GNS Network

PHP Cache Nedir? Nasıl Kurulur?


Cache web sitenizin HTML olarak sayfa yedeklerini belli bir süre FTP'nizde tutarak bu sayfaya gelen yoğun ziyaretlerde sayfanızın oluşturacağı fazladan sorguların önüne geçer. Bu sayede site performansı ve kaynak tüketiminde gözle görülür bir yükseliş sağlarsınız. Piyasada ücretli ya da ücretsiz bir çok script eklenti ya da tümleşik olarak bu yöntemi kullanırlar. Bazı zamanlarda cache bulunmayan scriptler ya da özel hazırlanan çalışmalarda bende sıkça ihtiyaç duyuyorum. Bu gibi durumlarda Cache sisteminiz ile maximum verimi almanız için dikkat etmeniz bir kaç özellik mevcut.

  • Öncelikle gereksiz baş ağrısı yaşamamak için Cache dizininizde oluşturulan HTML sayfalarınızın MD5 ya da farklı bir şifreleme yöntemi ile otomatik sayfa isimleri oluşturmasını sağlayın.

  • Geliştirme şansınız var ise oluşturduğunuz HTML sayfaların CSS taglarını da dahil etmesi sayfa hızı açısından olumlu bir özellik olacaktır.

  • Genelde bilinmeyen ya da fazladan uğraşmamak için dahil edilmeyen bir özellik Cache Thumb özelliği. Görsellerinizi .TXT biçiminde Cache dosyalarını oluşturabilirsiniz ve ciddi bir anlamda siteniza hız kazandıracaktır. Ancak bu özellik kaynak tüketiminde olumsuz bir özelliktir.

Cache Nasıl Kurulur?

Basitçe scriptlerinizde kullanabileceğiniz derleme bir Cache hazırladım gerekli dosyaları BURADAN indirebilirsiniz. Kurulumu oldukça basittir. Düz php sayfalar halinde ise scriptiniz her sayfanın en üstüne ya da heder.php gibi bir sabir üst kısım şablonunuz mevcut ise yine bu header.php de en üstte

<?php

kodu sonrasına


require_once "sCache.php";
$sCache = new sCache();

satırlarını ekleyin ve ftpnizde ana dizine "sCache" isminde bir klasör oluşturarak izinlerini 777 olarak ayarlayın bu kadar.

"sCache.php" içinde 13. satırda


private  $time = 60;

kısmında 60 yazan kısmı saniye cinsinden cache HTML dosyalarının silinme zamanını belirleyebilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle