GNS Network

Uluslararası Bir Hacker Çetesi, Türkiye’deki Birçok Şirketten Fidyeİstedi!


Sanal dünyanın mafyası olan hackerlar, koca koca şirketlere yaptıkları tehditlerle milyonlarca dolarlık paralara sahip olabiliyorlar. Ülkemizdeki şirketleri gözüne kestiren ve uluslararası saldırılarda bulunan hackerlar, Türkçe içerikli e-postalar göndererek tehditlerde bulunuyorlar. ‘Bitcoin hesabımıza 20 bitcoin göndermezseniz tüm şirket server’larınıza DDOS saldırısı gerçekleştirilecektir’ şeklinde e-posta gönderen hackerlar, bu sayede milyonlarca dolar gelir elde ediyorlar.

Bu kişilerin Ransomware ve Cryptolocker saldırılarından sonra yeni bir fidye yöntemi ortaya çıkardıklarını belirten Bilgi Güvenliği Akademisi Genel MüdürüHuzeyfe Önal, bunun internet dünyasında artık bir iş kolu olduğunu ve hackerların sürekli olarak yeni yöntemler geliştirdiklerini söyledi.


Bu fidye yazılımlarının, deneyimsiz şirket çalışanları tarafından açılarak bilgisayarlarına Cryptoloker adındaki bir şifreleme virüsünün bulaşmasına neden olduğunu söyleyen Önal, gönderilen e-postaların görüntülenmesi için fatura ve kargo gibi kilit kelimelerin kullanıldığını belirtti. Önal, BotNet adında zombi bilgisayarları yöneten topluluklarının yeraltı marketlerde saati 10 ile 100 dolar arasında değişen ücretlerle DDOS saldırıları yapma imkanı sundukları söyleniyor.

Kaynak: AA

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle