GNS Network

Whois Backlink Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?


Whois backlink yıllardır kullanımda olan ve kullanım amaçları arama motorlarındaki güncellemelere bağlı olarak değişsede ayakta kalmayı sürdüren backlink gurupları arasında yeralmaktadır. Kısaca nedir? Ne işeyarar? sorularının yanıtı: Whois backlink site istatistik araçlarının sitenize ağit alt sayfalar oluşturarak belli aralıklarla veri güncellemek amacı ile sitenizi pinglemesi durumudur denebilir.

Arama Motoru Güncellemeleri ve Whois Backlink!

Whois backlink kavramı ortaya çıkmaya başladığı günlerde arama motorları bu sitelerin siteniz için oluşturduğu sayfalarda sunduğu sitenize bağlantıları backlink olarak değerlindermekte idi ve dünya çapında çalışan bu yüksek hitli, yüksek pageranklı sitelerden çaba harcamadan siteler backlink alırlardı. Günümüzde yaşanan seo karmaşası güncellemeler ile gelişen söylentiler kapsamında oluşmuş bir durumdur ve zahmetsiz o günleri insan bazen özlemiyor desem yalan olur.

Yozlaşan her kaynak gibi whois siteleride yazılan web uygulamaları ve pc programları ile sömürülmeye başladığında arama motorları başta google olmak üzere ayırdedici özelliğini yitiren bu etkeni değrlendirme standartlarındaki etkilerini minimuma çekmek zorunda kaldı ve whois çılgınlığı bu şekilde durulmaya yüz tutmaya başladı.

Günümüzde Etkileri Neler?

Whois siteleri günümüzde de kullanılmakta ancak kullanım amaçları biraz farklılaştı denebilir. Direk pagerank etkileri ya da sıralama etkileri minimuma çekilse de sürekli veri güncelleme esnasında gönderdikleri pingler ile sitenizin alexa sıralamasını direkt olarak hali hazırda etkileyebilmekte. Nadiren de olsa bazı whois siteleri halihazırda backlink vermekteler ve yüksek pagerank değerlerini günümüzde de korumaktalar. Abartmamak kaydı ile belli aralıklarla sürekliliği bozmamak kaydı ile alınan whois backlinkler dolaylı yollardan da olsa da seo değerinizi etkileyebilmekteler. Özellikle seo paketleri sunan danışman ve seo şirketleri bu etkeni alexa sıranızdaki değişimi ispatlayabilmek için paketlerine dahil etmekteler.

Günümüzde en çok kullanılarn whois backlink siteleri şunlardır:  1. imtalk.org

  2. bulkdog.com

  3. backlinkgenerator.net

  4. smallseotools.com/backlink-maker (en iyi pr değeri olan whois siteleri bu araçta halihazırda değerlendirmek isteyen aradaşların bilgisine)

  5. improveseorank.com/free-seo-submission.php

  6. official.my/freebacklinks.php

2 yorum

Tekno Olay

Teşekkürler hocam bu arada sitenin tasarımını değiştirmişsiniz hayırlı olsun :)

Beytullah GÜNEŞ

Teşekkürler ... Kolay Gelsin ...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle