Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

1 and 1 nasıl hosting alınır güvenlik ve izinler neler inceleme

Makaleye başlamadan önce 1 and 1 Türkiye ye satış yapmıyor gibi yazılar gördüm bu yanlış ya da eksik bilgiler arkadaşlar satış yapılıyor almak istediğinizde sorunsuz bir şekilde alımınızı yapabilirsiniz. Bu konuya çıklık getirdikten sonra bu yazıda nelere değneceğimi özetlemek gerekirse; fiyat durumu ne kadar gerçekçi, güvenlik seviyesi nedir ya da performans konularını bu makalede bulabilirsiniz.

1 and 1 Güvenli mi?

Herşeyden önce yıllardır bu işi yapan ve dünyaca ünlü bir marka olarak 1 and 1 benim en fazla sevdiğim özellik olarak son kullanıcıya en düşün hosting kullanıcısı bile olsa manual açık tarama ve rapor alma şansı tanıyan iyi bir müşteri paneli eklentisi sunuyor. Sql isminiz ve sunucunuz stabil değil otomatik üretilmekte ve bu da iyi bir güvenlik sağlakta. 
Ancak bu alımı yaptığımda 8 farklı hosting şirketinden aynı tema ve özellikler ile kullandığım siteleri kurarak 1 yıl süre ile dokunmadım. Bir yıl sonunda bu 8 farklı hosting den hacklenen tek site 1 and 1 üzerinde yer alan site idi.

1 anda 1 Hosting Nasıl Alınır?

1 and 1 için Türkiye ye satış yapmıyor gibi söylentiler var ancak satış yapılıyor. Büyük olasılıkla güvenlik aşamasını aşamayan arkadaşlar satış yapmıyor vs şekilde düşüncelere kapılmış olabilirler.
Hosting siparişiniz esnasında bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun ve ilk kez müşteri oluyor iseniz kimlik ya da ehliyetinizi taratarak bir ticket ile teknik desteğe ulaştırarak hesabınızın onaylanmasını isteyin. 24 saat içinde hesabınız onaylanır ve hizmetiniz sorusuz bir şekilde başlatılır.
Unutmadan fiyat konusuna da değinelim. Keza çok yanıltıcı bir fiyat durumu söz konusu. Aylık 1 $ gibi bir fiyat gibi görünse de 2. yılda sitenizi yenilemek istediğinizde kullandığınız hosting özelliklerine göre ve piyasa domain fiyatlarına göre çok üst seviyeden bir yenileme faturası ile katşılaşıyorsunuz. Yani tamamen yanıltma odaklı bir müşteri toparlama şekli var. Örneğin bu makaleyi yazdığım dönemde aylık ödemesi 1$ olan bir hostingin yenileme ödemesinde aylık 8$ olarak yeni faturanız hesaplanıyor. Yıllık olarak hesaplarsak ilk yıl 12$ a aldığınızı sandığınız bir hostingi 96$ a yenilemek zorunda kalıyorsunuz ki bu iki fiyat arasındaki farka halk arasında uçurum deniyor.

Desteklediği Yazılımlar ve Performans

Hosting ve sql serverleriniz bulut sistemi ile çalışmakta. Otomatik üretilen sql serveriniz herbir sql için farklı bile olmakta. Güzel yanı bu gibi uygulamaların yükü bilmesidir.
Diğer yandan güvenlik kısmında değindiğim 8 farklı site için speed test sunucu performansı olarak en düşük değeri de bu hostingden almıştım.
WordPress, joomla vs açık kaynak içerik yönetim yazılımlarını destekliyor ve otomatik kurulum desteği sunuyor.
Müşteri paneline gelince özgün bir müşteri paneli var ve ilk kullanımda biraz karmaşık ve ağır çalışıyor gibi gelse de oldukça detaylı bir panel.
Exit mobile version