GNS Network

WinRAR'da Güvenlik Açığı!


Bilgisayarların olmazsa olmazı, formattan sonra ilk yüklenen programlardan biri olan WinRAR'da oldukça tehlikeli bir güvenlik açığı bulunduğu ortaya çıktı.

Ünlü arşivleme ve sıkıştırma programı WinRAR'da bulunan bu açık, bilgisayarınızın dışarıdan kontrol edilebilmesine yol açıyor.
Videoda da izlediğiniz gibi WinRAR'daki bu açık sayesinde hedef bilgisayara oldukça kolay bir biçimde bağlanılabiliyor ve kontrol edilmesi sağlanabiliyor. SFX tipi ariş dosyalarının açılması ile ortaya çıkan bu açık bilgisayarınızı dışarıdan erişilebilir bir konuma getiriyor ki sizin de tahmin edebileceğiniz üzere bu oldukça büyük bir sorun.

Malwareleri başarılı bir şekilde tespit etmesi ve silmesi ile tanınan MalwareBytes'de kısa süre önce açığı doğrular nitelikte bir açıklama yaptı.

Üstelik 500 Milyon üzerinde kullanıcı kitlesine sahip olan WinRAR'ın savunması da oldukça değişik. WinRAR açığı doğruladı fakat bu açığın bilgi sızdırılma işleminde "kullanılamayacağını" belirtti. Bu açıklamadan iki farklı anlama ulaşabiliriz. Birincisi soğuk kanlı bir şekilde "tamam, açık var ama sakin olun sorun yok. Düzeltiyoruz" şeklinde olumlu bir anlam; diğeri ise "sorun o kadar büyük değil. Çözmek için uğraşmayacağız" şeklinde sorunu çözmeyeceklerine yönelik bir anlam. Ne yazık ki tahminlerimiz ikinci söylediğimiz seçeneğin ön planda olduğu yönünde. Umarız WinRAR böyle büyük bir hata yapmaz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle