Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Niche Domain için Kötü Haber

Google, arama sonuçlarında spam’lerin etkisini azaltmaya yönelik bir yenilik planlıyor. Şirketin Webmaster blogunda duyurduğu güncellemeye göre Google, arama sonuçlarında köprü sayfalar (doorway pages) sorununun önüne geçecek şekilde bir sıralama değişikliğine gidecek.

Google, bu uygulamaya tam olarak ne zaman geçeceğine dair bir açıklama yapmadı ancak duyuru, Google sonuçlarından daha fazla trafik elde etmek amacıyla köprü sayfaların kullanımına karşı şimdiden bir uyarı niteliğinde. Bunun için köprü sayfaların ne olduğunu açıkça tanımlayan Google, uygulamayla arama deneyimini iyileştirmeyi ve arama sonuçlarının kalitesini arttırmayı amaçlıyor.

Arama sonuçlarında sıklıkla karşılaştığımız köprü sayfalar, belirli bir sayfanın arama sonuçlarında iyi bir sıralama alması için oluşturulmuş ve aslında konuyla ilgili bir içerik barındırmayan, anahtar kelime odaklı olarak geliştirilmiş sayfalara verilen isim.

Google için Köprü sayfalar nedir?

Belirli bir hedef kelimeniz olduğunu düşünelim. Örneğin hedef kelimeniz : “SEO uyumlu reklam” olsun. Siz bu kelimede üst sıralarda olmak için bir takım çalışmalar yaparken birebir anahtar kelimenizi içeren bir site açmayı planladınız ve seouyumlureklam.com alan adını satın aldınız. Siteyi kurup 2-3 içerik açıp anahtar kelimenizden de ana sitenize yönlendirdiniz. İşte bu bir köprü sayfa (doorway page).

Köprü sayfalar sadece bununla sınırlı değil. Affiliate sistemleri ile sayfanıza yapılan yönlendirmeler de bu şekilde değerlendirilecek. Satış ortaklığı sistemleri aracılığı ile dönüşüm hedefi olan site sahipleri içinde organik tarafta sıkıntılar yaşanabilecek anlamına da geliyor.

Sadece sizin sitenize yönlendirme yapma amaçlı açılan blog ve web 2.0 sitelerde köprü sayfa olarak değerlendirilebilir. İçerik olarak az ve güncellenmeyen paravan sitelerinde bu yönerge içerisinde değerlendirileceğini tahmin ediyorum diyebilirim.

Özetle amacı sadece bir siteye trafik sağlamak olan, içeriği kalitesiz sayfaların hepsi köprü sayfa olarak değerlendirilebilecek. Paravan blog açarak SEO’da başarı hedefinde bulunan arkadaşların artık çok dikkatli olması gerekiyor. Emek yoğun işler daha ön planda diyebiliriz. Google bu konuyu aşağıdaki bilgi ile net olarak açıklamış durumda.

Köprü sayfalar

Köprüler, belirli arama sorgularında üst sıralarda yer almaları için oluşturulan siteler veya sayfalardır. Bunlar, kullanıcı arama sonuçlarında benzer birden çok sayfaya yönlendirme yapabilmeleri ve her bir sonucun kullanıcıyı aslında aynı hedefe yönlendirmesi nedeniyle kullanıcılar açısından kötüdür. Bu sayfalar, kullanıcıları, nihai hedef kadar yararlı olmayan ara sayfalara da yönlendirebilir.

Aşağıda bazı köprü örnekleri sunulmuştur:

Hangi siteler risk altında?

Google’ın asıl amacı gerçekten web spam mı?

Köprü sayfalar yönergesi satış ortaklığı programları ile ilgili yönergeyi destekleyici nitelikte görünüyor. Evet, Google kaliteli bir arama sonucu sağlamaya çalışıyor. Kullanıcıları memnun etmeye çalışıyor. Bütün bunları tercih edilmek için değil artık vazgeçilmemek için yapıyor. Çünkü Google arama motorunun ve Chrome tarayıcısının çok tercih edildiği kesin. Kullanıcı sadakatini arttırmak ve dolayısıyla reklam verenlerin de en çok tercih edeceği reklam sistemi olmak paralel hedefler arasında.

Satış ortaklığı sistemleri yerine Google Adwords reklamlarını neden kullanmıyorsunuz? sorusunu da aklımıza getirmeye çalıştığını düşünüyoruz. Satış ortaklığı site ve sayfalarını arama sonuçlarından temizleyerek reklama teşvik etmeye çalıştığı da gizli bir gerçek. Ve gayet doğal.
Exit mobile version