GNS Network

Google Fred güncellemesi kaybedenleri - grafik analiz

Adı pek resmen yayınlanmayan Google Fred güncellemesinin ardından bir çok webmaster ve seo uzmanı kolları sıvadı ve kimileri de kolları sıvamak zorunda kaldı denebilir. Bu alanda seo araçları siteleri ard arda analizler yayınlamaktalar ve bir çoğunu yayınladığım SEO kategorisinden bulabilirsiniz. Bu incelemede Sistrix in yapmış olduğu Google Fred güncellemesi analizini paylaşmak istedim.

Bu kez fazla okumayı sevmeyen arkadaşlar için sonucu baştan vereyim. Sistrix in yapmış olduğu analize göre bu güncellemenin asıl kaybedenleri reklam ağırlıklı içerik sayfalarınız. Örneğin hesaplama, yol tarifi vs sitelerinizde otomatik veriler dışında text kullanmamışsanız ve adsense vb reklamlar ile sayfanızı doldurmuş iseniz %75 e kadar hit kaybınız içten bile değil. Konu hakkında orjinal sonuç Sistrix tarafından şu şekilde özetlenmiş:
…advertisement, outdated, thin and scraped content, as well as incomprehensible articles made up of 300 word ‘SEO texts’ pumped to the brim with main keyword mentions and void of any useful information or a sense of readability.

freewarefiles.com incelemesi (-75%)

sitenin ilgili içerik sayfa yapısı yukarıdaki gibi ziyaretçi kaybı %75 kadar ve ilgili kelime sıralamaları ve ziyaretçi tam listesine BURADAN inceleyebilirsiniz. Genel ziyaretçi değişimi grafik de:
Örnek olarak ben yalnızca bir site paylaşıyorum. Diğer örnek sitelere de ulaşmak isteyenler BURADAN inceleyebilirler.

Bu noktada örneğimizde yer alan site için 300 kelimedeki güncelleme öncesi google SERP konumları dağılımı:

aynı sitenin yine aynı 300 kelime için güncelleme sonrası SERP konum daılımı:

3 yorum

aydın

aynı reklam yerleşimi ve yoğunluğundaki sitelerimden biri sıfırı gördü. abartanlar için geçerli olsa da tamamen reklamlarla ilgili değil bence

Adsız

Sonuç ne yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir kimse birşey yazmıyor.

Beytullah Güneş

Grafiklerini paylaştığım sistrix in araştırmasına göre sayfalarda reklam yoğunluğunu azaltmak gerekiyor ya da otomatik sayfa üreten içeriklerden kurtulmak gerekiyor.
Google tarafından bir açıklama yapılmadan ayrıca kimse net bir şey yazamaz. Şu an güncellemenin ismi olan Fred bile nick name ...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle