GNS Network

Google AB yi mutlu etmek istiyor!


Google yaklaşık olarak iki yıldır Avrupa Birliği'nin "unutulması doğru" kurallarına uymaktaydı ancak bunun her zaman kolay olduğunu söylemek mümkün değil. Şu ana kadar Google, bir insanın adına dair yapılan aramalarda "yanlış veya alakasız" olarak gözüken bilgileri inceleyerek aramadan kaldırıyordu. Ancak şimdilik, bu sonuç değişiklikleri sadece isteğin sunulduğu ülkeden olan sonuçları etkilemekteydi. Örneğin Google.fr arama sonuçları, sadece Fransız bir vatandaşlarının isteklerini kaldırmaktaydı ancak bu sonuçlar Google.com üzerinden hala erişilebiliyorlardı.


Görünene göre Google artık bu davranış biçimini değiştirmeyi planlıyor. Reuters'ın haberine göre, bu arama sonuçları bütün Google sayfalarından kaldırılacak. Eğer bir önceki örneğe devam edersek, bilgisini Google'dan kaldırmış olan bir Fransız vatandaşı, firmanın hangi arama motoru kullanılırsa kullanılsın, arama Fransa'dan yapıldığı sürece sonuçlarda gözükmeyecek.

Bu değişikliğin ne zaman işleme konulacağı belli değil ancak Reuters kaynaklarının söylediğine göre Google şimdiden AB veri koruma otoritelerini bu değişiklik hakkında bilgilendirmiş durumda. Ayrıca bu değişiklik, Google'ın AB kurallarına uyma çabalarının son göstergesi oluyor. Firma şimdiden yüz binlerce isteği incelemiş durumda ve toplam bağlantı sayı milyonları aşmakta. Tabii ki bu kadar fazla isteğin arasında, bazı istekler hakkında yanlış bir şekilde karar verildiğine dair sesler de yükselmekte.

Bu yeni değişiklik, Google sonuçlarının daha doğru olmasına yardımcı olmayabilir ancak istekte bulunan kişilerin daha az görülür olmasına sebep olacağı kesin ve bu da AB'nin bakış açısına göre oldukça iyi bir adım.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle