Site iconBeytullah Güneş

SEO Performans yükseltme metodları

SEO çalışmalarına ilişkin benim ve bir çok kaynakta yayınlanan makalelerde genellikle kodlama, iç link, dış link vs bir çok metod paylaşıyoruz. Bu makalede biraz fatklılık yaratmak adına çalışma metodları ve çalışması sonrası metodlarına biraz değinmek istiyorum. Keza çalışmalar öncesi ve sonrası bir çok davranış alışkanlık haline gelmek zorunda. Geçici bir çalışma ardından alışkanlık haline gelmeyen metodlar var ise çalışma gibi başarı da geçici olabiliyor.

“SEO Önemlidir” bunu bilin ve etrafınıza anlatın

Herhangi bir girişimin bir parçası olabilirsiniz ya da bireysel bir girişiminiz için SEO çalışması yapıyor olabilirsiniz. Bunu işinizi etkileme olasılığı olan bireylere anlatmadığınız sürece yapmış olduğunuz çalışmanız her dağim başlamadan bitme tehlikesi ile baş başa kalır.
Örneğin bir girişimde SEO uzmanısınız ve editörlere belli bazı kurallar anlatmanız gerekirken bunu kendinize sakladınız. Ne gerek var dimi ama? Ufak bir izin sonrası denetimden de uzak kalan editörleriniz projenizi kopyaya boğmuş olabilir mesela. Ne oldu özgün açıklayıcı içerik. Ne oldu ziyaretçiyi sayfaya bağlayacak akıcı, renkli ve doyurucu sıralamalara? Anlatmak ve bilgi paylaşımı önemli arkadaşlar.

Sermaye optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO) yapıyorsanız herşeyden önce optimize içi içerik ve kodlamalardan ibaret değildri. Çapraz pazarmala koları arası potansiyel, içerik akışının sürekliliği, gündem ve kaynak takibi vs bir çok alanda aynı anda optimizasyon konusundaki uzmanlığınız ne denli iyi ise işinizin akıcılığı bir o kadar doğru bir şekilde ilerler.
Bu noktada temel her işte olduğu gibi sermaye optimazsyonudur. Yani ana paranızı hedeflerinize ulaşıncaya dek planlı bir şekilde harcamalısınız ki yarı yolda kalmyasınız. Bu da iyi bir zaman-risk analizinden geçer.

Yetenekleriniz yetersiz ve hep yetersiz kalacak

Aşırı özgüven her zaman yıkım getirir. Sizi yeniliklere karşı kapatır ve en önemlisi gelişiminizi sıfıra indirerek belli bir süreden sonra geri sarmaya başlarsınız. Argosu “Saksı gibi oturmayın, alanınızda yeniliklerden ilk haberdar olan siz olmaya çalışın”.
Projeniz için SEO uzmanı alıyor iseniz bu demektir ki “SEO nedir?” diye sormaktan vazgeçin artık. Mesela:
“Başarıya ulaştırdığınız kaç proje var ve kaçar kelimeden başarıya ulaştılar % lik olarak verebilir misiniz?” sayısal analize dayalı yorum yeteneği isteyen sorulara yanıt veremeyen bir uzaman size kapınızda ütü pazarlamaya çalışan bir pazarlamacıdan farksız raporlar sunar. Ne geçerliliği vardır ne de bu raporları yorumlayarak iş planı oluşturabilirsiniz.
“Kendinize ait bir metod var mı? bu metodun başarı ile sonuçlandırdığı kaç proje var?” gibi bir soru size karşınızdaki kişinin araştırmacı yeteneğini sorgulama şansı sunar. Buna alacağınız olumsuz yanıt karşınızdaki kişinin araştırma ve yeniliklere kapalı olduğunu gösterir. Kısaca sektör rakiplerinizi en geriden takip edersiniz ya da sektör gerisinden çooook uzaktan yenilikleri görmeye çalışırsınız.

Tabuları Yıkın

SEO bilişim sektörünün entegre bir parçasıdır ve unutmayın bilişim alanında “Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir!”.
Tabuları olan bir ekibin yeniliklere entegresi ve ulaşımı her zaman daha geç olacaktır. Bu da rakiplerinizin dur durak bilmeden çalıştığını düşünürsek sizi olduğunuz yerde tutmaz aksine geriye artan bir orantı ile sürükler, ağır bir tabir ile silinir gidersiniz.

Analize kaynak, zaman ve enerji ayırın

SEO ile yapmaya çalıştığınız iş arama motorlarını algoritmalarının çalışma metodlarını önceden kestirerek tedbirler almak ve bu sayede doğal ve legal yollardan minimum maliyet ile üst sıralarda kalma işidir. Burada “Algoritma” kelimesini yabana atmayın. Algoritmalar sayısal çalışma metodlarıdır ve başa çıkmanın, yenilikleri herkesten önce kestirmenin tek-en kesin yolu sayısal veriler toplayarak bu verileri analiz metodu ile doğru yorumları yüksek orantılara bakarak sağlamadır. E haliyle bunun için de analize zaman, kaynak ve enerji ayırmanız kaçınılmaz olarak başarının en temel metodudur.

Herşey son kullanıcı için

SEO çalışmaları genel olarak doğal yollardan sitenize gelmesini istediğiniz daha çok ziyaretçi için yapıldığı herkesçe bilinmektedir. Ancak to oranı ve sayfada kalma süresinin de SEO nun çok önemli birer kuralı olduğu bu noktada biraz unutuluyor gibi. Yani daha çok ziyaretçi için sitenizdeki mevcut ziyaretçilerinizi daha fala sitenize bağlamanız gerekir.
Bunu sağlamanın en temel kuralı da kullanıcı deneyimini geliştirmektir. Yani sitenin bir çok platformda sorunsuz olarak çalışması ile her platformda ziyaretçilerinizin yanında olmanız, reklama ve aşırı görsele boğulmamış yani ziyaretçinizi yormayan (bu site hızını da etkiler), karmaşadan uzak bağlantılar ile site içinde ziyaretçilerinizin kolay gezinmesini sağlamak ya da kurumsal sayfalar (hakkında, iletişim gibi) sayfalar ile ziyaretçileriniz istediklerinde size ulaşabilecekleri mesajını vererek güven aşılamak.
Exit mobile version