GNS Network

Chrome RAM tüketimini nasıl azaltın

Chrome, bellek tüketimi konusunda tüm web tarayıcılarını rahatça geçebiliyor. Chrome'un daha az RAM tüketmesi için izleyebileceğiniz birkaç yol var.

RAM kullanımını azaltmak için arka planda RAM'i tüketen sekmeleri kapatabilir, RAM'e aç eklentileri izleyebilir veya hangi sekmelerin en çok RAM'i kullandığını görebilirsiniz. Tüm bunlar için Chrome içerisindeki görev yöneticisini kullanabilirsiniz.

Chrome'un görev yöneticisini açmak için Menü > Diğer araçlar > Görev yöneticisi yolunu izleyin veya Shift-Escape klavye kısayolunu kullanın. Ekrana gelen pencerede Chrome'da açık olan tüm sekmelerin ve çalışan eklentilerin bir listesini göreceksiniz. Listeyi bellek kullanımına göre sıralamak için Bellek sütununa tıklayın. Böylece en çok RAM kullanan sekmeleri ve eklentileri kolayca görebileceksiniz.

Chrome normalden yavaş çalışmaya başladıysa, RAM'i en çok kullanan sekmeleri kapatabilirsiniz. Sekmeyi kendiniz kapatabilir veya görev yöneticisinde seçip "İşlemi sonlandır" düğmesine basabilirsiniz. İkincisini yaptığınızda sekmeyi kapatmaktan ziyade, "sonlandırmış" olacaksınız.


Kaynak:
(*) Chip İnternet

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle