Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Japon bilim insanları güneş ışığı ile şarj edilebilen Lityum iyonbatarya geliştirdi!

Teknolojinin hızla geliştiği modern çağımızda birçok korkuları olan insanlığın korkuları arasına “Nomofobi” mutlaka dahil edilmeli diye düşünüyorum. Son yıllarda hayatımıza iyice giren ve mobil ağ bağlantısı olmama ve bataryası bitmesi korkusunu ifade eden Nomofobi kabusu bir çok kullanıcıyı etkisi altına almış bulunuyor.

Nomofobi” ( cep telefonundan mahrum kalma korkusu ) batarya gücüne ihtiyaç duyan bazı insanlar için büyük önem taşımakta. Cihazınızın bataryası bittiğinde ve prize takmanın mümkün olmadığı durumlarda cihazınızı doğal unsurlar kullanarak şarj etmeniz mümkün olsa bu  harika olmaz mıydı? İşte bu noktada Japon araştırmacılar mevcut güneş ışığını kullanarak basitçe şarj edilebilir lityum iyon batarya prototipi ile geldi.

Kogakuin Üniversitesi Uygulamalı Fizik ve İleri Mühendislik Fakültesi Anabilim Dalı’nın başkanı profesör Mitsunobu Sato tarafından yönetilen grup, 2013 yılında geliştirdikleri saydam şarj edilebilir Lityum bataryalarını dahada geliştirerek yüksek ışık geçirgenliği sağlayan 80nm ve 90nm gibi ince pozitif/negatif elektrotların ve oksitlerin kullanıldığı Lityum iyon batarya prototipini geliştirdi.

Bu buluşun herhangi bir firma tarafından alınarak yarı güneş enerjili bir akıllı telefon üretme şansı var. Bu piller kullanıcıların karşılaştığı batarya sorunlardan bazılarını çözecek potansiyele sahip. Ancak bu teknolojiyi önümüzdeki birkaç yıl içinde akıllı telefon ve cihazlarda görmek hayalden öteye geçmeyecektir.

Öte yandan Nomofobi hastalığının ne olduğunu merak edenlere ufak bir bilgi paylaşımında bulunalım. Nomofobi: İngilizce ‘no mobile phobia’dan türetilen cep telefonundan mahrum kalma korkusu olarak bilinir ve bu durum kişide panik atak, nefes darlığı, baş dönmesi, titreme, terleme, kalp hızının artması, göğüs ağrısı ve bulantı gibi fiziksel yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Exit mobile version