GNS Network

Bing Webmaster Araçları


SEO işi genelde son kullanıcıya "Masrafsız reklamsız site yükseltme işi" olarak anlatılsa da pek öyle değildir iyi analiz araçları ücretlidir ya da tanıtım vs masrafları sitenizin rekabetine göre katlandıkça katlanır. Google ile ortak değilse kimse de size bir sonraki güncellemede düşmeyeceğiniz garanti edemez. Konunun özeti ücretsiz kaliteli araçlar Bing'de de olsa gidin kullanın :) Masrafları aşağıya çekecek her yöntem iyi bir yöntemdir.

Dilerseniz SadeceOn güvencesinde bing arama motoruna kayıt hizmetlerine ; http://www.sadeceon.com/categories/online-pazarlama/arama-motorlarina-kayit 
linkinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sitenizin daha fazla insana erişmesi ve kullanıcı sayısının artması için ihtiyacınız olan tüm hizmetleri SadeceOn’da bulabilirsiniz. En uygun fiyatlarla tüm arama motorları için kayıt hizmetleri, alanında uzman kişiler tarafından size sunulmaktadır. Ekonomik ve kaliteli hizmet alma fırsatını kaçırmayın!

Bing pek revaçta olan bir arama motoru olmasa da, ben webmaster tools özelliklerinden bir kaçını blog sayfama eklemeyi istedim meraklı arkadaşlar için.

Submit Your Site to Bing: Site ekleme sayfasıdır. Üyelik gerektirmez sitenizi ekleyin ve bing in sitenizi indexlemesini bekleyin.

SEO Analyzer: Arama motoru uyumluluğu (tabi bing standartları için) taraması yaparak bulduğu hatalar için çözüm önerileri sunar. Bing standartları deyip geçmeyin ki keza bazı standartlar evrensel durumda ve çözüm önerileri bir okumaya değer.

Bing Keyword Research: Google adwords kelime öneri aracı gibi çalışmaktadır tek farkı url abanlıdır ve sayfa içeriği ya da bağlantıya bağlı olarak dinamik içerikli sayfalarınız içinde kelime önerileri alabilir. Sayfanızın kelime younluğu hakkında birlgi alarak alakasız kelimelerde kalmasını engelleyebilirsiniz.

SEO Reports: Webmaster hesabınızda yer alan siteleriniz için haftalık olarak otomatik bir SEO raporu sunar. Aklınıza geldikçe SEO testleri kullanmaktan sizi kurtarabilir rutine binen sitelerde faydalı olabilir.

Reports & Data: Rapor ve veriler sayfası size standart gündelik verilerinizi bir arada sunar ve gelen bağlantılar, konumlar vs bilgileri almanızı sağlar.


Crawl Control: Sitenizin Bing Bot tarafından ne sıklıkla ve ne hızla taranmasını istediğinizi düzenleyebilirsiniz. Sık taramalar düşük bant genişliklerinde sorun yaratabilir bilginize.

Content Removal: İçerik kaldırma aracıdır. Kaldırmış olduğunuz sayfaların daha sonra hata raporlarında karşınıza çıkmasını engellemek için kullanabilirsiniz.

Bing Markup Validator: Sayfa biçiminizi eklemek için bu alanı kullanabilirsiniz. HTML, HTML microdata, microformats, RDFa markup, Schema.org, and Open Graph gibi gibi ...

Mobile Friendliness Test Tool: Mobil uyumluluk aracıdır ve sitenizin standart arama motoru dostu (responsive) standartlarını inceler.


Bu standartların detaylarına eyrıca bakmayı düşünüyorum keza Google AMP i proje olarak duyurdu ve bu demek oluyor ki mobil uyumluluk işinde yanlız karar almayarak yükü paylaşacak gibi. AMP de ilk etap da adı geçen firmalar arasında Microsoft Bing, Amazon, Facebook, Twitter vb devler el ele halay çekiyorlar gibi :) Geçtiğimiz hafta duyurulan haberlere göre ise hala Google maaliyetlerin mobil kullanımın öngörülenden hızlı artması ile çok ciddi bir şekilde artıından yana yakınmakta. Haberin devamında Google ve Microsoft karşılıklı şikayet etmeme durumunda anlaşmaya vardıı vs uzuyordu ...

Bing Sitemaps: Standart .xml site haritası aracıdır değerli arkadaşlar. Bu alanda ben farklıyım diyen tek arama motoru halihazırda Yandex gibi görünüyor...

Bing XML Sitemap Plugin: Bu özellik Bing i diğer arama motorlarından ayıran özellik diyebilirim. Site haritası oluşturucu. Özel bir yazılım kullanıyorsanız özel oluşturucular genelde 500 bağlantı üzeri için ya ücret isterler ya da sunucuları bu yükü kaldıramaz zaman aşımı hatası alırsınız. Kullanmaya değer hoş bir araç.

Verify Bingbot: Sahte Bing botları önleme amaçlı bir uygulama. Bing botların gerçek bing ip adreslerinden gelip gelmediğini kontrol eder.

Fetch as Bingbot: Bing botun sayfanızı nasıl görüntülediğini önizlemenizi sağlar değerli arkadaşlar.

Disavow Links: Anti-SEO kurbanı olan arkadaşların en iyi bildiği araçtır. Sitenize gelen çöp bağlantıları reddetmenizi sağlar. Önerim incelemeden reddetmeyin keza 301 ler halen iş görüyor acemi ve hırslı (hızlı ve öfkeli gibi oldu :) ) biri yapmışsa faydalı bir kaç link çıkabilir bağlantıların arasından. Diğer bağlantılar için toplu olarak :


siteadi.com/*

ile reddedin gitsin.

Site Move: Sitenizi farklı bir domaine yönlendirdiyseniz kapsamlı bir 301 + Site Move ile iyi bir düzenleme yapabilirsiniz. KısacaSite Move ile yeni domaininizi tanımlayarak zamandan kazanabilirsiniz.

Bing blogs: Bing güncellemelerini Bing blogs üserinden kolayca takip edebilirsiniz.

Bunca Bilgi Benim Ne İşime Yarar?

İyi bir seo güncellemeleri takip etmekten geçer değerli arkadaşlar. Son kullanıcı profiliniz "Windowsu kurdum gerisi beni ilgilendirmez" tipinde ise Bing den alacağınız çok hit var demektir. Yukarıda bahsetmiş olduğum güncel haber örneğinde olduğu gibi arama motorları her zaman rekabet etmezler bazen de ortak projeler vardır ve bu gibi durumlarda tüm arama motorlarından ne kadar fazla detay alabilirseniz sizin için o kadar iyidir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle