GNS Network

Seo Çalışmalarında Sıkça Yapılan Hatalar


SEO çalışmaları gün geçtikçe değerine değer katmakta ve kurumsal firmalarında güçlü sermayeleri ile işe dahil olmaları ile son zamanlarda seo çalışmalarında yapılan hatalar yüzünden sıralamalara giremeyen, güncellemelerden sonra filtrelenen ya da güncellemeler sonrası güncel sıralamalarını yitiren siteler oluşmakta. Bizler tezcanlı insanlar olarak her dağim işimiz biran evvel fazladan vakit ve nakit kaybına yol açmaksızın hallolsun isteriz ancak arama motoru optimizasyonu konu olunca işler değişmekte. Er ya da geç aceleciliğin kurbanı olan sitelerle sürekli karşılaşır olduk ve bu yönde destekleyici içeriklerde bir o kadar hızla yayılmakta.
İçerik yayıncılarına artık haksızlık ettiğimiz düşünür olsum. Sonuçta içeriklere yön veren okur kitlesidir ve arz talep eğrisi üzerinde bu tarz zararlı içeriklerin artması doğal olacaktır. Bu yazımda biraz olsun bu tarz zararlı içerik akışlarından bahsetmek istiyorum değerli arkadaşlar.Başlıklar halinde aşağıda sıraladığım hataları yapmamaya özen gösteren her webmaster zamanla yükselecek ve güncellemelerden korkmasına gerek kalmayacaktır bundan emin olabilirsiniz.


1.Kopya İçerik ve Botlar ile SEO Çalışması Adı Altında Spam İçerik Akışından Kaçının


Bu makaleyi okumaya başlamışsanız eğer tahmin ediyorum ki artık söylentilerin bu sektörde ne kadar çok olduğunun farkındasınızdır. Sayfayı canlı tutmak ve günlük index alması iyidir buna şüphe yok ancak bununda belli başlı kuralları olmalıdır. Keza google artık eşlem mantığından çok daha öte uygulamalar kullanmakta ve web 2.0 denilen sosyal medya destakli içerik akışları penguen güncellemeleri vs ile artık köklü siteler bile konumlarından şüphe eder oldular. İçerik akışınız nasıl olmalıdır; • Botlara güvenmeyin; içerikleriniz artık şu anda ayağa düşmeye başlayan ve ücretsiz erişimleri de mümkün olan otomatik içerik çekme sistemleri ile bekleneni sağlamayacaklardır aksine filtre riski taşımaktadır. Bu konuda tek korkmanız gereken google de değil açıkçası gittikçe yaygınlaşan uluslar arası içerik denetim sistemleri artık avukatlar ile çalışmaktalar.

 • Botunuz olduğunda yapılan en büyük hata aşırı miktarda girilen içeriklerdir! Değerli arkadaşlar bu konuda da çeşitli rivayetler dolansa da işin aslını şu şekilde denetlemek mümkün; günlük sitenizin ziyaretçi akışını denetleyin ve tekil hitinizin 10 katının üzerine çıkmamaya gayret edin. Günlük şu kadar içerik girin bu kadar olmasın aman dikkat edin gibi söylentilere kulak asmayın keza bunun belli bir sıtandartı olsa devasa siteler ile kişisel blog sayfaları arasında hiçbir fark kalmazdı emin olun. İçerik yoğunluğunuzu sitenizin potansiyeli ve istatistikleri belirler bunu unutmayın.

 • İllaki kopya içerik kullanacaksanız daha doğrusu buna karşı olan birisi olsamda hiç bilgisi olmadığı hallde belli sektörler için içerik girişi yapmak zorunda kalan arkadaşlardan sorular alıyorum ve tabiki tepkiler. Arkadaşlar seo uyumlu içerik girdiğinizi iddea ediyor iseniz bunun hakkını vermeniz gerek ve sektör hakkındaki bilgi azlığı bir mazeret değildir. Bunun önüne geçmek için içerik spinleme metodları mevcuttur ve bunun için ayrıca bir makalemde tekniklerini anlatmayı planlıyorum (tabi unutmazsan yakın zamanda :) ).

2. SEO Paketleri ile Satılan Toplu Backlink, İçerik ve Dış İçerik Backlink Paketlerinden Kaçının


İlk bakışta bu başlığın kapsamı kulağa biraz abes gelebilir ve hatta bu hizmetleri veren arkadaşlar kızabilirler. Her türlü fikre saygı duyarım ancak her türlü çalışmadan fayda sağlamak için belli metodlar vardır ve toplu bir defaya mahsus alınan bu hizmetlerin sitelere en ufak bir faydası yoktur. Bunu tahminimce bu paketleri satan değerli arkadaşlarımda pek iyi bilmekteler. Peki bu hizmetlerden nasıl yararlanabiliriz; • Çarşıda pazarda kullandığımız mantıkla bir defa alıyım en iyisini alayım mantığı malesefki arama motoru optimizasyonunda pek doğru sonuç vermemektedir.

 • Toplu aşırı sayıda aldığınız içeriğin 1. başlıkta verilen span çalışmasından bir farkı yoktur.

 • Toplu aşırı sayıda alınan backlinkler span listelerinde yerinizi pekiştirmekten başka bir işe yaramaz keza son güncellemeler ile çok farklı mecralarda da baclik çalışmaları yapılabileceği ve eski yöntemlere oranla çok daha iyi sonuçlar vereceği ortaya konmuştur. Bu güncellemelerden haberdar olmayan bir backlink satıcısının eline düşmemenizi umud ediyorum.

 • Dış içerik çalışmaları sitenin alt sayfa değerini artırma amaçlı çalışmalardır ve aşırısı yine sıpam olarak algılanırken sitenizde daha yeni yayınladığınız bir içerikle alakalı dış içerik backlinki sağlamanız sitenizi büyük olasılıkla paravan konumuna düşürecektir ki en kötü senaryolardan birisi de budur.

 • E o zaman bu devasa paketleri kim alacak derseniz elbette yukarıda da bahsettiğim gibi site hiti yüksek siteler bu çalışmalardan çok iyi sonuçlar alacaklardır. Sizde hitinize uygun paketler alarak paranızı sokağa savurmadan sonuçlar alabilirsiniz.

 • Yada benim nacizane önerim bu tarz çalışmalar yapan bir ajans ile anlaşın ve parasını ödediğiniz çalışmayı çok daha geniş bir zamana yayarak yaptırın ve maximum verimi sağladığınızı görün.Bu kısmı özellikle çok daha emin kelimelerle yazıyorum keza su götürmez bir gerçektir süreklilik uzunca bir zamandır.

3.Spam Paravan Sitelerden Kaçının


Organik aramalardaki sorunları nedeni ile bana ulaşan bir çok kişide aynı geçmişe rastlıyorum her nedense. Hosting yerine alınan bir resellerde bir ana site ve 60-70 domain ile yine aynı siteye verilen url ler ile açılan paravanlar sonrası yerlebir olan siteler. Paravan bu değildir arkadaşlar, keza paravan değince bu hatayı yapmış kişiler korku dolu gözlerle bakar olmuşlar. Bu sıpamdır ve hatalardan bir diğeridir. Peki neler Yapılmalı derseniz; • Aynı resellerden paravan backlinklerden kaçınırken bunu bir adım öteye taşıyın ve aynı sunucudan paravanlardan kaçının arkadaşlar. Bu hataya düşen ilk sektör 2004 lerde ilginçtir ki hosting şirketleridir ve bu patlamanın önüne geçmek için google aynı ip üzerinden gelen backlinkleri yıllardır filtrelemektedir. Yani yeni bir durummuş gibi lanse eden arkadaşlara rastlıyorum ve yeni bir şey değil arkadaşlar. Yeni olan kısmı şudur ve ip üzerinden yapılan denetimler içerik analizi ile bir adım öteye taşınarak aynı ip üzerinden gelen backlinkler yanında içerik örtüşmesi halinde bu siteler sıpam gurubuna alınarak çoğu zaman indexleri direkt olarak silinmektedir.Bazı durumlarda da kademeli olarak olmakla birlikte bu sonuç sizin konuyu ne kadar abarttığınız ile alakalıdır.

 • Paravan sitenizi minimum c-class bir ip ile yani son gurup rakamları farklı bir ip taşıyan bir sunucuda barındırın. Bu sizin index zaman farkı yaratmanızı sağlayarak spam konumundan bir adım uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

 • Farklı ip ile bir paravan kuracaksınız bir adım öndesiniz ve mutlusunuz. Tabi dikkat etmeniz gereken nokta bu kadar değil diğer bir noktada içerik örtüşmemesidir. Bunun için sıkça kullanılan iki ayrı yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden birisi ana sitenizde yer alan her alt kategori için o kategoriye özel derinlemesine konular olan site kurulumudur. Diğeri ise vakit darlığı nedeni ile içerik spinleme ile oluşturularn paravanlardırki bir önceki metoda göre güvenilirliği çok daha azdır.

4. Kodlamadan Yapılan Hatalar


Bu madde için yapılacak tek ve en önemli şey uzman bir kişi ya da kurumsal bir kimlikseniz uzman bir ajansla çalışmak olacaktır değerli arkadaşlar keza bu gibi durumlarla sıkça karşılaşıyorum ve genellikle googlede sıfır index ile yıllarını harcaya kurumsal sitelere üzülerek rastlıyorum. Bu konuda sıkça yapılan hatala; • Başta elbetteki url dönüşümleri gelmekte ve can alıcı noktada burada değerli arkadaşlar. url dönüşümleri her kodlama dili ve sunucu desteği için farklılık göstermektedir ve üstünkörü göze hoş görünen link dönüşümleri nedeni ile siteniz asla index almayabilir bunu unutmayın.

 • Son dönemde null , warez içerikler hava uçuşmakta ve bu gibi içeriklerle kurulan siteler ilk bakışta belli olmaktalar. Bu durum kurumsal siteler için direkt olarak yola -1 ile başlamaktır ve genellikle free metodlar ile elde edilen tema, template ya da scriptlerde güvenlik açıkları, fazlalık kodlama yığınları gibi sizi olumsuz etkileyecek pek çok etken bulunmakta. Yapılması gereken temiz bir tasarım ile o tasarımdan maximum verimi sağlayacak güncellemelerin sağlanmasıdır.

5.İçerik Girişi Esnasında Yapılan Hatalar


Arkadaşlar bu maddeyi özellikle alt sıralara ekliyorum. Gerçekten azimli arkadaşların faydalanmaları adına seo uyumlu içerik nasıl yazılır sorusuna yanıt vererek sitenizin en önemli kaynağını nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim ve genellikle bu çalışma ile seo çalışmanızın %80 ini karşılamanız mümkündür.Sıralamak gerekirse; • İçeriğe oluşturulan domain uzantısının içerik başlığı ile uyumlu olmasını sağlayın.

 • İçerik başlığınız yani içerik title kısmınız maximum 80 karakter olsun

 • Siteniz her alt sayfada title kısmına site adını eklemesin. Unutmayın bu fazladan 80 karakterlik hakkınızı tüketirken googlede kimse sizin sitenizin adı ile o içeriği aratmayacağı için eşlem değeri düşük indexlere neden olur. Alt sayfalardan site adınızı kaldırın.

 • İçeriğinizin ilk 160 karakterinde sayfa başlığında kullandığınız kelimeler geçsin.

 • İçeriğinizi mümkün ise media destekli hazırlayın. Yani resimler ve videolar ile süsleyin ; resimlerin isimlerini içerik anahtar kelimeniz ile uyumlu yaparken video eklemiş iseniz youtubeden kullanın faydasını mutlaka görürsünüz.

 • Devasa uzunluktaki metin içeriklerden kaçınmayın.

 • Yazınızı başlıklara ve maddelere ayırın. Mümkünse her başlık için farklı h tagları kullanın.

 • Resim video ve url ler ile süslediğiniz yazılarınızda bu gibi bağlantılarınıza alt metin başlıkları eklemeyi unutmayın. (Bu alt metin başlıkları mausu üzerine getirdiğinizde beliren küçük yazılardır.)

Bu yazımda en sık yapılan ve telafisi oldukça kolay olan hatalara değinmeye çalıştım değerli arkadaşlar. Daha önceki yazılarımda bahsetmediğim kelimelerde bu yazdımda biraz geçti gibi ve bunlar için ayrıca en kısa sürede detaylı açıklamalar eklemeye çalışacağım. Elbette eksiklerim olabilir ve bu eksikleri tamamlamak için yorumlarınız ile destek olabilir, hatalara ve eksikliklere değinebilirsiniz değerli arkadaşlar. Şimdilik burada bırakayım ve hatalardan uzak durmanız dileğiyle.

1 yorum:

ALİCAN

Bir okumakta fayda var Seo Çalışmalarında Sıkça Yapılan Hatalar .

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle