GNS Network

Google de her yıl toplam aramanın yüzde 15 i ilk kez aranıyor

Google her yıl sonunda aramalara ilişkin belli verileri paylaşmakta. Bunlar genellikle oranlar bazında olsa da net rakam olarak ilk kez 2012 yılında 1,2 trilyon ve en güncel değer olan 2016 yılı sonunda toplamda 2 trilyonluk bir arama hacmine ulaştığını belirtmişti.

Bu kısa ön bilgi ardından asıl konumuz olan yakında vermiş olduğu bir orana bir çok SEO şirketi titizlikle yaklaştı. Bu da son vermiş olduğu 2 trilyonluk sorgu hacminin yaklaşım %15 inin ilk defa aranan kelimeler olduğu yönünde.

Peki bu ne demek?

Basitçe webmasterlerin ve tabiki SEO işleri ile ilgilenen şirketlerin tamamı bilirler ki bir sektöre (kelime grubuna) ilk defa kararlı bir proje ile girmek o sektörde öncü olmaktan çok daha fazla şey ifade eder. Yani çok daha az rekabet (daha az zaman kaybı ve daha az maliyet) ile zirvede kalmak SEO uzmanının rüyalarını süsler. Bu son açıklama da verilen ciddi oran ise herkesin iştahını kabartmışa benziyor.

Açıklamanın orjinali şöyle:
There are trillions of searches on Google every year. In fact, 15 percent of searches we see every day are new — which means there’s always more work for us to do to present people with the best answers to their queries from a wide variety of legitimate sources. While our search results will never be perfect, we’re as committed as always to preserving your trust and to ensuring our products continue to be useful for everyone.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle