Site iconBeytullah Güneş

Sosyal Medya Pazarlama Dehası ” SELFİE “

Merhaba değerli arkadaşlar bu yazımda güncel bir konu olan SELFİE fenomenine biraz olsun değinmek

istiyorum keza gündemde bazı durumlar oluyor ki hakkında bahsedilmeden geçilemiyor malesef. Konuya seçmiş olduğum başlık muhakkak dikkatinizi çekmiştir. Yazımın sonunda tahminen büyük bölümünüz en doğru açıklamanın bu olduğuna hak vereceksiniz.

Selfie Nedir?

Haber siteleri, sosyal medya profilleri, tv show lar ve tabiki gündemi takip etmeyi seven her açıklamada selfienin açıklaması sabittir. Bilgisayar, cep telefonu ya da fotoğraf makinası ile kişinin kendi resmini öekmesi haline selfie sendromu denmekte son günlerde. Ancak bildiğim kadarıyla kişinin üzerinden yansıyan ışık ışınlarını sabit bir ortama odaklamanın başarıldığı günden bu yana insanlar kendi fotoğraflarını çekerler. Denebilir ki bu fotoğraflar biraz daha çılgın! Sanmam her fotoğraf tarihten bu yana takım elbise ile çekilse magazin dergileri selfie den sonra yayına başlardı tahminimce. Şaka, espiri bir yana her yıl bir kaç defa Amerikayı yeniden keşfediyoruz ya da keşfedenler gurubuna dahil olmak aitlik psikolojimizi tatmin ediyor.

Sosyal Medya Pazarlaması

Yıkarıda selfie nedir derken özellikle biraz olsun espiri ile de olsa psikolojiye değinmek istedim keza her pazarlama metodu toluluk psikolojisi üzerinden yürütülür. Yakın zamandan örnek vermek gerekirse sırasıyla ask.fm kızları, vine akımları bunlara en basit örneklerdir ve dünya genelinde popularitesini yitirmeye başlayan her sosyal medya platformu bu gibi pazarlama metodlarını destekleyerek ( kendi persfektifinden ) pireyi deve yapmayı severler. Kimseyi aşağılıyor falan değilim aksine tatktire şayan bir metod ve başarılı olmak bu alanda oldukça zor.

Kişisel blog sayfamda seo ve sosyal medya pazarlama metodlarına yer veren biri olarak güncel bir bir akıma değinmek istedim. Her zaman da aynı şeylere değinilmez dimi ama 🙂
Exit mobile version