu sağlama şansınız çok azdır.

Spam Çalışmalar; • Genellikle dil hedeflemesi olmaz.

 • Gelişi güzel düzensiz alınan linkler ile sonuçlara ulaşmak zorlaşır.

 • Spam içeriklerin temizlenmesi nedeniyle backlink dalgalanmalarına neden olur.

 • Kurumsal sitelerde marka değerinizin düşmesine ve bir çok sitede sitelerinize dair engellemelere kadar giden sonuçları olabilir.

 • Zorda olsa sonuca ulaşılsa dahi organik yöntemlere göre kalıcılığı çok daha azdır ve maddi kaybınız bu nedenle çok daha fazla olacaktır.

Black Hat Çalışmalar; • Genellikle programlar kullanılarak yapılan düzensiz çalışmalardır.

 • Filtreli sitelerde link alma riski yüksektir anti seo etkisi yapması muhtemeldir.

 • Ani lik patlamalarına ve kısa sürede bu sayının dibe vurması ile sonuçlandığında siteniz filtreye girebilir.

 • Hack-lik yöntemlerinin de kullanılması bu çalışmalarda muhtemeldir.

 • Genellikle bu çalışmaları yaptıran siteler marka değeri vs düşünceleri olmayan sitelerdir ki kurumsal siteler de bu çalışmalara başvurmanız bazı hukuki sonuçlarla madur olmanıza yol açabilir.

Değerli arkadaşlar bir çok yazımda yukarıdaki durumlardan bahsetmiş biri olarak söylemekten ve üyesi bulunduğum neredeyse tüm sitelerde uyarılar yapmaktan dilimde tüy bitti desem yeridir. İsmi her ne olur ise olsun illegal yöntemlerin sonu genellikle hüsran olur. Başarılı tüm siteleri açın bir inceleyin. BURAYA tıklayarak tükiyede zirvede kalan ve kalıcılığını uzunca sürelerdir koruyan sitelere bir bakınız. Ardından bir çoğunuz şu sonuca varacaktır ki bu sitelerin ciddi bir takipci kitlesinin olma nedeni zamanla markalaşmalarıdır. Keza her site bu amaçla kurulur. İsminize açtığınız bloglar, forumlar, portallar, bedava hizmet siteleri vs başarılı olmak istiyorsanız markalaşmalısınız ve markalaşmak istiyorsanız da sitenizin ismine leke sürecek illegal yöntemlerden uzak durmalısınız.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle