GNS Network

AMP Google Analytics verilerinize olumsuz etkileri

Hızlandırılmış mobil sayfalar projesi duyurulduğu günden bu yana bi hayli yol katetti. SERP üzerinde artık aramadan da bir çok kullanıcının gözüne çarpan AMP sayfaları önerilen hızlandırılmış mobil sayfalar olarak bir hayli beğenildi son kullanıcı tarafından. Web sayfası sahipleri de yavaş yavaş alışmaya çalışırken gün geçmiyor ki yeni bir etki ve buna bağlı tedbir gereksinimleri doğurmasın.

Bu kez konu Google Analytics verileriniz ile AMP içerik sayfalarınızın etkileşimi. Keza veri analizi ile işlerini sürdürmeye çalışan SEO, SEM ya da Google Adwords kullanıcıları gün geçmiyor ki yeni bir Google Analytics problemi ile karşılaşmasınlar. Aşağıda yaygın olarak şikayet edilen bu problemlerin bir listesini derlemeye çalıştım.

  • Benzersiz bir ziyaretçi potansiyel olarak AMP sayfalarına erişirken dört kişiye kadar farklı kişi olarak raporlanabilir.
  • Bir ziyaretçinin bir AMP sayfasından bir sitedeki normal bir sayfaya geçişi, teknik olarak olsa da aynı oturumda yeni bir oturum oluşturulmasına neden olur.
  • Yeni oturumlar yukarıda tarif edildiği gibi oluşturulduğundan, ziyaretçilerin olmadığı durumlarda hızlı bir şekilde ayrıldığı görülür; çünkü hemen çıkma oranı AMP sayfaları dahil olduğunda normalden daha yüksek görünür.
  • Bir AMP kullanıcısı AMP sayfasından tek bir oturumda normal bir sayfaya geçtiğinde, oturum başına sayfa görüntüleme sayısı daha düşük görünür.
  • Aramadan AMP sayfasına geldikten sonra başka bir sayfaya giden ziyaretçiler, arama yapmak yerine yönlendirme trafiğinden gelen yeni ziyaretçilermiş gibi görünür.
Bu değişiklikler hem Google Analytics verilerinizde olağanın dışında değişimler oluşmasına neden olurken hem de bariz hemen çıkma oranındaki artış örneğinde de olduğu gibi orta vadede SERP konumunuzda olumsuz etkilere yol açabilmekte. Her bir madde kendi içinde farklı sonuçlara ve sorunlara yol açsa da bu makale de detaylara girmeyi düşünmüyorum. Biraz daha bekleyip detaylı bir makaleyi ilerleyen günlerde hazırlamayı düşünüyorum. Şimdilik en yaygın karşılaşılan problemler bunlar. Atladığım ya da sizin karşılaştığınız durumları da yorum yolu ile eklerseniz diğer meraklılara yardımcı olmuş olursunuz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle