GNS Network

İnternet Aramaları Gelecekte Nasıl Olacak?


Arama motorları bu zamana kadar hep masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara göre düzenlenmişti. Fakat akıllı telefonlarının kullanımının artık bilgisayarlara göre daha fazla olması, sistemin akıllı telefonlarla uyumlu olmasını zorunlu hale getirdi. Bununla ilgili bir çalışma yapanGoogle, bilgisayarlara oranla daha küçük ekranlara sahip olan telefonlara uzun uzun yazı yazmanızın önüne geçecek bir arama motoru geliştirmek için çalışıyor. Hatta bu arama motorunun ismi bile hazır: Now on Tap.

Google Araştırma Birimi’nin lideri Amit Singhal BBC’ye verdiği röportajda yeni işletim sisteminin Android M ile çalışacağını, kısaca ‘neyi aramak istediğinizi tahmin eden bir arama motoru’ geliştirdiklerini söyledi.

Arama pencerelerinin artık tarih olacağını belirten Singhal, yeni sistemden şu şekilde bahsetti: "Farz edelim ki eşinizle telefonda mesajlaşıyorsunuz. Size bir lokantadan bahsediyor ve yol tarifini vermek istiyor. Artık tek yapması gereken şey, lokantanın adı geçtiğinde telefon ekranının alt-orta kısmında bulunan daireye 1-2 saniye basmak. Yeni arama motoru kişinin o lokantayla ilgili daha fazla bilgi istediğini anlıyor ve açılış-kapanış saatleri, haritadaki yerini ve benzeri gerekli detayları ekrana getiriyor.

Sesli aramayla ilgili başka bir örnek veren Singhal, "Mesela Spotify'da bir şarkı dinliyorsunuz, şarkının ismi ekranda beliriyor. Çalan grubun vokalistinin ismini hatırlayamıyorsunuz. Google'a 'Vokalist kim?' diye sormanız yeterli olacak." Bu sistem, Android M işletim sistemiyle uyumlu olan tüm mobil cihazlarda çalışacak.Yeni arama motorunun tamamen ‘mobil dünya’ için tasarlandığını söyleyen Singhal, kullanıcıların arama yaparken artık ekrandan ekrana atlamasına ve uygulamaları küçülterek yeni arama sayfası açmalarına gerek kalmayacağını söyledi.

Her teknolojik yenilikte olduğu gibi bu sistemde de kullanıcıların daha rahat bir hizmet alabilmesi için eskisine oranla daha fazla kişisel bilgiyi arama motoruyla paylaşması gerekecek. Fakat Singhal, kullanıcıların kişisel bilgiler üzerinde tam kontrole sahip olduğunu ve paylaştıkları bilgilerin karşılığında alacakları hizmetten memnun kalacaklarını savunuyor. Bunu da verdiği şu örnekle savunuyor: "Eğer Google ofisimin nerede olduğunu bilmezse ya da ertesi günkü toplantımın nerede olacağını bilmezse bana işe giderken trafiğin nasıl olacağına dair bir mesaj gönderip, 'Hadi yola çık lütfen' diyemez."

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle