GNS Network

AMP nin Avantaj ve Dezavantajları

#AMP #AMPPros #AMPCons

İlk kez AMP projesini duyduğumda oldukça ilgimi çekmiş ve o dönemde de Google güncelleştirme yapmadan önce buradan sizlerle paylaşma şansım olmuştur. Googlenin vaadleri mobil sıralamalar açısından bir çok sitemde işe yaradı aslına bakılırsa. Ancak bir de eleştirel bir makale yazmak gerek ki yakında hızlandırılmış mobil sayfalar projesi sayfasında da ilgili duyuru-güncellemeleri duyabileceğimizi düşünüyorum.

Artı ve eksileri sıralamaya başlamadan önce makaleye fikir veren yeni gözüme çarpan ingilizce sitelerde özellikle (ki rekabet oranı dilimize nazaran bir hayli fazla) bir anti-AMP hareketi yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Bunun sebebi ise AMP uyumluluğu kapsamında reklam vb gelir kaynaklarından sıralama uğruna feda etmek zorunda kalan webciler. Anlaşılan o ki Google nin geçenlerde yayınladığı istatistiklerde yer verdiği "%75 site hazır değil" ifadesindeki %75 asla AMP ye geçmeyecek gibi.

AMP Nedir?


AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, içeriği hızlı bir biçimde sunan mobil sayfalar oluşturmanıza izin veren, ücretsiz, açık kaynaklı bir çerçevedir. Belirli uzantılar ve AMP odaklı özellikler sayesinde, mobil sayfalar için, infographics, PDF'ler, ses veya video dosyaları gibi zengin içeriklere sahip olsalar bile, yüklemeyi hızlandıran HTML, JS ve önbellek kitaplıklarından oluşur.

AMP, sitenizin mobil sayfalarının çıplak versiyonudur. Önemli olan içeriği görüntüler, ancak sitenizin hız ve performansı üzerinde bir sıkıntı yaratan tüm öğelerden kurtulur.

AMP Neden Önemli?


AMP önemlidir, çünkü web sayfalarının daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur ve bu da kullanışlılığı potansiyel olarak artırır ve ziyaretçileri içeriğinizle etkileşim halinde olan sitenizde daha uzun süre kalmaya ikna eder. Mantığı açıktır: daha hızlı yükleme süresi, daha iyi etkileşime girerek hemen çıkma oranını düşürür ve mobil sıralama da iyileştirmeleri sağlar.

AMP, ziyaretçileri mutlu edecek potansiyele sahiptir ve bu da Google için çok şey ifade eder. Ve Google'ı memnun ederseniz, daha yüksek sıralamalar elde edersiniz, daha fazla trafik getirirsiniz ve geliri artıracaksınız. Yanlış yönlendirmeyim: AMP'yi yüklemek büyüleyici bir SERP'e eşit değildir.

AMP Uygulamak Mantıklı mı?

Uzun lafın kısası girişte de belirttiğim bir kaç noktayı artı ve eksiler olarak bu kısımda sizlere özetleyeceğim. Karar size kalmış ve tabiki site ziyaretçi profilinize. Çok uzatmadan maddelere geçeyim.

AMP Artıları

#1 Daha hızlı açılan sayfalara ulaşırsınız

Web sayfanızın daha hızlı açılması ziyaretçilerinizin siteniz ile etkileşimini olumlu yönde etkiler ve dolaylı yoldan Google sıralamaları dahil bir çok artıya sahip olmanızı sağlar.

#2 Daha iyi bir mobil konum

Google yavaş yavaş değişimler geçirirken öncelikle bölgesel etki ardından gelen cihaz bazlı sonuç sıra etkisi ile artık mobil sıralamaları ayrı konuşur olduk. E haliyle hızlandırılmış mobil sayfalar projesi de mobil sıralamanız da birinci dereceden doğru orantılı bir etkendir.

#3 Sunucu performansında iyileşme

AMP sayfalarınız çalışma mantığı itibari ile sitenizde bir çok özelliği devre dışı bırakır. Yani sunucunuzda mümkün olan en düşük sorgu sayısını oluşturma odaklıdır da denilebilir. Haliyle bu da sunucu yükünüzü minimuma çeker.

AMP Eksileri

#1 Reklam gelirlerinde azalma

Sunucu yükünün azalmasından bahsederken de yazdığım gibi sitenizin bir çok özelliği AMP sayfalar da deaktif olacaktır yani reklamlarınız da gösterim ve tıklama almayacaktır. Bu da reklam gelirleri ile masraflarını karşılayan web sayfaları için ciddi bir yıkım anlamına gelir.

#2 Google analytics veri sorunları

AMP sayda istatistiklerinizi genellikle Google analytics üzerinden takip edemezsiniz ve takip edebilmek için özel sayfa bazlı amp için ayrı kodlar oluşturmanız gerekir. Bu küçük çaplı sitelerde pek sorun olmasada geridönüşüm veri analizi yaparak adwords maliyetleri hazırlayan bir reklam yönetimi uzmanı için çok ciddi bir karmaşa anlamına gelir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle