GNS Network

2017 Yılı SEO Eğilimleri


"Bugünün geleceği dünden bellidir!" derler ya belli belli olmasına da 2012'den bu yana mobil mobil derken Google yavaş yavaş güncellemelerini 2015 sonuna kadar sürdürüp 2016 yılında resmen şahlandı ve son darbeyi tam zamanlı filtre ile yaparak 2016 yılını noktalamaya hazırlanıyor. Yıl büyük ölçüde tasarımsal geliştirmeler ve mobil ağırlıkklı uygulamalar üzerinden geçerken genel bir güncellemeyi herkes bekliyordu ancak tam zamanlı filtrelemeyi pek bekleyen yoktu sanırım.

Durum böyle iken her yıl olduğu gibi bu yılda önümüzdeki yıla girmeye yaklaşmışken kullanıcı eğilimlerini hep birlikte bir değerlendirelim istedim. Keza eğilim analizleri parçaya değilde bütüne bakmayı gerektiren analizler olup alınacak tedbirler ve giliştirmeler önümüzdeki yıl ve yıllara yatırım adına güzel dokunuşları sitelere kazandırabiliyor.

Kullanıcı Eğilimleri

Kullanıcı eğilimleri 2016 sonlarına kadar genellikle SEM alanına girse de artık son güncellemeler ile 2017 ve sonrası (geriye dönüş yaşanmaz ise - 2012 haziran sinek kuşu faciası gibi) kullanıcı eğilimle öne çıkmakta. Adwords hesap uzamanlarının iyi bildiği incele, optimize ve ince ayarlar üçlemesi artık SEO'da da sıkça duyacağımız tabirlerden olacak gibi.

Diğer yandan yeni yükselen standartlar ile istenen artırılmış zengin içeriklerin kullanıcıyı yormadan pazarlamaya nasıl dahil edileceğine ilişki yapılacak beyin fırtınaları ve cinlikleri dört gözle bekliyorum.

Zengin Cevaplar Kaynak Site Arıyor


Yine bu yıl aramalara dahil olan zengin cevaplar dilimizde hali hazırda pek zengin değil. 1. sıranında üstünde ücretsiz vurgulanmış bir sonuç için bence "Nedir?" "Nasıl yapılır?" içeriklerini bolca kullanın. spiderlerin ruh haline göre -1 de yeriniz alabilirsiniz. Önerilen tanım içeriği olarak iyi bir yer elde edebilirsiniz. Neden olmasın !

Çapraz Pazarlama Nedir?


Yine yeni sayılabilecek bir metod hayatımıza girecek gibi. "Yeniden pazarlama" metodları üzerine adwords hesap uzmanlarının ne kadar kafa patlattıklarına şahit olmuşsunuzdur. Şu andan sonra doğru uygulanmış bir yeniden pazarlamaya ek olarak "Çapraz pazarlama" çalışmaları da son Google mobil odaklı güncellemeleri sonrası şart olmuştur.

Kısaca Çapraz Pazarlama: Cihazlar arası pazarlama yani mobil, tablet ve pc olmak üzere üç ortamda da pazarlama çalışmaları anlamına geliyor.Yani konumunuz farklı cihazlarda farklılık göstermekte ve artık her bir cihaz için ayrılan başlıca çalışmaları gruplayarak ayrı ayrı planlama yapmanızı öneririm. Çapraz pazarlama kıyaslaması ve zaman-kaynak yönelimini doğru zamanda doğru hedefe yönlendirmenizi sağlayacaktır bu gruplama işlemi.

Mobil Büyüme


Artan mobil büyümenin beklenenden hızlı son kullanıcıda kabul bulması nedeni ile güncellemeler de beklenenden hızlı geldiği bir 2016 yılı geçirdik. Mobil kullanıcı şeklini değiştirerek hızla büyümeye devam ederken bu değişimleri yakalamak kazandıracaktır her zaman olduğu gibi.

Örneğin geçmiş makalelerimde bahsettiğim kazara yapılan google sesli aramalar! Hemen menüden annesini aramaya çalışan son kullanıcının kazara Google de annesini arama durumu son bir kaç ayda ne olmuş bir bakalım.
Sonuç: ya 2014 yılından bu yana inatla googlede annesini arayan bir kullanıcı topluluğu var ve clüpleri her geçen gün artıyor ya da kazara her geçen gün daha fazla kelime arıyoruz. Peki bu ne işimize yarar? Örneğin "tamirci", "tamirci numaraları" gibi kelimelere nazaran "tamirci ara" gibi bir kelimeye arada çalışarak diğer rekabet alanına girmeden sensli aramalarda ek ziyaretçi sağlama potansiyeliniz her geçen gün artmakta.

Sanal gerçeklik vb teknolojiler ile uygulama pazarında rekabet henüz kızışmamışken iyi bir yer tutatilirsiniz örneğin. gibi gibi ...

Eski Alışkanlıklar


Eski alışkanlıklar ve uygulamalar doğal olduğu sürece hali hazırda pastadaki dilimi giderek küçülse de işe yara gibi, etiketler biraz muamma olsada. 2017 yılında pc için çalışmalar gittike daha azalarak mobil uygulama ve geliştirmelere zorunlu olarak web site sahipleri ve uygulama geliştiricilerinin eğilecekleri gün gibi ortada.

Makale genel bir inceleme niteliğinde olduğu için ilk kez değindiğim "Çapraz pazarlama" tanımı üzerinde daha detaylı bir makale ilerleyen günlerde paylaşmaya çalışacağım. Mobil büyüme kısmında değindiğim google trends sesli arama analizine ilişkin makaleyi "Sesli Arama Adwords Arama Reklamlarını Vurmaya Devam Ediyor" başlıklı makalemden okuyabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle