GNS Network

Seo Çalışmalarında Zengin Metin Çıkışı


Sıralamaların değiştiği ve çok köklü sitelerin yerlerini üzüler de olsa başka sitelere devrettiği şu günlerde seo çalışmalarında zengin metin içerik girişinin öneminden bahsetmek çok yerinde olur gibi değerli arkadaşlar. Bir çok makalemde ya da konu hakkında araştırma yaptığınızda şu tabiri sürekli duyarsını "Seo uyumlu makale!". Evet çok güzel kodlama ve sunucu yapısı yanında içeriklerinizinde seo uyumlu olmasını anlatan bu tabir için içeriklerinizin de seo uyumlu olmasını isteriz ve bu konuda araştırmalar yaparız. Ancak seo tabirinin yeni olmasına karşın web tabanlı yayıncılıkta yıllardır kullanılan bir tabir vardır ki o da "Zengin metin!" içerikleridir.

Son zamanlarda googlenin güncllemeleri ardırdan yerlerini çok az kayıplar ile korumaya çalışan sitelere baktığınızda yıllar önce seo uyumlu maka değil de zengin metin içerik girişini ilke edinmiş bir çok siteye rastlarsınız. Bu tabire çok da yabancı olmadığınızı düşünüyorum ve bu tarz içerik girişlerinde moda tabirler yerine bu tabiri kullanmakta bir sakınca olmadığını düşünüyorum. Yıllardır her türlü güncellemeden güçlenerek çıkan zengin metin içerikleri nelerdir ve neden her güncellemeden güçlenerek çıkmaktalar? Zengin metin içerik girişi aslını sorarsanız arama motorlarının dizinlerinde görmek istedikleri doyurucu ve doğru içerikleri tam anlamıyla sunmaya çalışmaktır. Bunu en bariz örnekleri wiki makale siteleri ve hemen ardından onu takip eden haber siteleridir. Bu tarz içerik girişleri ile mevcut konumunuzu güçlendirerek sürekliliği halinde güçlü bir başa eğrisi yakalarken ziyaretçilerinize sunmuş olduğunuz geniş, kapsamlı ve bir o kadarda doyurucu içerikleriniz ile sadık bir takipçi kitlesine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Seo uyumlu makaleler ile zengin metin içerikli makaleleri kaşılaştıracak olursak;  • Seo uyumlu makalelerde kelime younluğu, link younluğu, kelime vurgu yoğunluğu, görsel yoğunluğu vb birçok parametre inceden inceye hesaplanır ya da bunun için aracı programlar kullanılır.Ancak zengin metin içeriklerinde bu tarz hesaplamalara yer vermenize gerek kalmaz.Çoğu zaman haddinden fazla uzun olan zengin metinlerde tıpkı seo uyumlu makalelerde olduğu gibi özel parametre yoğunluklarınız otomatik olarak minimumda kalacak ve spam riskiniz olmayacak.

  • Zengin metin içeriklerinde konuya dağir detaylı bilgi ile başlıkta belirtilen konu en ince detayına kadar irdelenir(seo uyumlu makalelerde olması istendiği gibi).Ancak seo uyumlu makalelerde doğru araç ve kodlamalar kullanılarak askerlik anınızı anlattığınız bir sayfayı bir e-ticaret alanında herhangi bir kelimede indexletebilirsiniz. Fark nedir ziyaretçi çeken bu iki sayfa için ziyaretçinin bir sonraki tercihi zengin metin sayfası olacak ve otomatikman sayfa ziyaret süresi yüzdeleriniz artarak diğer siteleri uzun vadede sollamış olacaksınız.

  • Zengin metin içerik girişlerinde dikkate alınmayan başka sitelere verilen linkler çoğu zaman içerik text yoğunluğundan ötürü bir dezavantaj sağlamaz.Aslına bakarsanız bu tarz sitelerin link bazlı reklam almaları çok daha kolay ve zararsız olur.İnce hesaplarla veri girişi yapılmış bir sitede bu mantık ile reklam almak ise tam bir yıkım olacaktır.

Konu hakkında söylenecek o kadar çok kıyaslama var ki bunu zaman içersinde mutlaka ya görmüşsünüzdür ya da son dönemde sıkça göreceksiniz. Dikkat edilmesi gereken ansiklopedi, sözlük, haber, okul ya da devlet sitelerinin kalıcı konumlarında farklı uzantılı domain kullanmaları yüzde olarak çok az bir yer kaplarken bu konumlarını asıl borçlu oldukları nokta sürekli bir zengin metin veri akışına sahip olmalarıdır.Sektörde seo alanında pazarlama yapan ve yerini korumaya çalışan bir çok sitede de bu çabayı görebilirsiniz değerli arkadaşlar. E vakti olan yazıyor ... Her türlü yerinde çabayı taktir etmek gerek ... Ancak önemli olan nokta şu ki seo uyumlu makale sandığınız kadar da eski bir tabir değil değerli arkadaşlar. Asıl öemli olan teknik boyutudur ve bu teknik desteği kestirme metodlar ile girilen içeriklerden ziyade zengin metin tabanlı oturmanız uzun vadede kalıcı ve istikrarlı sonuçlar almanızı sağlayacaktır...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle