Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Mobil Uyumlu Sitemde Nasıl Kullanıcı Deneyimini Geliştiririm?

Google’nin mobil uyumluluk alanında webmasterleri teşfik etmek amaçlı yapmış olduğu güncellemeler ve tabiki mobil kullanımın %70 ler ile web site trafikleri artık katkıları herkesin duyduğu, bir şekilde iyileştimeler yapmış olduğu bir alan. Peki kullanıcı dostu site tasarımı ve hızlandırılmış mobil içerik güncellemelerine uygun bir site tasarımına artı olarak neler yapılabilir?

Bu güncellemelerin zaman içinde yaygınlaşması sizin web sitenizin ayırd edici özelliği anlamına gelmekte ve bu noktada her alanda olduğu gibi teknik detaylar ile rekabetten başarılı çıkmak sizin yeteneklerinize kalmakta. Bir çok site hali hazırda bu güncellemeleri uygulamaya çalışırken kendinizi bir adım önde hissedebilirsiniz. Diğer yandan teknik detaylar ile de hazırlıklarınızı tamamladığınızda başarınız uzun vadeli ve bir nebze olsun kalıcı olacaktır.

Bu makalemde mobil arayüzünüz için kullanıcı deneyimini artırarak maximum geridönüşü sağlamaya yönelik bir kaç öneriyi anlatmaya çalışacağım.Fazla uzatmadan başlıklar halinde ne gibi güncellemeler kullanıcı deneyimini artıracaktır incelemeye başlayalım.

Flash Kullanmayın

Tasarımlarda ve banner reklamlarda son dönemde flash görselleri istenmeyen olarak ilan edilmiş durumda. Keza google kendi browserinde bunun kökünü kazımak için çeşitli güncellemeler ile çalışmaya çoktan başladı. Durum böyle iken sitemizde her ne kadar hoş gibi dursa da flash tasarımları yavaş yavaş HTML5 görselleri ile yenilemenizi öneririm.

Mobil Deneyim:

Özellikle mobil tarayıcıların teknik özellikleri konsollara göre düşüktür ve mobil arayüzünüzde cihaz falash desteklese dahi sayfa yükleme hataları, yavaşlamalar olması demek ziyaretçinizin sitenize uğramadan çıkması demektir. Bu durum sürekli bir hal alır ise aramalarda sizin domaininizi gördüğü anda tıklamaz bile. Zaten açılmayacak bir sayfa ile kimse uğraşmak istemez.

Genel SEO Değerinizi Etkiler:

Diğer yandan yüksek sayfa hız skorları sitenizin genel SEO değerinde önemli bir etkendir ve hem mobil aramalarda hem konsol aramalarında sizin bir adım önce çıkmanızı sağlar.

Meta Değerlerinizin Doğru Olduğundan Emin Olun

Responsive tasarımlarda genellikle sitenizin mobil uyumlu olduğunu “viewport” meta etiketi ile belirtir ve google aramalarında “mobil uyumlu” ibaresini alırsınız. Arama sonuçlarında bu ibareyi görmeniz mobil arama sonuçları için size olumlu bir etki değeri suncaktır. Ancak “viewport” meta etiketleri kullanıcı browserinin sitenizi ne şekilde görünüleyeceği mesajını mobil tarayıcıya gönderen bir etikettir. Doğru şekilde ayarlanmaması sitenize doğru zoom efektinin sağlanmaması, sitenizde kaymalar, tıklanamayan bağlantılar vb sorunlara neden olabilir.

 Büyük Yazı Tipi Kullanın

Doğru “viewport” etiketinizi tamamladıktan sonra mobil test siteleri ile sitenizi bir test etmenizi öneririm. Keza diğer bir sık yapılan hata meta etiketi ardından sitenin kapsamlı bir testinin yapılmamasıdır ve genellikle çok küçük yazı fontları nedeniyle okunamayan sayfalar. Fiyatı anlaşılamayan ürün sayfaları vs sıkça karşılaşılan sorunlardan.

Bağlantıların Sayfa içi Dağılımı

En sık yapılan ve en ölümcül hataların başında gelen yanlış sayfa içi link dağılımı bir çık siteye ciddi anlamda bir geridönüş kaybı yaşatmakta.

Mobil cihazlardan sitenize bağlanan ziyaretçiler dokunmatik ekranları ile sitenizde gezerler. Sayfanızda haddinden fazla bağlantı var ise bu parmak hareketlerinde mevcut ilgilendiği sayfadan kopar ve çoğu zaman yönlendirildiği sayfa da aynı durumda ise tekrar ilgilendiği sayfaya dönemezler.

Örneğin Google aramaları ile bir ziyaretçi sizin e-ticaret sitenizde koltuk modellerine bakıyor. Elbette yakınlaşarak modellere bir bakmaya çalışacaktır ve sorun burada başlar. Bir yere tıklar bi bakar kategori sayfasına geçmiş, bir bakar yorum sayfası açılmış vs. En sık bu hatayı yapan sitelerin başında e-ticaret siteleri gelmekte ve bu nedenle örneğini vermeden geçmek istemedim.

Tam Ekran Reklamlar

Bu sorunda genellikle 2 kalıp karşımıza çıkar bunlardan ilkş en eski metod olan tam ekran flash reklamlardır ki %70 i mobil cihazın kilitlenerek sayfanızı durdurmasına neden olur. Diğeri ise güncel HTML5 metodurur. Güncel metodda reklamın açılması biraz geç olur ve kullanıcı parmak hareketleriyle sitenizde gezinirken kendini reklamın hedef url sinde buluverir. İçerik pazarlama metodunda iyi reklam gelirleri sağlasa da ürün odaklı kurumsal sitelerde bu hata sıkça yapılmakta ve kullanıcı kaybına neden olmaktadır.

İki ana kalıp dışında bir diğer kalıpta tam sayfa açılan sosyal site bağlantılarıdır. Takipçi kazanayım derken potansiyel müşterinizi kaybetmektense sosyap bağlantılarını hoş renkleri ile göze çarpar bir noktada sayfa içinde sergilemek çok daha iyi bir metoddur.

Google Araçlarını Kullanın

Google mobil test aracında çoğu responsive site “Mükemmel! Bu site mobil uyumlu.” ibaresini alır. Bu ibareyi görünce sayfadan rehavet ile hemen çıkmak yerine sayfa altına bir inin derim. Keza o alanda daha iyi bir deneyim için önerilerin ve mobil uyumluluk skorunun yer aldığı bir açıklama metnini görebilirsiniz. Bir kaç saniyenizi ayırarak bu önerileri okumanızolası gelecek bir sorunu yaşanmadan önlemenizi sağlayabilir.

Sayfa Hız Skoru

Google Hızlandırılmış Mobil İçerikler (AMP) güncellemesi tamda bu demektir. Uzun zamandır webmasterları özellikle Google Page Speed Test aracı üzerinden uyarmaya yönelik notlarını ihmal etmeyen google AMP ile artık sayfa hız skorunuz kadar aramalarda yer alırsınız diyor kabaca.

Yukarıdaki bir çok maddede de değindiğim konuların çoğu sayfa hız skorunuzu olumsuz etkilediği için sorunlu uygulamalar arasındadır. Bunları sağladıktan sonra genel bir mobil arayüzünüz için hız iyileştirmesi yapılması sitenize sıralama, kullanızı geridönüşü gibi önemli katkılar sunar.

Sayfa hızı için düzenleme önerilerine bu makalede yer vermeyeceğim keza bir çok makalemde özellikle AMP ye dağir makalelerimde bir çok öneri bulabilrsiniz.
Exit mobile version