Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Google SSL Sorunu

Şubat 2014 den bu yana google ve google browser kullanıcıları cinnetlerdeler malesefki. Bitmek tükenmek bilmeyen ssl hataları, sayfa görüntülenemiyor uyarıları ile heleki işiniz sürekli web ortamında ise google de cinnet geçirmemek elde değil. Bu akşam webde gezinirken bir kaç blogda gördüm ve doğruda olsa sorunun herkes işine gelir yanını anlatmışlar bu nedenle bir tamamından bahsetmekte fayda var gibi.

Google SSL Sorunu Nedenleri

Değerli arkadaşlar öncelikle bu sorun sadece Türkiye kökenli bu noktada diğer bloglardan okuduklarınız doğrudur. Ancak sorun nedeni googlenin ve browser hizmetlerinde kullanmış olduğu ip bloglarının Türkiye web yasaklamalarının Şubat 2014 de tavan yaptığı dönemde proxy servislerinin önüne geçerek yasaklı siteleri tamamen engellemek adına ülkemiz tarafından yapılan TTNet değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Denetimi güçlendirmek adına yapılan ön araştırmasız çalışmalar ne olusa olsun bu şekilde devam edecek gibi.

Google SSL Sorunu Çözümü
  1. Öncelikle Google Chrome açıp sağ üst köşesinde 3 adet kalın çizgiyle gördüğünüz ayarlar butonuna tıklayınız.
  2. Ardından Ayarlar > Arama Motorlarını Yönet…  kısmına geliniz.
  3. Burada gördüğünüz Google arama motorunu varsayılan değilse varsayılan yapıp kullanmadığınız diğer tüm arama motorlarını kaldırınız. (Google Hariç)
  4. Varsayılan arama motoru google üzerine tıkladığınızda 3 adet yan yana içeriği düzenlenebilir aktif kutucuk oluşacak.
  5. Birinci kutucuğa Google, İkinci ortadakine http://64.15.117.59 ve üçüncü sağdaki kutucuğa da  http://64.15.117.59/search?output=search&q=%s yazıp  aşağıdan Bitti butonuna tıklayınız.
  6. Üstteki dediğimin aynısını değiştirmeden yaptığınızda sorun kalkacaktır. Aramalarımız google.com.tr üzerinden değilde direk sunucu IP’si üzerinden olacak ve asla SSL hatasıyla karşılaşmayacaksınız.

Sonuçları

Sürekli sorunlarla uğraşan webciler olarak her sorunun bir çözümü olmasına ve bu mantıkla harekete aşinayız. Bu noktaya kadar bir problem yok ancak belli bir noktadan sonra iş googlenin dünya genelinde uyguladığı sıralama algoritmalarında Türkiye kaynaklı sorunsuz gezinmek isteyen kullanıcının ip sorgularına dahil olması ile biraz etkileneceğini tahmin ediyorum. Diğer yandan Yandex pastadaki payını ülkemizde büyütmeye başladı bile. Google fanı olmasamda vermeden alanmaya çalışan ara motorlarını hiçbir webmaster sevmez ve Yandex için şu dönemde yakaladığı local yükselişin hakedilmeyen bir başarı olacağı kanısındayım. Artık yandex için de yakında makaleler yazmaya başlamak gerek gibi 😉
Exit mobile version