GNS Network

Facebook kendi VR takımını oluşturdu


Sanal gerçeklik (VR) teknolojileri alanında Oculus, HTC ve Sony gibi isimlerin önemli adımlar attığına şahit oluyoruz. Saydığımız üç firmanın ürünü de bu yıl sonuna kadar piyasada olacak. Oculus Rift 28 Mayıs'ta, HTC Vive Nisan ayının başında, Playstation VR ise yıl sonunda piyasaya çıkacak. 1.5 milyar kullanıcısı olan facebook da bu teknolojiye uyum sağlayacak gibi görünüyor.

Samsung'un mobil dünya kongresindeki sunumunda boy gösteren Mark Zuckerberg, facebook'un dev kullanıcı kitlesine hitap edecek sanal gerçeklik takımları kurulması konusunda ilk adımları attıklarını söyledi. Oyun ve uygulamalar alanında çalışacak bu bölümlerde Left 4 Dead adlı ünlü FPS-coop oyunun baş tasarımcısı Mike Booth ve Three Rings Desing'dan mobil sektörün önde gelen ismi Daniel James de yer alıyor.


Bildiğiniz gibi sanal gerçeklik gözlüklerini yeniden popülerleştiren Oculus olmuştu ve bu platform facebook tarafından satın alınmıştı. Zuckerberg'in Samsung'un şovunda gözükmesi iki platform arasında işbirliği olabileceğinin göstergesi sayılabilir. Özellikle Samsung'un yeni duyurulan 360 derece açıyla çekim yapabilen Gear 360 kamerası canlı yayın gibi konularda büyük avantaj sağlayacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle