GNS Network

2017 için çılgın SEO tahminleri


Sıralamaya başlamadan önce belirtmem gerekir ki makale derleme bir makale niteliğindedir. Çalışmalarımda kaynak olarak kullandığım ve görüşlerine değer verdiğim bloglarda dolanan çılgın öngörülerin bir derlemesini yapmak istedim.

Malesef ki RankBrain ardından yerli SEO bloglarına bir sus geldi. Pek yazmıyorlar. Ben eminim biri yolu göstersin diye beklemiyorlar şu an harıl harıl çalışmaktan yazmaya vakit bulamıyorlar. Arkadaşlar araştırmalar, analizler, çeviriler ya da derlemelerler siz bir makaleden 7-8 makale çıkarın yayınlayın diye değil fikir edinin beraberce tartışalım diye yayınlanıyor. Bari yorumlarınızı katın. Bu şekilde son zamanlarda yüklenmeye başladığınız Adwords reklamları ile devam etmekten başka çareniz kalmaz.
Neyse yukarıda bir görsel ve küçük bir parakraf ile ctrl+c - ctrl+v SEO ajanslarına affınıza sığınarak saygımızı ilettikten sonra maddeler halinde neymiş bu çılgın öngörüler bir devam edelim bakalım.

1. Google Tarihinin En Büyük Sıralama Karmaşası


Öncelikle benimde bir dönem yaşadığım ve sizinde bir süredir muhtemelen aklınızı kurcalayan bir soruya yanıt verelim "Yanlız değilsiniz bu sıralama karmaşasını herkes yaşıyor Google bile."

Karmaşa şöyle ki genelikle ip bazlı ya da genel bazda yapılan sıralama ölçüt araçları ile sizin yaptığınız sıralama sorguları birbirini tutmuyor ve garip bir şekilde hitleriniz bu karmaşadan etkilenmemiş ya da çok az etkilenmiş durumda. Bir çok webmaster bu karmaşadan müzdarip bu aralar. Ahrefs gibi devasa istatistik siteleri bile durumu çaktırmamak için deneme anınim anahtar kelime sorgusunu yeni müşterilere durumu çaktırmamak adına kapatmış durumda.

Bu durumum sebebi 2016 yılı içinde son dönemine kadar yapılan seri güncellemelerin yanında ağırlıklı olarak rankbrain olarak gösteriliyor. Rank brain çalışmaya devam ettiği sürece Googlenin vağrolan verilerine yeni veriler ekleyerek çok daha aktif olacak ve oluyorda.

Bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse artık sitelerinizin google keriterlerine göre bir yapay zeka tarafından profilleri çıkarılıyor ve akışına göre sıralamanız değişiyor. "Akış" dan kastım sitenin güncel hareketlerine bağlı olarak tüm kriterler siteye uygulanmadan siteye özel o kategori kriterleri uygulanıyor. Böylece sanal zeka fazladan iş yükünden kendini kurtararak çok daha seri bir şekilde çalışmalarını sürdürebiliyor şeklinde anlatılıyor.

2. Yıkım Değil - Azar Azar Metodu


Rankbrain çıkmadan önce dünya genelinde SEO bloglarında çok uçuk tartışmalara yaşanmıştı ve herkes biraz merak ve birazda endişe ile güncellemeyi bekliyordu ancak. İlk çalışmaya başladığı ay boyunca aynı kategoride yayın yapan siteler organik trafiklerinine göre biraz dalgalansa da panda ya da penguen gibi bir anda etki yaratmadı. Düşen sitelere çırpınma şansı veriliyor gibi. Sinek kuşu gibi bir anda vurup yerle bir olan site olmadı anlaşılan.

Şu ana kadar yapılan bir çok analiz, veri incelemesi vs olmasına karşın yaygın olarak tek kararlı yapı olarak sayfalardaki sosyal etkileşim değerlerinin ciddi bir ölçüt olduğu söyleniyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sosyal etkileşim sosyal medya sitelerinden gelen hitler değil sitenizin son ziyaretçiye sunduğu dinamik sayfa yapısı ile ziyareçi arasında geçen eylemlerdir.

3. Organik Liste ile Öneçıkan İçerikler Birleşebilir


Bu öngörü aslında pekte çılgın değil ancak çok ciddi derecede mantıklı. Keza öne çıkan bir içerik hem SERP de hemde sayfa başında yer alıyor. Bu da ücretsiz olarak google de tek bir siteye sunulmuş iki alan demek ki pek bu şekilde süreceğini kimse düşünmüyor.

4. İlk Sayfada Olmak Yetmiyor

Öne çıkan içerikler, Önerilen AMP Sayfaları, Önerilen Benzer Sorgu Sayfaları, reklamlar vs 2016 da google sorgu ana sayfası çok ciddi derece de renklendi ve bu durumun yarattığı önemli bir sonuç olarak 6 ile 10. sıralar arası hitleri çok ciddi derecede düşerken ilk 5 de bir okadar arttı.

5. Local SEO da Değişimler Olabilir


İçerik pazarlayanlar bir şekilde işlerini yürütseler de e-ticaret siteleri özellikle google local seo ile çok ciddi bir reklam maliyeti ile uğraşmak durumunda kaldırlar. Bu ülkemiz dilinde pek anlaşılmasa da ingilizce gibi dillerde rekabete giren büyük girişimler için neredeyse pay to pay olarak çalışmak demek.

6. Çok Daha Geniş Bir İhlal Listesi


İllegal metodlar genellikle son bir manuel inceleme ile onaylanır, yeni bir metod ise listeye dahil edilir şeklinde ilerleyen yöntem artık RankBrain ile oluşacak muhtemel kural ihlalleri havusundan çok daha kolay bir şekilde inceleneceği tahmin ediliyor ve hızlı yüksel metodunuz bir şikayet olmaksızın bir kestirme yöntem ise kara listeye çok daha çabuk alınacağı anlamına geliyor.

7. Yanlız SEO Şirketi Olmak İşe Yaramayabilir

Arkadaşlar sadece 2016 yılı içindeki güncellemelere bile baksanız artık sizden SEO şirketlerinin uzmanlık alanlarındanın dışında sosyal etkileşim marka değeri ya da çok daha fazla viral içerik üreten siteler ile sitenizde ziyaretçileri tutmanız+etkileşime girmeniz isteniyor. Bu durum yanlızca SEO işi yapan bir şirket için yazıldığı kadar kolay değil malesef ki. Kodlama, çapraz pazarlama metodlarının her birinde ciddi çalışmalar, güçlü edioryal destek gibi yüzlerce faktörü içinde barındırıyor.

Bu maddeyi öyle okuyup geçmemenizi öneririm. Üzerinde bir düşünmeye değer keza çok ciddi derecede tartışılan ve üzerinde kafa yorulan, çıkar yol aranan bir madde şu anda ve bir çıkar yol bulunamaz ise SEO şirketleri içinde 2017 yılı yaprak dökmü yılı olabilir. Şimdilik değinmiş olalım ancak bu durum yaşanmaya başlar ise geniş bir etkili faktör listesi blogumda vaktim dahilinde yayınlamayı düşünüyorum.

8. SEO Her Zamankinden Daha da Önemli


RankBrain in siteleri birden vurmaması yavaş yavaş toplanan veriler ile uzun vadede dibe çekmeye ceği anlamına gelmiyor. Buna ek olarak 4. madde de bahsettiğim ana sayfa da yeni faktörler ile ilk 10 yetmiyor ilk 5 ancak iş görürü durumda olacağa benziyor. Durum böyle olunca güvenli sularda da olsa SEO çalışmalarına ara bile vermeyi istemezdim.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle