GNS Network

Google Güncellemeleri ile SEO Karmaşası


Google güncellemelerinin etkilerini göstermeye başladığı şu son dönemde söylentiler git gide artmakta ve kaçınılmaz olarak önümüzdeki günlerde sektörde fena derecede bir bilgi karmaşası beklemekteyim. Mart ayında " Google Güncellemelere Başladı " başlıklı yazımda anlatmaya çalıştığımda pek oralı olan olmasa da gördüğüm kadarı ile şu dönemde son çare olarak bu konuya rabet artmış durumda. Millet olarak kötü alışkanlıklarımızdan biri olan son anda karar alma durumu şu dönemde ciddi bir bilgi karmaşası ile seo sektörünü vuracağa benziyor. Keza risk analizinden uzak olabildiğince her ne olursa olsun cabuk olsun mantığı o anı düşünerek pekte başarı sağlamamakta.Black Hat ve White Hat SEO Yanılgısı


Öncelikle şunu belirmeliyim ki seo alanında özellikle blogumda aklıma gelenleri yazmaktan ziyade denenmemiş tek bir uygulama tavsiye etmemeye özen göstermekteyim ve şu dönemde sarılınacağını tahmin ettiğim black hat seo ve white ah seo tekniklerinizden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Tümü ile organik yöntemler ile düşmüş ya da düşmekte olan potansiyelinizi geç olmadan toparlama yoluna gitmeniz sitenizin sıralaması açısından son derece faydalı olacaktır.

Google nin tarihte yapmış olduğu tüm güncellemeleri bir göz önünde bulundurun ve unutmayın kurumsal yapıdaki her kurum mutlaka kar amacı güdecektir ve bunun dışında sürekliliğini koruduğu kriterleri vardır. Bu noktada en önemli kriter bizi ilgilendiren kısım spam sitelerden her güncellemede kurtulmak ister. Bu noktada son dönemde spam özelliği gösteren ve mantar gibi türeyen kişinin hizmet yelpazesindeki her niş hizmeti için aldığı yüzlerce domaindir ve bu domainlerin bu güncelleme ardırdan temizlenecek gibi görüyorum. Anlık yükseliş ardırdan ciddi düşüşler son dönemde artmış durumda ve köklü, güncel ve bir o kadar da güçlü siteler bu sitelerin yerlerini almaya başladı bile.

Diğer yandan sektörde en iyimser isimler bile white hat tavsiyelerinde bulunmaya başladılar ve oturmuş kurumlar güçlü backlink elde etmek için iş ilanları yayınlamaya başladılar. Bunlar benim ve takip eden ziyaretçilerimizinde kolaylıkla görebileceği gelişmeler ancak durum bu nokta da değişmekte. Neden ? Değerli arkadaşlar sebebi her ne olur ise olsun her alanda geniş bir rekabet artışının olduğu gün gibi ortada iken white hat ve black hat seo teknikleri ile yapılan çalışmalarda güncellemeler öncesinde görülmeyecek kadar ya da orta çaplı etkilere siteler zaten marus kalmaktalar dı bu kısım gün gibi ortada. Diğer yandan şu dönemdeki rekabet patlamasında sanmayın ki bu küçük ve orta çaplı olumsuz etkiler güncelleme öncesindeki gibi gözle görülmeyecek etkiler ile geçiştirilecekler. Aksine basit bir mantık ile rekabet ne kadar çok ise olumsuz etkinin yaratacağı yıkım o kadar yüksek olacaktır. Şu anki son durumda bu gibi illegal ya da yarı illegal çalışmalara başvurmanız emekleriniz açısından yıkımın habercisi olacaktır emin olabilirsiniz.


En Doğru Yöntem Nedir?


Tarihte hiçbir sektör ya da hiçbir güncelleme yoktur ki açıkları bulunmasın. Elbette bu güncelleme sonrasında da kestirme yollar bulunacaktır. Ancak bu yollar deneysel ve vakit alan yöntemler ile kesin sonuçlar verinceye dek mutlaka zaman alacaktır. Bu nokta da mevcut çalışma metodunuzu değiştirmemek istemenizi anlıyor olsam da mantıklı olan oturup bir risk analizi yaparak risk yönetiminiz kapsamında bu dönemde gerekirse çalışma metodlarınızdan taviz vererek katılımsız salt bir organik çalışma metodu benimsemenizdir. İkincil riske atılabilir siteleriniz ile denemelerden kaçının demiyorum bu siteleriniz ile denemelere devam ederken her söylentiye kulak sıp illegal yöntemler ile belkide yıllarınızı harcadığınız emeğinizi vurmayın derim.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle