Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Google Mobil Aramalarda AMP Gösterimine Başladı

Google yakınlarda Hızlandırılmış Mobil İçerik Projesi (AMP) ye dahil olacağınız, facebook twitter gibi devlerinde dahil olduğu bu proje için özel sorgu sonuçları ile teşvik edeceğini duyurmuştu. AMP sorguları şimdilik index alma oranına göre kısıtlı da olsa yavaş yavaş mobil sorglarda öneçıkmaya başladı. Arkadaşlar bu konu biraz can yakacak gibi keza site de hız faktörü öteden beri zaten SEO standartları arasında sitenizin konumunu direkt etkileyebilen bir özellik olarak bilinen bir durum. Ayrıca bu konu üzerinde durulması ve geliştirme ve beta aşamasından vazgeçtim uygulanmaya başlanmasında dahi ülkemizde tık yok.

Bunlardan ilk örneği kayan haber bandı şeklinde (tıpkı sorguya bağlı önerilen görsellerin benzeri gibi) sunulması.

Diğer bir sorgu önermesi ile standart arama sonuçları gibi listelenen ancak AMP hız faktörünün tıpkı mobil güncellemedeki “Mobil Uyumlu” ibaresi gibi “AMP” öneki ile diğer sorgu sonuçlarından ayrılmasını sağladı.

Bir önceki google adwords güncellemesi makalemde duyurduum ve hali hazırda kimsenin farkında olmadığını belirttiğim güncelleme pazartesi mesai saati ile sonuçlarını beklesemde salı günü ancak görüldü bir çok sitede. Bu güncellemeye dağir beta aşaması da aşılsa da hali hazırda bir kıpırdanma yok gibi ilginçtir ki arşivler atıp sıralama kayıpları ile ancak farkındalık oluşacak gibi.
Exit mobile version