GNS Network

Twitter Bot Hesapları Nasıl Anlaşlır? Nasıl Raporlanır?


Twitter'da aktif hesap sayısı resmi hesapların neredeyse yarısı kadar. Hatta o kadar ki etkin hesaplar bile, hesabın gerçek bir kişi tarafından yönetildiği anlamına gelmiyor. Çünkü bazı hesaplar bot Twitter hesapları tarafından yönetiliyor.


Twitter'da aktif iseniz, muhtemelen siz de bu bot hesaplarla bol bol karşılaşmışsınızdır. Bu hesaplar Twitter deneyiminizin bir parçası olduğu için, çoğu kez bu bot hesapları farketmek oldukça kolaydır. Fakat bazı bot hesaplar vardır ki, onları gerçek hesaplardan ayırt etmek de bir o kadar zor!

Bu soruna çözüm üretecek bir araçla ilgili haber Indiana Üniversitesi bilim adamlarından geldi. Bilim adamları bot Twitter hesaplarının arkasında gerçekten kim olduğunu söyleyecek bir araç geliştirdi.

Araca BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz...

Araç nasıl çalışıyor?


Indiana Üniversitesi Bloomington School of Informatics and Computing (Enformatik ve Programlama Enstitüsü) Twitter’da bot hesapları algılamaya yarayacak bir araç geliştirdiklerini duyurdu.

BotOrNot olarak adlandırılan bu araç, Twitter’daki hesapların gerçek bir insana mı yoksa yazılımlar tarafından kontrol edilen sahte hesaplara mı ait olduğunu otomatik olarak tespit edecek.

Twitter’da şu an kamuoyunu yönlendirmek için, bot olarak adlandırılan 20.000 otomatik hesabın olduğu tahmin ediliyor. Bu yüzden BotOrNot olarak adlandırılan bu aracın sahte hesapların etkisini azaltacağı düşünülüyor.

Projenin baş araştırmacısı Alessandro Flammini bir haber bülteninde araştırmayla ilgili olarak şunları söyledi. “Araştırmalarda söylenti, spam, malware, yanlış bilgilendirme ve iftira ile insanları yanıltan, istismar eden bir çok bot hesap örnekleri ile karşılaştık. Bu bot hesaplar aldatıcı kampanyalar yürüterek, yanlış bilgileri yayarak demokrasiyi tehdit ediyor. Kamu politikasını engelleyor ve acil durumlarda paniğe yol açıyor.’’ dedi.

1000’den fazla özelliği gerçek zamanlı olarak inceleyen BotOrNot, sosyal medyaaracılığıyla yayılan içerikten tutun, verilerle birlikte sosyal bilgi difüzyon ağlarının yapısına kadar her şeyi inceliyor ve Twitter hesabının gerçek olup olmadığını bu yolla tespit ediyor.

Brezilya’da bot hesaplarla ilgili yapılan başka bir araştırmaya göre, Twitter'a bu yolla sızmak çok kolay. Çünkü araştırma sürecinde 120 bot hesap oluşturulmuş ve 30 günden fazla bu hesaplar incelenmiş. Sonuç olarak Twitter’ın bu botların sadece yüzde 31’ini tespit ettiği görülmüş.

Araştırmaya göre, Twitter bot hesaplarının genellikle sentetik tweet’lerin (belirli bir konu etrafında ortak kullanılan kelimeleri bir araya getirip birleştirmek) başarıya ulaştığı, bu tweet’lerin insanlar tarafından mı yoksa botlar tarafından mı oluşturulduğunun ayırt edilemediği söylendi.

Nasıl Önlem Alınır?

Bu gibi hesaplar için hedef kişinin profiline girdiğinizde sağ üstte yer alan "Takip et" ya da "Takibi Bırak" butonunun solunda yer alan dişli çarka tıkladığınızda açılan menüden engelleyebilir ya da duruma göre spam olarak bildirebilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle