GNS Network

2016 da Değişen 6 Güncel Sosyal Medya Pazarlama Metodu


Her geçen gün artan sosyal medya mecraları özellikle 2016 yılı içinde ciddi değişimleri yaşadı ve yeni değişimler yolda. Bu biraz değişen son kullanıcı profili ve birazda son kullanıcının kolay erişimine sunulan yeni teknoloji cihazlara bağlanabilse de içerik pazarlama da bu yeni metodlara hızlıca adapte olmak bir zorunluluk.


Fazla uzatmadan şu anda değişimin eşiğinde olan ve yakın zamanda değişecek olan bir kaç özelliği başlıklar halinde sıralayalım.


1) Tek Kullanımlık İçerikler


Tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de 2016 yılında viral içerik siteleri bir hayli ilgi görmeye başladı ve bu bir süre daha bu şekilde kalacak gibi. Güncel haberler, popular konular herhangi bir ajans aboneliği gerektirmeden yayınlanabilen bu siteler hem girişimciler için ilk seçim hemde okumayı sevmeyen fazlaca kullanıcı için görsellerle süslenmiş ideal sayfalar ile yayındalar.


Mantıklı Bir Seçim;


(Win to Win) yayıncı için az masraf, az metin kolaylıkları sağlanırken okuyucu için eğlenceli görseller, videolar vs sunulmakta ve bu haliyle paylaşım mecraları ile popularleştikçe tek kullanımlık içerik anlayışını doğurmakta. Rekabet halindeki siteler, sosyal medya fenomenleri gün geçtikçe artıyor ve bu topluluk sürekli son kullanıcıya içerik pompalıyorlar. Sonuç olarak son kullanıcı bir kez baktığı içeriğe tekrar dönüp bakmıyor. Yani eğlenceli, güncel tek kullanımlık içerikleri sürekli hale getirmek artık kaçınılmaz.


Daha Önceleri;


Daha önceleri bu durum belirli mecralara eklenen içerikler üzerinde direk ya da dolaylı reklamlar ile sunulmakta idi (örneğin; bir youtube videosu hazırlamak, logo ya da anlatım yolu ile desteklemek gibi).


2) VR Yolda


Sanal gerçeklik konusu 2016 başında özellikle sıkça konuşulmaya ve sunulmaya başlandı. Diğer yandan son kullanıcı için VR gözlükler çok makul fiyatlı seçenekler ile de kullanıcı deneyimine sunulurken sosyal medya platformları bu yeni ve güçle gelen kullanıcı potansiyeline sahip olmak için birbirleri ile yarışırken bu kulvara duyarsız kalmak kötü bir seçim olur.


Neler Yapılabilir?


İçerik pazarlamalarında uygulamalar ve sosyal medya VR araçları aktif kullanılarak strateji geliştirmek ya da ürün-hizmet pazarlamalarında en basitinden VR destekli sanal turlar ya da ürün incelemeleri bu güçlu kullanıcı potansiyeline hitap etmenizi sağlayabilir.


3) Canlı Yayın Akışları


Bir kaç yıl öncesinde bir rivayet olarak bahsedilen ve günümüzde gerçekleşmeye başlayan tv den web e kullanıcı akışında son darbe olarak nitelendirilen canlı yayın akışları son günlerde ciddi bir destek ile yol almaya devam ediyor.


Destek Paketinde Neler Var


İlk aşama olan yayıncı potansiyelini oluşturmak için platformlar en güçlü kozlarını oynuyorlar ve bu da yayıncılara ciddi ücretler (yayın poransiyeline bağlı ücretler) ödüyorlar. Bu yolda ilk adımı youtube atarken diğer canlı yayın platformları da belli değişkenlere bağlı bağış metodları ile yayıncılara ücretler ödemekteler. Durum öyle bir hal aldı ki bu platformlardaki kanallarını tanıtmak için artık tv programları bir araç olarak kullanılmaya başlandı. Bu nokta önemli keza 2016 yılında web tv için araç iken artık tv web için bir araç haline gelmeye başladı.


4) Sosyal Medya Reklamları


Bir kaç yıl öncesine kadar webmasterler Google Adwords e rakip ararlarken alternatifler günümüzde hiç beklenmedik kulvarlardan türediler ki bu kulvarlar da sosyal medya platformları reklamları. Web kullanıcıları arasında okumayan, araştırmadan uzak kalan çok ciddi bir kitle varken bu kitleye de erişim artık sosyal medya reklamları ile mümkün ve iyi bir filtre metodu ile web, banner ya da video reklamlarından çok daha yüksek erişim ve geri dönüşüme ulaşmak içet bile değil.


Çoğu Zaman Reklam Bile Grektirmiyor


Yukarıda bahsetmiş olduğu tek kullanımlık içerik metodunu iyi kullanan bir SEM yöneticisi kolaylıkla herhangi bir reklam ücreti ödemeden bu kullanıcılara (direk olmasa da kısa zamanda denebilir) ulaşabilmekteler. Diğer bir metod da zaten yüksek bir kullanıcı potansiyeli olan bir hesabı ücretini ödeyerek sahibinden satın almak.


5) Doğrudan Satın Alma


Bu kavram yakın zamana kadar tv shop kanallarında kullanılsa da yavaş yavaş sosyal medya başta olmak üzere web de de karşılığını bulmakta. Örneğin bir üretici kendi sosyal medya sayfası üzerinden kendi ürünlerini pazarlayabiliyor ve ciddi anlamda fiyat farkı olan bu metod son kullanıcı için de çok hesap bir seçim iken bu metod hızla yaygınlaşmaya devam ediyor.


Webde Durum Ne?


Fırsat siteleri bu konuya bir örnektir ve yaygınlaşması yanlızca bu yıl değil geçtiğimiz bir kaç yıl içinde de gözlenmekte. Bu konuya fazla değinmeyeceğim keza konu sosyal medya bu nokta da.


6) Günlük Yaşamın Tamamına Erişim


Bu metod felsefecilerin toplumsal yıpranma vs olarak nitelendirdikleri bir metod olsa da tutan bir metod. Geçen dönemlerde tv başında magazin programlarını takip eden ciddi bir son kullanıcı kitlesi vardı ve bu kitle artık sosyal medya hesapları üzerinden ünlü isimlerin her paylaşımını takip etmek sureti ile ilgilerinden hiçbirşey kaybetmeden ilgilerini sürdürüyorlar.


En Az Dikkat Çeken En Güçlü Madde


Bu madde başlık itibari ile diğerleriden çok daha az bir dikkat çekse de en fazla geridönüşümü sunan maddelerin başında gelmekte. Keza hedef kişiyi sosyal medyadan takip artık son kullanıcı da tv döneminden çok daha fazla bir şekilde artık takıntı durumunda. Durum öyleki bu takıntıyı karşılayacak kadar aktif tek kullanımlık paylaşımdalarda bulunmayan bir ünlü kitlemiz olmadığı için sosyal medya artık "fenomen" ön eki ile kendi ünlülerini yaratmaya başladılar.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle