GNS Network

En popüler ücretsiz arkadaşlık uygulamaları


Dün yayınladığım "En popüler ücretsiz arkadaşlık siteleri" listesi ardından bu gün de "En popüler ücretsiz arkadaşlık uygulamaları" listesi oluşturarak merak eden arkadaşlara bir kaynak gazırlamak istedim. Uygulamalar konusu biraz muallak arkadaşlar. Keza siteler gibi istatistik kaynakları uygulamalar da yok malesef ki. Bu nedenle önerilen uygulamalar yolu ile bir liste hazırlıyorum. Dilimiz için olacak bu liste yanlızca.

Tinder

Şu sıralar arkadaşlık uygulamaları arasında dünya çapında en popüler olan tartışmasız Tinder. Ülkemizde de hızla popülerleşmiş olan Tinder klasik “arkadaş ekleme” konseptinden biraz uzakta. Tinder ideal eşleşmeyi fiziksel yakınlık ve karşılıklı beğeni esasına dayandırıyor. Şöyle ki, uygulamaya giriş yaptığınızda ilgilendiğiniz cinsiyet türünü ve taramasını istediğiniz uzaklığı (örn. 0-50km yakınınızdakileri) seçiyorsunuz. Seçtiğiniz türe göre adaylar karşınıza sırayla teker teker geliyor. Bu kişileri ister alt kısımda bulunan butonlarla isterseniz de sağa veya sola sürükleyerek beğenebilir veya geçebilirsiniz. Beğendiğiniz kişiler arasında sizi beğenenler olursa eşleşme gerçekleşiyor ve sohbet penceresinde ismini görebiliyorsunuz. Buradan iki taraftan biri eşleşmeyi kaldırmadığı sürece sohbet etmeye devam edebiliyorsunuz. Ayrıca eşleştiğiniz kişilerle istediğiniz “an”ları snapchat’e benzer bir şekilde paylaşabiliyorsunuz.

Tinder, normal işleyişinin yanında yakın zamanda bir de Tinder Plus özelliğini tanıttı. Bu servisin devreye girmesiyle birlikte beğeni sayısı kısıtlı bir hale geldi. 12 saatte bir yenilenen beğeni haklarınız nedeniyle sınırlı sayıda kişiyi beğenebiliyorsunuz. Tinder Plus servisinden bahsedecek olursak da, belirli bir ücret karşılığında Tinder size sınırsız beğeni, yanlışlıkla geç tuşuna bastığınız kişiyi geri getirme ve istediğiniz lokasyona özel arama yapma gibi kolaylıklar sağlıyor. Lokasyon kolaylığını ise basitçe şöyle açıklayabiliriz; siz normal üyeliğinizle maksimum 160 KM uzağınızdaki kişilere ulaşabilmektesiniz. Tinder Plus ise İstanbul’da iken dünyanın herhangi bir şehrinde arama yapmanızı ve o şehirde bulunan kişilere profilinizin gösterilmesine imkan tanıyor.

Badoo

Dünya çapında çok sayıda üyesi bulunan badoo mobil uygulama konusunda da popüler olmayı sağlamış bir platform. Özellikle ülkemizde de çok sayıda üyesi bulunan Badoo’nun uygulamasını da kullanan çok sayıda Türk kullanıcı var.

Uygulama, Badoo’yu anlattığımız diğer yazımızda bahsettiklerimize benzer özellikler barındırıyor. Uygulamada farklı olarak Tinder’daki gibi “Civardaki İnsanlar” özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde çevrenizdeki kişileri görebiliyor ve beğen butonuna basarak onlara “beğendi” bildiriminde bulunabiliyorsunuz. Bunun dışında konumdan bağımsız olarak Badoo üyelerini de teket teker inceleyip beğenebiliyor veya geçebiliyorsunuz. Burada Tinder’dan farklı olarak sizin beğenenleri siz onları beğenmeseniz dahi görebiliyorsunuz. (Tinder’da görebilmek için her iki kişinin de birbirini beğenme şartı bulunuyor.) Ayrıca profilinize bakmış kişileri de ziyaretçiler kısmından görebiliyorsunuz. Tüm bunlara ek olarak menü kısmında da “Öne çıkan kişiler” bölümü bulunuyor. Bu sayede tüm üyelere ayrıcalıklı olarak fotoğrafınız burada gösteriliyor. Burada yer almak için ise 100 Badoo Kredi ödemeniz gerek. Badoo Kredileri de uygulama içinde satın alınabiliyor. (550 kredi 18,99 TL)

Okcupid

Okcupid uzun süredir App Store’daki popüler arkadaşlık uygulamaları arasında yer alıyor. Uygulamanın henüz Türkçe desteği bulunmamasına rağmen çok sayıda Türk kullanıcısı mevcut. Uygulamaya girişte ilk olarak üyelik almanız için bir formla karşılaşıyorsunuz. Bu form diğer uygulamalarından farklı olarak cinsiyetinizle birlikte straight (eşcinsel olmayan), gay (eşcinsel) veya bisexual (her iki cinse ilgi duyan) olup olmadığınız soruluyor. Formu doldurduktan sonra uygulama sizi tanıyabilmek için “Korku filmlerini sever misin?” “Sence sigara içmek tiksinç bir durum mu?” veya “Çocuk sahibi olmak istediğin bir partner arıyor musun?” gibi sorular soruyor. Bu soruların cevaplarına göre de senin için en uygun eşleşmeyi bulmaya çalışıyor.

Uygulamaya girdiğiniz bilgiler dahilinde Okcupid, sizi en uygun üyeleriyle eşleştirmeye çalışıyor. Karşınıza gelen match list’te size en uygun aday yüzdesel olarak belirtiyor.(Örn: Hande %87) Okcupid’in yaptığı bu otomatik eşleşmeyi genel ve yakın çevrenizdekiler şeklinde ayrı olarak görebiliyorsunuz. Uygulama bununla birlikte “Quick match” özelliği ile Tinder’daki keşif mantığının aynısını da size sunuyor. Burada uygulamada eşleşmeye gerek duymadan birine direkt olarak mesaj atabildiğinizi belirtelim. Ayrıca profilinizi görüntüleyen kişileri de görebiliyorsunuz.

Uygulamada bahsetmeye değer bir de filtreleme özelliği mevcut. Advanced Filter özelliği sayesinde kişileri vücut tipinden, etnik kimliğine, burcundan, uyşuturucu kullanma sıklığına kadar filtreleyebiliyorsunuz. Özetle çok kapsamlı ve popüler bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Tasarım açısından da oldukça başarılı olan uygulama sadece biraz yavaş çalışıyor.

Hot or Not

Tinder’la aynı konsepte sahip olan arkadaşlık uygulamalarından biri deHot or Not. Ülkemizde de oldukça fazla üyeye sahip. Facebook ile hızlıca üye olarak çevrenizdeki kişileri “hot or not” şeklinde değerlendirebiliyorsunuz. Facebook ile üye olduğunuz için kişisel bilgilerinizin yanında ilgi alanlarınız ve ortak arkadaşlarınız da gösteriliyor. Ayrıca uygulamada bir de yerel liste bölümü bulunuyor. Burasını “öne çıkanlar” bölümü olarak düşünebilirsiniz. Bu listeye girebilmek için 100 kişinin sizi “hot” olarak değerlendirmesi gerekiyor. Uygulamayı Tinder’dan ayıran en önemli özellik isim girerek arama yapılabiliyor oluşu. İstediğiniz bir kişinin uygulamada profilinin olup olmadığını ismini yazarak görebiliyorsunuz. Uygulama yabancı kaynaklı olsa da Türkçe desteğinin olduğunu belirtelim. Ayrıca yazıyı hazırlarken göz attığımız uygulama epey ilgimizi çekti!

Tango

Aslında Tango için arkadaşlık uygulaması demek doğru olmaz fakat; uygulamayı bu amaçla kullanmanız da mümkün. Arkadaşlarınızla yazılı ve görüntülü sohbet edebileceğiniz bir mesajlaşma uygulaması olan Tango, yakın çevrenizdeki tanımadığınız kişilerle de iletişim kurmanıza olanak tanıyor. Ülkemizde bir çok mobil cihazda yüklü olan uygulama sayesinde, çevrenizdeki kişilere bir de bu kanal aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulamada popüler kişiler ve tanıyor olabilecekleriniz bölümleri de yer alıyor. En dikkat çekici bölüm ise “Sallayın” bölümü. Telefonunuzu sallayarak rastgele 25 kişilik bir liste görüntüleyebiliyorsunuz. Buradaki kişiler de o sıralar sizle aynı “sallama” aksiyonunu gerçekleştiren kişiler. Ne var ki biz burada bir kaç tane fake hesapla karşılaştık, dikkatli olmanızda fayda var.

Skout

Yabancı kaynaklı bir arkadaşlık uygulamalarından biri olan Skout ülkemizde de şu sıralarda oldukça popüler. Uygulama “shake” yani Tango’da bahsettiğimiz sallama aksiyonuna dayalı olarak oluşturulmuş. Cihazınızı sallayınca bir kişiyle otomatik olarak sohbet etmeye başlıyorsunuz. Uygulamayı incelerken interest kısmına “Female” işaretlememize rağmen sürekli erkeklerle eşleştiğimizi belirtelim. Sanırız bununla ilgili bir sorun var uygulamada; zira en son 67 yaşında ingiliz bir beyefendinin selamını aldık.

“Buzz” kısmında o an uygulamanın haber kaynağında kimlerin neler yaptığını görebiliyorsunuz. Fotoğraf paylaşanlar ve yorumlaşmalar burada yer alıyor. Ayrıca bir de “meet” kısmı var. Orada da rastgele seçilmiş diğer üyeleri görebiliyorsunuz. Diğer hiçbir uygulamada belirtmeye gerek duymadım fakat; bu uygulamada kullanıcı profili biraz kalitesiz ne yazık ki. Türkçe desteği olmayan bir uygulamada böyle bir manzarayla karşılaşmayı beklemiyordum açıkçası. Yine de merak ediyorsanız indirip inceleyebilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle