GNS Network

Google Analytics ip ve domain filtre - trafik saldırıları


#GoogleAnalytics #Analyticsfiltre #trafiksaldırıları

Geçtiğimiz yıllarda uzak doğu ve şimdilerde ise Rusya kaynaklı trafikler dünya genelinde bir çok webmasterin site analizinda başını ağrıtmakta. Bu trafikler Google Analytics hesabınızda son dönemde:
"Secret.ɢoogle.com You are invited! Enter only with this ticket URL. Copy it. Vote for Trump!"
"o-o-8-o-o.com search shell is much better than google!"
şeklinde görüntülenmekte. Bu veriler site trafik analizi esnasında ciddi sorunlar çıkarabiliyor. Sunucu yükü için ayrıca çözüm konusunu sonraki konuda anlatacağım. Bu konuda bu trafikleri Google Analytics hesabınızda gizleme metodunu anlatmak istiyorum.

Google Analytics Gelen Trafik Saldırılarını Filtreleme

1. Google Analytics hesabınıza giriş yapın.
2.Üst menüden "Yönetici" segmesini açın.
3. Açılan barlardan soldakinden hesabı, ortadakinden saldırı alan siteyi ve soldaki listeden de "Filtre" bağlantısına tıklayın.
4. Açılan sayfada "Yeni Ekle" butonuna tıklayalım.
5 Açılan sayfada sırasıyla filtre adını yazıyoruz, özel diyoruz, hariç tut u seçiyoruz, filtre modelini yönlendirme olarak belirliyoruz ve son olarak fitrelenecek sitenin domainini alana ekliyoruz.


Not: "bu yönlendirme domainlerini nerden bulurum?" diyorsanız. Konu girişinde vermiş olduğum geçersiz trafik isimleri ya da sizin aldığınız geçersiz trafik ismi nasıl görünüyorsa Google Analytics genel görünümünde grafik altında sağda listelenir. O listede geçersiz trafik ismine tıklayın açılan listenin üstünde yer alan açılır menülerden soldakine tıklayarak sırasıyla "Edinme" tıkladığınızda altında açılan "Kaynak" seçeneğini seçin. Yeni listede 2. stunda yönlendirme veren domainlerin bir listesi verilecektir.


Bu İşlemler Ne İşe Yarar

Bu yapmış olduğunuz işlemler sonrası Google Analytics hesabınızda canlı görünümde hitleri görmeye devam edersiniz ancak genel verilere bu hitler işlenmez. Bu sayede mümkün olduğunca doğal bir istatistik elde edersiniz.

2 yorum

Taner

Hocam anlatımı uyguladım hitler artık genel toplamda gösterilmiyor ancak ilk gün genel toplam sayfasında filtreler ile ilgili bir uyarı aldım artık almıyorum bu normal mi?

Beytullah Güneş

Benzer uyarıyı bende almıştım. Genel toplama bir etkisi olmadı halihazırda. Standart bir uyarı tahminimce.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle