GNS Network

Google RankBrain - Yapay Zeka Algoritması - Nedir?


Google Bloomberg Business‘ta yapılan röportajda RankBrain algoritmasını duyurdu. Yeni bir algoritma söz konusu olunca hepimizin aklına pek çok soru geliyor. Bu yazımızda aklınıza gelebilecek önemli soruları cevaplandırdık.

Öncelikle algoritmanın detaylarına göz atalım; RankBrain algoritması, daha önce HummingBird olarak bildiğimiz algoritmanın yeni bir versiyonu. Makine Öğreniminin büyük önem taşıdığı algoritma, arama sorgularını bir insan gibi değerlendirmek için geliştirilmiş yeni bir Google Arama Algoritması olarak karşımıza çıkıyor.

Peki Nedir bu Google RankBrain?

Google RankBrain, makine öğrenim sistemi üzerine kurulan akıllı bir algoritmadır. İnternette yaptığımız aramaları Google’ın şu ana kadar öğrendiği şekliyle cevaplamaya çalışan bir  yapay zeka diyebiliriz. “Makine Öğrenimi” kavramıyla desteklenen RankBrain, bilgisayarların insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, sorulan sorulara daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka, Artificial Intelligence ya da “AI”, bilim ve teknoloji dünyasının yıllarca üzerinde çalıştığı bir kavramdır. Makinelerin, bilgisayarların ya da robotların zeki varlıklar -yani insanlar- gibi davranması amaçlanan bu kavram, aslında çok da uzağında olmadığımız bir teknolojidir. Yapay zekanın birçok örneğini çevremizde görebiliriz, bu konuda verebileceğimiz en tanıdık örnek Google algoritmalarıdır. Ayrıca Apple’ın geliştirdiği Siri de bir Yapay Zeka ürünüdür. Örnekler çoğaltılabilir…

Yapay Zeka ile Makine Öğrenimi Aynı Şey Midir?

Aslında ayrı şeylerdir ancak birbirinden beslenen kavramlardır. Makine öğrenimi; istatistik, olasılık kuramı, veri madenciliği (Data Mining) ve Yapay Zeka gibi kavramların beslenmesini sağlayan bir yöntemdir. Makinelerin bir konsepti anlamasını sağlayabilmek için kullanılan yüzlerce algoritma sonucu ortaya bir “öğrenme” çıkar. Bir bilgisayarın satrançta dünya şampiyonu olmasını yapay zeka sağlarken, satrancın teknik ve taktiklerini anlamasını sağlayan da makine öğrenimidir.

Google, RankBrain algoritmasıyla artık ne aradığımızı ya da ne öğrenmek istediğimizi daha da iyi anlamaya çalışarak, daha iyi yanıtlar vermeyi amaçlıyor. Aynı zamanda hali hazırda kullanılan yüzlerce algoritmayla birlikte kullanılacak olan RankBrain, gelecekte “Arama Motoru” kavramını artık “Arama İnsanı” kavramına dönüştürebilir.

Genel anlamda örneklemeye çalışırsak, sorduğumuz basit ve karmaşık sorulara cevap vermek için programlanmış olan Google RankBrain, gelecekte yapacağımız bir arama sorgusu için daha etkili sonuçlar vermeyi amaçlıyor.

Google’dan Greg Corrado (Kıdemli Araştırma Görevlisi) birkaç temel noktaya değinerek RankBrain algoritmasını açıklamaya çalışıyor:


  • Google RankBrain, Google Panda ve Google Penguin‘den sonra üçüncü en önemli sıralama faktörü olacak.

  • Birkaç aydır üzerinde çalışılan algoritma, bir anda değil, zamanla devreye girecek.

  • RankBrain, Google tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kullanıcı hareketlerini anlamak için matematiksel bir dil kullanacak.

  • RankBrain tam olarak anlayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisiyle karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışacak.

  • RankBrain daha önce hiç karşılaşılmamış türden arama sorgularını da anlamaya çalışacak.

  • RankBrain hangi arama sorgusunun hangi sonuçla eşleşeceğini tahmin etmek konusunda insanlardan daha iyi tahminler yürütebilecek

  • Google RankBrain, kendi kendine öğrenebilen ilk Google algoritması olacak.

  • Google RankBrain’i kapatmak, Wikipedia’nın yarısını ortadan kaldırmak gibi olacak.

  • RankBrain o kadar efektif ki, Google Mühendisleri bile nasıl çalıştığına hayret edecek.

  • Makine öğrenimi şu an Google’ın en önemi odak noktası. Öyle ki zamanla Google bu konuda geliştirmeler yapmak için büyük çaba harcayacak.

Google RankBrain Algoritması

Google'ın meydana getirdiği arama sonuçlarını etkileyecek yeni algoritması olan RankBrain tamamen yapay-zeka ve öğrenme mimarisiyle birlikte çalışacak. RankBrain, insanların yapmış oldukları aramaları belli matematiksel işlemlerden ve anlama semantiklerinden geçirerek insanların bu aramayı nasıl ve neden yaptığını belirlemeye çalışacak. Ardından elde etmiş olduğu verilere dayanarak en belirgin ve yararlı olarak kabul edeceği kaynakları gelecekteki arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştirecek. Böylece kullanıcılar yapmış oldukları aramaların sonucunda en yararlı ve faydalı olan sonuçlarla karşı karşıya kalacak.

RankBrain Yapay Zekası

RankBrain, Google'ın ilk defa kullandığı bir teknoloji değil, daha önceki zamanlarda da Google'ın bu projesinin ismi farklı şekillerde duyulmuştu ve testleri gerçekleştirilmişti. Şimdiyse bu yeni öğrenmeye dayalı yapay zeka arama sonuçlarında insanlara yardımcı olacak. RankBrain sıklıkla adını duyduğumuz Penguin veya Panda benzeri bir algoritma güncellemesi değildir. Ya da RankBraing kendi başına bir yeni algoritma değildir. RankBrain yapay zekası arama motorundan daha etkili sonuçların elde edilebilmesi için hayata geçirilmiş yeni bir modül/araç olarak tanımlanmalıdır.

GOOGLE ARTIK ARAMA İNSANINA DÖNÜŞECEK

Google'ın geliştirmiş olduğu yeni algoritması RankBrain'i ise de yukarıdaki örneklere eşdeğer olarak tutabiliriz. Nasıl ki Google bundan 10 yıl önce güncellemelerini, algoritmalarını ve açıklarını kapatmak için didinirken ve eskiden her şeyin daha kolay olduğunu düşünürsek, şimdi gelmiş olduğu nokta ile geçmiş arasında bir uçurum oluşmuş durumda.

Pagerank güncellemesini örnek alacak olursak eskiden 6 ayda ve 1 yılda gelen bu güncelleme şimdi tamamen kaldırılarak arka plandan yürütülmektedir. Yapay zeka burada devreye girerek artık web sitelerini ve arama sonuçlarını çok daha doğru kavrıyor ve insanların arama sonuçlarına daha doğru bilgileri veren web sitelerini çıkartıyor.

Bu algoritmayı geniş kavramı ile toplayacak olursak; Google RankBrain algoritması artık insanların ne aradığını ve ne öğrenmek istediğini çok daha iyi kavrayarak yanıt vermeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda hali hazırda kullanılan binlerce algoritma ile birlikte RankBrain "yapay zeka" olarak nitelendirilir. RankBrain gelecekte "Arama Motoru" kavramını artık "Arama İnsanı" olarak değiştireceği düşünülüyor.

3 yorum

sesli chat

güzel paylaşımlar yapıyorsunuz hocam elinize sağlık

Can

2017 sonuna kadar tanıtım yazıları piyasasına da Google çökecek gibi geliyor. Bi o kaldı tutunduğumuz :(

Beytullah Güneş

Bilginiz olsun SEO dan çok spam yapıyorsunuz bu şekilde. Yorumlar konusunda genellikle iyi niyetli olsam da sitenize uygun kategoriler dışında kategorize edilmiş sayfalardan alacağınız anchor text bağlantılar ile alacağınız sonuçlar pek beklentilerinizi karşılamaz. "Yok ben bildiğimi okurum" derseniz lütfen silinen son yorumunuz gibi gelişigüzel şeyler bu blogda kabul görmüyor. Başarılar ... İyi çalışmalar ...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle