GNS Network

Yeni Bir Proje Özgünlüğe Yatırım: Auto SEO


Merhaba değerli arkadaşlar blogumu güncellediğim zamandan bu yana SEO alanında pek bir makale yazmamıştım vakit bulmuşken ilgimi çeken yeni bir proje olan Auto SEO projesini sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle automatic seo araçları uzun zamandır her biri farklı işlevlerde çalışsa da var ve kullanımdalar. Ücretli ya da ücretsiz, ekip veritabanları ya da matematiksel döngüler olarak hazırlanan yazılımlar 2007 yılında hızla artmaya başladılar ancak 2012 mayıs güncellemesi ardından pek ses alamamaya başlamıştık ki SEO Ninja ekibi Auto SEO projesini zçıkladı.

Öncelikle belirtmeliyim ki ikincil araç kullanımından yana olmayan biri olarak bu gibi haberleri pek ciddiye alan birisi değilim ancak durum şu ki projenin başındaki isim Matt Cutts ve 2000 yılı Google Yazılım mühendisi olarak bir çok google hizmetinde kullanıcı profili odaklı içerik filtreleme metodları üzerinde webspam ekibi başında çalışmış birisi. Özetle matematiksel yazılım geliştirme konusunda başarısını defalarca ispatlamış biri olarak proje için güven veriyor. 


Şu an için proje fikir ve alt yapı düzeyinde olsa da proje sonunda ücretsiz kullanıcı deneyimi sunmayı vaadediyorlar ve bu durum deneyim yaşamak isteyen kullanıcılar için ciddi bir tehlike olarak görünüyor benim görüşüm. Keza yazılım tamamlanıncaya kadar yaşanacak küçük sapmalar ile deneyim hedeflerken bir anda kara listede ilk sıraya siteleriniz düşebilir. Diğer bir tehlike ise böyle bir geniş çaplı girişim ciddi anlamda bir veriye ihtiyaç duyacaktır ve bu da 10-12 kişilik liseli editörler ile karşılanamayacak bir data demektir. Bu noktada özgün içerikleri ile ilk sıralar için yarışan emekçi webciler için biraz sorun yaratacak gibi.

Geçmişte yaşanan pr ve konum odaklı auto links programlarını düşününce ve tabiki ortaya çıkan karmaşayı biraz zor günler son kullanıcıyı bekliyor gibi.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle