Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Google Author Rank Nedir

Google author rank Google plus yazar profilinizin derecelendirildiği. İlişkilendirdiğiniz site yazar sayfasında bulunan makaleleriniz ya da blogger, youtube gibi Google içerik üreten hizmetleri üzerindeki bir yazar profili derecelendirme ölçütüdür. İndex süreniz ya da ilk index de alacağınız konumunuzda etkili bir ölçüt olup en büyük belirleyiciliği ürettiğiniz içeriklerin özgünlüğü, to oranları ve otorum süreleri belirler. Sizde kendi Author Rank değerinizi BURADAN bakabilirsiniz.
Makalemi yazdığım esnada kontrol ettiğime gre benim author rankımı %93 belirleyen sim64 gayet iyi bir site ve Google Plus hesabınız ile kolaylıkla sizde ölçüm yapabilirsiniz.

Pek Sevilmeyen SEO Kriteri

AR (author rank) değerleri yaklaşık olarak google arama sonuçlarında author bio sunmaya başladığında google plus hizmetini desteklemek-özendirmek amaçlı sunulan bir kriter olarak pek sevilen bir kriter değildir malesef ki bunun başlıca iki nedeni vardır. Bunlar:

1. Tartışmalı Bir Konu:

Googlenin kullanıcılara ait verileri toplama, saklama ve işleme konusu her daim çok tartışmalı bir konu olmuştur ve author rank da bunlara en bariz örneklerden biridir. Author rankınız için google+ paylaşımlarınız, youtube kanalınızda ürettiğiniz içerikler, varsa blogger hizmetinden faydalanarak yazdığınız makaleler ya da google+ üzerinde yazar alanında ilişkilendirdiğiniz yazar rofil indexi sayfanızda yer alan kendi sitenizdeki yazılar genel olarak toplanır, işlenir ve size bir rank değeri sağlar.

2. Toplu İşlemlerde Zorluklar:

Ülkemizde de olduğu gibi dünya genelinde de SEO makaleleri genellikle SEO danışmanları ve SEO ajanslarının içerik pazarlama sayfalarından duyurulur – takip edilir. Belli bir noktadan sonra herkes birbirini takip ettiğinde sistem kısın döngüye girer ve dominant kitlenin istemediği bir konuya ilişkin başlıkları bu makale akışlarında göremezsiniz bile. İşte Author Rank da bu konuya en iyi örnek olarak varlığı bilinen ancak makale akışlarında pek rastlamayacağınız bir konudur.
Bunun en temel nedeni SEO danışman ya da ajanslarının toplu işlemler yapmaları ve bu işlemler süresince bu siteleri toplu halde birbirleri ile ilişkilendirmek istememeleridir. Keza toplu halde bir ilişkilendirme genellikle aynı kulvarda sitelerde yıkıma giden duble yolların başında gelir. Bununla başa çıkmak için her bir site için ayrıca bir Google + hesabı açılarak bu hesaplar ile ilişkilendirilmesi gerekir ki bu da çok ciddi bir potansiyel ve zaman ister. Dolayısı ile var olan bir kriter için yok muş gibi davranılır.

Uzun Süre Yok Sayılamayacak

Özellikle Rank Brain ardından hit kaybına uğramamak için bir çok webmaster sitelerine sosyal medya hesapları oluşturarak bu platformlarda ilgi çekici içerikler üreterek hit çekmeye çalışıyorlar. Bu noktada google + da seçeneklerden biri olduğuna göre bana sorarasanız bunun için çok daha uygun bir ortam ve çok daha geçerli bir neden bulamazsınız. Sizde kendi AR değerinizi en kısa sürede oluşturmaya başlayın ve bu AR hesaplarınızı kopya içerik üretimi ya da paylaşımı için kullanmayın derim. Tek kişilik ajanslar için yapacak birşey yok, yokmuş gibi davranmaya devam ederken muhattap olduğunuz kişileri sebepleri ve tanımı konusunda doğru bilgilendirin yeter.
Exit mobile version