GNS Network

E Ticaret siteleri için kolay SEO ipuçları

Alacağınız e-ticaret yazılımlarında ya da ilk geliştirme esnasında ekleyebileceğiniz bir kaç geliştirme ile kolayca süreklilik haline getirebileceğiniz SEO metodlarını bu makalemde biraz özetlemek istedim. "Çapraz Pazarlama Nedir?" makalemde giriş yaptığım ve "2017 Yılı SEO Eğilimleri" makalemde maddelerden biri olarak açıkladığım ve diğer "2017 de Çapraz Pazarlamayı Etkileyecek 3 Gelişme" önemini yinelediğim çapraz pazarlama metodlarının üzerine inşa edildiği e-ticaret siteleri için sosyal etkileşimin yüksek olması gerektiği bazı durumlarda çok yanlış anlaşılmakta. Zira sosyal etkileşim denildiğinde ilk akla gelenler sitenizi sosyal medya hesapları ile beslemek akıllara geliyor. Bu da bir metod olmakla birlikte sitenizin sosyal etkileşimini sitenizde yer alan uygulamalar ile kolayca yükseltebilirsiniz. Özellikle Google tarafından sevilen bir kaç metodu bu makalemde çeşitlendirmeye çalışacağım.

Derecelendirme ile Etkileşim


Sitenizde sunduğunuz ürünlerinize ziyaretçi ve üyelerin görüşlerin belirtme metodlarından en kolayı olan puanlama sistemini etkileyerek işe en kolay ve sık kullanılan metod ile başlayabilirsiniz. Bu uygulama gerek içerik ve gerekse de ürün pazarlama metodlarında olsubn kullanıldığı her alanda google indexinizin SERP görünümünde size ayrıcalıklar sağlar.

Bir dönem kaldırılacağı ya da artık bu gibi SERP görünümü elde etmenin zorlaştığı söylentileri olsa da henüz bir resmi açıklama yok. Sonuç itibari ile bu uygulama metodunun size artıları ispatlı ve çok sıkça kullanılan, son kullanıcının da fazla zamanını almadığından son kullanıcı tarafından da oldukça sevilen bir metoddur.

Stok Durumunuzu Ürün Sayfanıza Ekleyin

Son zamanlarda Google popular etiketlerinizi dahi SERP de vermeye çalışırken ve bu alanda denemeler yaparken stok durumu bu etiketlere ilişkin SERP görünümünde ilk sunulan sayfa içeriklerinden.

Özellikle e-ticaret sitelerinin içerik sitelerine kıyasla önemli farklarından biri Google için son kullanıcıyı doğru sayfaya yönlendirme adına stokları tükenmiş bir ürünü aramalarda listelese dahi SERP görünümünde bunu sunarak gereksiz ziyaretleri engellemeye yönelik değişikliklerdendir.

Aynı Ürün Çeşitliliği

Önceki maddelerden farklı olarak bu madde henüz ücretsiz SERP de sunulmasa da sayfanın sosyal etkileşim değerini olumlu yönde etkileyen ciddi ve yine son kullanıcı için kullanımı kolay bir uygulama metodudur. Bunun için aynı ürün için beden, boyut, renk vs seçenekleri ile sayfada yer alan ürünü çeşitlendirebilirsiniz.

Promosyon ve Süreklilik

Ürün pazarlama ve içerik pazarlama sitelerinin kesiştiği tek nokta olan sayfa içerik kalitesidir. Bu başlı başına ayrı bir makale konusu olsa da sıkça yapılan hatalardan biri dönemsel satışlardır. Yani günümüzde e-ticaret sitelerinin %70 inden fazlası neredeyse özel günlere endexli satışlar yapmaktadır ve kampanya-promosyonları bu günlere endexlemektedir. Bu önemli bir hatadır. Unutulmamalıdır ki SEO nun temel prensibi sürekliliktir. Yani sitenizde sunduğunuz ürünlere olan ilgi sürekliliklerinde dönemsel ciddi değişimler yaratmaktadır.

Özetle örneğin anneler günü yaklaşırken annelere hediye ürünler için varınızı yoğunuzu harcayarak tüm trafiği bu içeriklere yönlendirmek hem diğer içeriklerinizdeki oturum sürelerini hem de to oranlarını olumsuz etkilediğini unutmayınız. Yeni kampanyanızda ve reklam planlamalarınızda diğer ürün kategorilerini yok saymak yerine minimuma indirerek bu kampanyaları planlamak çok daha faydalı olacaktır.

Bayilik

Eğer çok büyük ve bilinen bir marka değilseniz bilinirlik ve en düşük maliyetli tanıtım metodlarının başında gelen beyilik pazarlama metodlarından mutlaka faydalanın. İlgili ve girişimci ruhlu son kullanıcılarınıza ayrıcalıklar tanıyarak size tanıtım çalışmalarınızda destek olmalarına izin verin. Keza saadet zinciri gibi geçmişte ciddi kitlelere erişebilen bu metodlar zaman zaman tek pazarlama metodu olarak ciddi başarılı işlerde de kullanılmıştır.

Bayilik sistemine en başarılı ve eski örnek (legal sahada) Avon markasının bayanlara yönelik sunduğu bayilik sistemidir ki neredeyse son kullanıcı kitlesinin %50 sinden fazlasını bayi yaparak reklam maliyetlerini yıllar içinde minimuma çekmeyi başarmıştır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle