GNS Network

Facebook, Google’ı tehdit etmeye başladı


Yayınlanan istatistiklere göre Facebook, Google’dan daha fazla trafik göndermeye başladı. İnternet siteleri için Facebook trafiği artık daha önemli hale geldi. Detaylar haberimizde.

Giderek artan üye sayısı bir yana bazı araştırma şirketlerinin Facebook hakkında olumsuz düşünceleri olduğu biliniyor. Belli bir süre sonra büyümesi duracağı iddia edilen Facebook, araştırma şirketlerini ve Google’ı şaşırttı. Aktif internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunu elinde tutan Google, haber sitelerine eskisi kadar trafik gönderemiyor. Amerika’da yapılan araştırmaya göre, haber sitelerinin trafiğinin %43’ü Facebook tarafından sağlanmaya başladı. Google ile %38 seviyesinde kaldı.


Google açısından bir tehdit yaratan bu durumun en büyük sebebi Facebook’un mobilde Google’dan daha aktif olması. Aylık 1 milyar aktif mobil internet kullanıcısına sahip olan Facebook, kendi içerisinden trafik gönderme konusunda oldukça başarılı. Mobil kullanıcıların haber sitelerine Google’dan üzerinden gitmesi konusunda dengeler son bir yıl içerisinde büyük ölçüde değişti. Google’ın yaşadığı %20’lik kayıp, Facebook’a yaradı. Facebook’un geçtiğimiz Mayıs ayında haber sitelerine özel yeni servisi “Instant Articles” değişen dengelerin bir sonucu.

Ancak tabii ki arama konusunda Google’ın bir kaybı yok. Google üzerinden yapılan arama sonuçlarında firma, istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Facebook, arama motoru konusunda bir atılım yapmadığı sürece Google’ın büyümeye devam edeceği görünüyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle