GNS Network

2017 de Çapraz Pazarlamayı Etkileyecek 3 Gelişme


2016 yılı itibari ile 2013 de başlayan çapraz pazarlama metodlarının yeni özellikleri yeni yeni bir şekil almaya başladı. 3 yıl boyunca gelişimini aylık bazda sürekli sürdüren ama motorları güncellemeleri, sosyal medya güncellemeleri ya da mobil entegrasyon güncellemeleri ile çok yorucu bir dönem geçiren çapraz pazarlama sektörü 2017 de biraz daha durağan geliştirmeler odaklı bir yıl öngörülüyor.

Bu noktada genellikle çok çalışmayı gerektirecek alanlar yeni eklenen ya da ciddi güncellemelere marus kalan alanlar olup başı çeken üç önemli gelişmeyi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Mobil Geliştirmeler

Yine 2016 yılı içersinde ard arda gelen kullanıcı dostu (responsive) site yapıları temelleri 2012 de atılan HTML5 ve CSS3 güncellemesi ardından arama motoru standartları arasında ancak 2016 yılında yer bulabildi.

Mobil potansiyelin bu güncelleme ile ciddiyetinin farketilmesi AMP (hızlandırılmış mobil sayfalarprojesi) çalışmasının hızlı bir şekilde tamamlanması ve arama motoru standartları arasında yer bulmasını sağladı.

Bu noktada önemli bir dip not: Hali hazırda dünya genelinde index alan sitelerin %70 civarı Google açıklamalarına göre henüz AMP uyumlu değil. Yine uyumsuz siteler kısmında başı çeken siteler e-ticaret siteleri. Yani ürün ya da hizmet pazarlayıp bu alanda geliştirmelerin gerisinde kalmak pek doğru bir karar olmasa gerek. Keza bu geliştirmenin cazibesini artırma amaçlı google news ya da standart arama konsolunda AMP uyumlu siteler önerilen site olarak gösterimlere başladı bile.

Sosyal Medya Görselleri

Bir diğer 2016 yılını büyüme ile tamamlayan instagram ardından sosyal medya kullanıcılarının bu ilgisi ile görsellerin pin ya da instagram görselleri ile pazarlamanın öneminin hiçte azımsanmayacak kadar çok olduğunu gösterdi. 2017 yılı içinde çapraz pazarlama alanında görsel içerik tanıtımlarının sosyal görsel paylaşım sitelerinin önemli bir rol oynayacağı gün gibi ortada.

Ajans ve freelancer tasarımcılara artık sosyal medyada büyüyerek ardından kurumsalmaya çalışan bireysel başvurular da yine 2016 yılında ciddi bir şekilde artmış durumda. Bu da demek oluyor ki görsel paylaşımı ile içerik pazarlama metodlarında markanın bu kullanıcı kitlesi için pek de bir önemi yok. Bu alanda geride kalmak demek yıllarca çalıştığınız markanızın potansiyel müşterilerini marka değeri sıfır olan sayfalara kaptırmak anlamına geliyor.

Sosyal Medya E-Ticaret Entegrasyonu

Başını 2016 yılında Facebook un çektiği bireysel sosyal medya hesabınızdan e-ticaret yapabilme özelliği bir önceki maddede bahsettiğim görsel paylaşım sitelerindeki ilgiden kendine pay çıkarma adına yapılmış bir geliştirmedir. Bu alanda yaygınlaşan sosyal medya destekli geliştirmelerin yaygınlaşması mevcut potansiyele ek bir 2017 yılında da yeni ziyaretçi ilgisini çekerek toplam değeri yukarılara taşıyacağı anlamına geliyor.

Sosyal medya destek sayfanızdan kolayca yapabileceğiniz bu gibi uygulamalar son ziyaretçi de ne kadar değerli olduğunu hissettirme adına mantıklı ve müşteriyi markanıza bağlama adına doğru bir karardır.

Görüşüm

Yukarıda bahsetmiş olduğum gelişmeler ve son kullanıcı yönelimleri tamamen verilere dayalı olup sosyal medyada büyüyüp e-ticaret sitelerine geçmeye çalışan yeni girişimcilerden web sayfaları konusunda bana ulaşanlar oluyor. Bir ajans olmamama ve freelance iş yapmamama karşın her fırsatı değerlendirmeye çalışan azimli bir girişimci kitlesi mevcut.

Yeni gelişen alanlarda ilek olmak genellikle o alana yönelen son kullanıcının ilek aklına gelmek demektir. Bunu bilmek için web tabanlı işler yapmaya gerek yok her alanda bu böyledir. Mahallenizde en fazla iş yapan iş yeri genellikle o mahallede o alanda açılan ilk işyeridir ve artık tüm cevreyi tanıyordur. Bunun gibi ...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle