GNS Network

Sosyal Medya ve SEO Çalışmaları


SMO olarakta bahsedilen seo da sosyal medya çalışmaları son dönemde sıkça bahsedilen ve artık kullanımı mecburi bir hal almış yöntemleri
başında gelmektedir. Bu yazımda gereklilik nedenleri, dar zamanınızda kişsel siteleriniz için zamanı verimli kullanma yöntemleri ve kurumsal siteler için çalışma gruplarına kısaca değinmeyi düşünüyorum.

Sebepler ve Kaçınılmaz SEO Değişimi

 Öncelikle bu gereklilik nerede başlar ve nerede biraz olsun esner bu konuya bir bakmak gerek. Keza gereklilik hakkında bilgi sahibi iseniz çözümlerinizi rahatlıkla kendiniz de üretebilirsiniz. Bu maddı imkanlar kullanarak da olabilir, boş zamanlarınızı değerlendirerek de olabilir.Öncelikle googlenin facebook u alma girşiminin başarısız kalması ile Google Plus fikrini hayata geçirmesini sanırım az çok haberleri takip eden herkez hatırlayacaktır. Google Plus ardından gelen sıralı güncellemeler pluss butonlar autor rank sistemi sinek kuşu güncellemesi ve tabiki yine pluss etrafında şekillenen google rehber, google maps , google ürünleri vb hizmetleri ile google webmasterler aracılığı ile sosyal medya platformunu resmen dayatarak sevdirmekte ve istesinez istemeseniz de bu dalga ile hareket etmek zorundasınız. Bunca hizmeti google arama sonuçlarında mayıs ayında birbirine bağlayan sinek kuşu ise bu noktada kilit rol oynamaktadır. Googlenin gelebilecek sosyal tepkilerin önceden önüne geçebilmek adına diğer sosyal medya platformlarına da ayırdığı küçük de olsa pastadan paylar da yok değil. Bu noktada bir konunun altını çizmek gerekir ki sosyal platformlardan kastım arkadaşlık sitelerinden ibaret değildir. Sosyal paylaşımlara açık resim paylaşım siteleri, pdf paylaşım siteleri , multi blog, multi forum vb ön onaysız sosyal hareketlere dayalı tüm platformlar sosyal platformlardır. Yani sadece facebook da fake hesap açarak bu işin hakkını veremezsiniz. İlk çıkarımımız da bu olsun.

Çıkarımlar ve Sosyal Çalışma Fikirleri

Şimdi yukarıda bahsettiğim sıkıcı ve kısa geçmişten kesitlere bakarak bir kaç değerlendirme yapalım. Amaç sosyal google ve googlenin dünya çapında veri işleme merkezi olma fikri bunu unutmamak gerekirse; sosyal platformlarda yapacağımız çalışmaları google hizmetlerini merkez ve ağırlıklı kullanarak şekillendirmek şart değerli arkadaşlar. Bunlara örnek google plus hesabınıza sitenizi bağlamanız ve autor rank a dahil olmanızdır, diğer yandan google rehber ve google maps eş zamanlı çalışmaktadır ki kayıt olmak hayati önem taşır. Google rehber sektörel seçimleri doğru yapmış bir site google de anahtar kelimesinde çıkamasa da google maps üzerinden ana sayfa da çok rahat bir şekilde yer alabilir(google maps rekabeti lokasyona dayalıdır ve bu nedenle standart arama sonuçlarına göre rekabeti çok daha az olacaktır). Diğer bir nokta ise google pluss başta olmak üzere açmış olduğunuz sosyal medya hesaplarını aktif tutmanızdır. Zamanı olmayanlara nasıl yapılır kısmında daha önceden anlattığım rss grafitiyi öneririm hesaplarınızın aktif kalmasında yardımcı olacaktır. KAlan zamanlarınızda ise sosyal platformlardaki çalışmalarınızı çeşitliliği ön planda tutarak sürdürün. Yani bir facebook hesabı açtı iseniz gidip hemen twitter e koşmayın bir resim paylaşım platformunda hesap oluşturun, bir multi hosting sistemleriinden bir pdf dağıtım sitelerinde ya da bir açık kaynak destek sitesine üye olup kendi sitenizde uyguladığınız uygulamalardan paylaşım yapın yapamıyorsanız yapmak istediğiniz bir uygulama hakkında tartışın faydası olacaktır.

Sinek Kuşu Fena Can Yakabilir

Değerli arkadaşlar sinek kuşu öncesi tamam google lokasyon ağırlıklı arama sonuçlarını o kadar listelemezdi bunu artık herkes biliyor. Bir diğer noktanın da diğer arama motorlarından gelen tıklamaların kelime konumundaki etkisi minimuma çekildi bunu farketmişsinizdir mutlaka. İlk sayfalara oynamadın çok kolay olduğu bir çok arama motoru mevcuttu ve google çalışmalarınızı yaparken bu arama motorlarında farkında dahi olmadan tepelere tırmanan seo cu arkadaşlar birden bir etki ile tepelere çıkıyordu ve bunu google de başarı olarak nitelendiriyorlardı ki mayıs sonrası hepsi dibe çalışdığında google analiz araçlarında anahtar kelime tanımlı değil metnine hiç dikkat bile etmeden sebep nedir diye forumlarda tartışmalara giriştiler. Yani sinek kuşu ile gelen hızlı düşüşün sebebi lokasyon bazlı armalar + diğer arama motoru etkisi denebilir ki düşüşün hızı buradan gelmektedir.

Şimdilik dar zamanımda bu kadar yazabiliyorum arkadaşlar.  Uzunca bir aradan sonra ben seo yapıyorum diyen arkadaşların şu dönemde bilgiden vazgeçerek birbirlerini kötüleyerek pirim yapmaya başladığı şu dönemde yeni bilgiler ile makalelerime devam edeceğim. Karalama ile iş almaya çalışan arkadaşlara il ve son olarak bu makalemde bir söz söylemek isterik ki o da ;" Bilgisiz girdiğiniz her yolda son pek aydınlık olamayabilir dikkatli olunuz" . Saygılarımla ...

1 yorum:

mehmet emin soylu

Çok teşekkürler hocam

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle