Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Sık yapılan online pazarlama hataları

Her girişimci şu zamanda yakın zaman kadar yapılan tartışmaları bir kenara bırakmış ve internetten yapılan online içerik ve ürün pazarlamasının ne denli etkili ve karlı olduğunu tartışmasız olarak kabul etmekteler. İş böyle olunca sektöre ciddi bir yeni giriş ve bu yeni giriş ile artan bir oranlar rekabet oranlarıda sürekli güncellenmekte. Bu malade yeni başlayanlar için sağlam bir temel tiyolarına değinmeye çalışacağım. İnşa ettiğiniz online pazarlama stratejisi ilk fırtınada göçüp gitmesin istiyorsanız muhakkak bu ve benzeri makaleleri araştırarak kendinize bir sağlam temel straejisi oluşturmak zorundasınız. Dedikten sonra hemen maddeler halinde aklıma elen bir kaç hata kulvarından bahsedeyim.

Buradaki amaç rakiplerinizin hatalarını egale ederek bu açıklardan yararlanarak rakipleriniz geçmenizi sağlamaktır. Aksi halde yeni başlayanlar için tam bir liste değil daha çok hata bazlı incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca tam bir liste zaman içinde hazırlamaya çalışırım ilgilenen olur ise.

1. İlgi Görmeyen Yerel SEO

Sitenizi kurduktan sonra ilk yapılması ereken yerel seo (local SEO) çalışması genellikle yok sayılır. Unutulmamalıdır ki sokakta ya da web de yapılan pazarlada müşteri profillerinin pek bir farkı yoktur ve son kullanıcı için önemli olan kolay erişilebilir olmanızdır. Tıpkı bir köşe başında iş yeri açmış gibi ilk yapmanız gereken rekabeti az olan çevreniz ile tanışmak ve buradan aldığınız güç ile genele ilerlemektir. Herkesin kolayca yapabileceği temel local seo metodlarına örnek vermek gerekirse:

2. AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Özelliği Sağlayın

Hızlandırılmış mobil sayfalar projesi bir çok içerik pazarlama sitesinde kullanılsa da halihazırda bir çok ürün ya da hizmet pazarlama sitesinde kullanılmamakta. Bu da demek oluyor ki bu kulvarlar için AMP desteğini sağlamak demek bir çok rakinizi tek güncelleme ile egale etmek anlamına gelir.
Ayrıca düşük bağlantı hızlarında yapılan sorgulamalarda AMP desteğinizin olması demek çok daha az bir SEO çalışması ile önerilen yüksek hızlı sayfa olarak sorgularda yerinizi üst sıralarda almanız demektir.

3. Etkileşimler Yaratın

Sitenizde son kullanıcı için oluşturacağınız etkileşim alanları son kullancının sitenizde daha fazla kalmasını sağlar (yani to oranınız artar), yorum şikayet anket gibi küçük alanlar hem geridönüşüm-takip oranını artırır ve hemde sosyal değeriniz artar. Bu da size sıralamalarda çok daha iyi konumlar sağlar.

Diğer yandan sürekli bir anket-değerlendirme akışı ve eleştirel yorumlar hem müşteri profilinizi yakından takip etmenizi sağlar ve hemde veriler ile site içi kullanıcı deneyimini geliştirmenizi sağlar. Sıkça yapılan hataların başında gelmektedir beta ya da dene sürümlerde bu değerlendirmelerden yoksun kalmak. Sitenizin tam sürümüne dek bu değerlendirmeleri takip ederek uygulamak size en iyi pazarlama uzmanlarının önerilerinden çok daha iyi bir konum ve marka değeri sunar.

4. Mobil Uygulamalar

Hedef kitlenize sitenizde değilken bile yanlarında olduğunuzu hissettirmenin en güzel yolu mobil uygulamalardır. Bu uygulamalar ile tek tıkla sitenizde gezinmelerini sağlamanın yanında uygulamalarınıza özel kampanyalar ile hem daha fazla uygulama kullanıcısına ulaşırken hem de onlara ne kadar değerli olduklarını hissettirmek marka değeriniz için çok ciddi bir getiridir.

5. “İletişim” Anahtar Kelime

Tüm arama motorları özünde tıklandığında açılan linkler, hızlı sayfalar, her tarayıcıya uygun siteler, yüksek TO oranları vs isterken sizden tek bir şey ister. Son kullanıcınız ile aranızdaki iletişimi güçlendirmenizi. Bu iletişimi güçlendirmek için size SEO kuralları adı altında kolay etkileşim sayfaları oluşturmanızı önerir. Yani anahtar kelime seo çalışmalarında iyi bir iletişimdir. 
Exit mobile version