GNS Network

İçerik temelli SEO nedir Özgün içerik sorunsalı

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarınızda özgün metin üretimi, metin kelime hedeflemeleri ya da resim etiket ve dosya ismi boyut vs düzenlemeleri ile içerikleriniz etrafında şeküllenen SEO çalışmalarına genel anlamda içerik temelli SEO çalışmaları adı verilmektedir.

Başlık makale içeriğine göre biraz genel ve eski gibi olsa da başka mantıklı bir özet düşünemedim. Keza son günlerde Sinek Kuşu sonrası çırpınışların biraz benzerlerine özellikle yerli sitelerde rastlıyorum. Kitabını yazan arkadaşlar bile yorum ile rank kasıyorlar ki kendi kendi sorup cevaplamak pek sosyal etkileşim standardına uymasa da sonuç veriyor az çok. Yıllardır ilk sıraya alışmışken şimdi ilk sayfadan düşmemek için çırpınan bu arkadaşların en büyük hataları sanırım kendi içlerine kapanmaları. Dilerim kısa sürede harcadıkları emeklerin karşılıklarını alırlar.

İçerik Temelli SEO Nedir?

Girişte kısaca tanımladığımız içerik temelli SEO kavramını bu kısımda biraz genişletelim keza yanlış algılanıyor. Çokça rastlamışsınızdır içerik temelli SEO dendiğinde "Bende çok iyi SEO uyumlu makale yazarım!" diyen arkadaşları. Bu yanlızca yazı yazmak demek değildir arkadaşlar. Üç ana başlık altında toplarsak:

1 İçerik Kısmı Kodlama Alt Yapısı:

İçerik sayfalarınızın kodlama yapısı genellikle bir defaya mahsus şekillenir ancak zaman içinde kullanıcı eğilimi, değişen trendler kapsamında bu içerik sunum sayfalarınızın sürekli kodlama bakımından güncel tutulması gerekir. Örneğin viral siteler hayatımıza girinceye dek düz metinler içerik pazarlamada iş görürken artık zengin görselli, kısa başlıklar halinde son kullanıcıyı yormayan sayfa yapıları çok daha revaçta. Bu kullanıcı eğilimine bir örnekti.

Diğer yandan Google güncellemeleri dur durak bilmeden sürmekte ve artık kullanıcıların içerikleri sosyal medyada paylaşabilmeleri, yorumlayabilmeleri, puanlandırabilmeleri bile birer sosyal etkileşim kapsamında kaliteli SEO kriterleri arasında. Bu da kodlama güncelliğini ilgilendiren bir arama motrorları gereksinimlerine örnek olabilir.

Kısaca kaliteli bir web sayfası kaliteli içerikler ürettiği gibi trendleri ve güncel teknolojileri takip ederek ortalama 6 ayda bir küçük ya da büyük yayın yaptığı sektöre göre kodlama bazlı güncellemeler yapmak zorundadır. Demekki kodlama yaptık bitti demek bir kulvarda yarışı bırakmak anlamına gelmekte.

2 Kaliteli Özgün Metin:

Kaliteli özgün metin yanlızca text olarak algılanmamalıdır. Alakalı görseller, videolar, kaynakçası ve son kullanıcıyı yormayan kısa açıklamalar ile akıcı bir metin oluşturmak artık sadece webe özgü bir sanat konumuna geldi ki şahsi görüşüm bilgi yetmiyor bazen de bu gibi durumlarda yetenek gerekli.

3 Stratejik İçerik Yerleşimi:

İlk iki madde az çok duyulan birazı ya da tamamı bilinen açıklamalar olsa da asıl ziyaretçiyi sitede tutan ya da e-ticaret işinde iseniz sipariş işlemine yönlendiren kısım içerik yerleşimidir. Bu kısaca 2. madde ile 1. madde de bahsetmiş olduğum bilgileri ahnkli bir şekilde birleştirmek anlamına gelmektedir. Kocaman dop dolu bir sayfa da en dipte minicik bir "Satın Al" butonu pek işe yaramaz değil mi. Ya da güzel bir görsel ile indiriminizi sunmak bazen yazı ile yazmaktan çok daha verimlidir. Gibi örnekler çoğaltılabilinir.

İçerik Temelli SEO Yalnız Başına Yeterli mi?

Detaylara geçmeden önce bir örnek verirsem konunun tamamını girişte kolayca anlayabilirsiniz. Yalnızca içerik temelli SEO dan medet ummak çok güzel bir kitap yazıp, kuşe kaıda bastırıp matbadan kimseye göstermeden hemen alıp kendi kitaplığınıza koymaya benzer. Siz anladınız onu ! Peki ne yapmalı?

Son dönemde benim blog sayfam dahil aklı başında her SEO içerik paylaşımı yapan blog sayfasında okuyacağınız bir tabir var o da "Sosyal Etkileşim". Evet artık sosyal etkileşim olmazsa olmazlardan ve özellikle yeni bir site ise çalışmanız mutlaka olmalı. Sosyal medya platformlarında birer siteniz için hesap oluşturarak bu hesaplar ile insanlarla takipleşin, kurumsal ciddiyetinizi bozmadan etkileşimde bulunun, bayramlarını kutlayın ya da üzüntülerini paylaşın. Bu sizin çok daha kalıcı bir takipçi kitlesine ulaşmanızı sağlarken arada sırada özene bezene hazırladığınız içerikleri de bu platformlarda paylaşarak sitenizin ne kadar kaliteli olduğunu sosyal medyadaki dostlarınıza gösterin ki onlar da sizi dostlarına önersin.

Diğer bir yöntem ise dış linklemedir. Bu da direk site sahipleri ile anlaşıp hemen footer den iki üç link alma işi ile karıştırılmamalı artık. Bir dönem işe yaradığı doğrudur ama artık faydadan çok zarar getirmekte. Peki nasıl yapmalı?

Sıkça kullanılan en revaçta yöntemler tanıtım yazıları metodudur. Kendi kulvarınıza uygun yayın yapan bir ya da daha fazla site ile anlaşarak bu sitelere yine ayrı bir özgün makale ile tanıtım yazıları yayınlatın. Bu makalelerden kendi özgün içeriğiniz ile ilişkili kelimelerden 2 ya da maximum 3 link ile text link alın.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle