GNS Network

Google den tanıtım yazıları için kötü haber

Öncelikle hakkını vermeden geçmek istemiyorum. "Google RankBrain - Yapay Zeka Algoritması - Nedir?" başlıklı 11.24.2016 tarihli makalemde yorum yapan "Can" takma adlı ziyaretçim aynen şöyle demişti;
2017 sonuna kadar tanıtım yazıları piyasasına da Google çökecek gibi geliyor. Bi o kaldı tutunduğumuz 
Tebrik mi etsem üzüntülerimi mi bildirsem pek bilemiyoru şu an açıkcası. Ancak detaylara girmeden önce bir kaç ay önceden sıranın ciddi olarak hangi konuya geleceğini tespit eden ziyaretçimin hakkını tespit etmem istedim.

Öncelikle bu konu nereden çıktı şimdi? diyen arkadaşlar için: Google yakın zamanda webmaster tools bilgilendirme sayfasında (ingilizce) bir güncelleme yaptı. Bu güncelleme de dikkat çeken nokta ise içerik pazarlaması yani link alımı ve satımı konularına ciddi bir yer ayırmasıydı. Bu vurgulamaları başlıklar halinde sadeleştirerek ve tabiki kaynak bağlantılarını da vererek listelemeye çalışacağım.

Uyarı! Link Temelli İçerik Pazarlaması Yok

Burada özellikle başlık ile alakası olmayan, bilgilendirme amacından ziyade detay için başka sitelere yönlendirme amacı güden, link çıkışlı içerik sayfaları için uyarıyor. Orjinali:
Google does not discourage these types of articles in the cases when they inform users, educate another site’s audience or bring awareness to your cause or company. However, what does violate Google’s guidelines on link schemes is when the main intent is to build links in a large-scale way back to the author’s site … 
For websites creating articles made for links, Google takes action on this behavior because it’s bad for the Web as a whole. When link building comes first, the quality of the articles can suffer and create a bad experience for users.
Detaylar için Türkçe Açıklama Sayfası ve İngilizce Açıklama Sayfası bağlantılarına bir göz gezdirebilirsiniz.

Önlemler!

Bu konuda tanıtım yazılarının özellikle saygın sitelerden alınan tanıtım yazılarının getirileri ayyuka çıkmış durumda ve Google tarafından inkar edilmemekte. Buna göre tanıtımlardan vazgeçmek ciddi anlamda bir vazgeçilmez haline geliyor. Bu noktada sağlıklı bir tanıtım yazısı için bir kaç önerim olacak. Bunlar:

  1. Tanıtım yazısında yayınlanacak sitenin yayın alanı yani baskın anahtar kelime grubunda kelimeler ile örtüşmesi.
  2. Bir makaleyi birden fazla sitede yayınlamamak. Yani tanıtım yazınızı yayınlayacağınız siteye özel hazırlayın.
  3. Makale boş olmamalı. Yani başlık ve baskın kelimeler hakkında doyurucu bilgiler vermeli.
  4. Tanıtım yazısı için bağlantı verdiğiniz ya da bağlantı aldığınız sitelerde kullanmamak. Yani birbirine bağlantılı iki site arasında benzer makaleler olmamalı.

Kesin Güvenlik!

Dışa bağlantılarınız için;
rel="nofollow"
kullanın. Bo konu hakkında Türkçe Açıklama Sayfası ve İngilizce Açıklama Sayfası bağlantılarına bir göz atabilirsiniz. Yani özetle benim anladığım dışa bağlantılarınızda Google benim botlarımı yönlendirme ancak senin son kullanıcı kitlene karışmam demek istiyor.

Yayıncılar da Risk Altında!

Bu alanda yalnızda aşırı link girişi alan siteler değil aşırı derecede link çıkışı yapan siteler de uyarılmakta ve açık açık sitenizin kalite algısı ve sıralaması olumsuz olarak etkilenir. Denilerek varsa mevcut bağlantılarınızın yukarıda "Kesin Güvenliké" kısa açıklamasında verdiğim şekilde güncellemeniz öneriliyor.

Bu Noktaya Nasıl Geldik?

Yukarıda aşamalı olarak verdiğim bağlantıları da incelerseniz Google nin bu açıklamaları (Sürekli takip edenler) 2013 ve 2014 yıllarında azda olsa vurguladığını hatırlayacaklardır. Diğer yandan bu yıl yapılan uyarıda baskın olarak sunulmasının nedenini de "Google RankBrain - Yapay Zeka Algoritması - Nedir?" makalemi okuduktan sonra tıpkı girişte bahsettiğim "Can" gibi gözlemleyebilirsiniz. Yani sıra sektör haline gelen tanıtım yazıları için köklü bir çalışmada gibi görünüyor.

Şikayet Formları Aktif ve Birebir İnceleme Yapılabilinir

Bu konu gayet kısa ve net olsa da bir alt başlık ile dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu konuda güncellenen açıklamalarda şikayet formları da kullanıma sunulduğu belirtilmekte. Bu alandaki şikayetlerinizin Spam Rapor kısmından alınacağı belirtilmiş durumda.

Hala Geç Değil

Yukarıda verdiğim "Önlemler" kısmındaki kısa listeyi dikkate almaya başladıktan sonra sitenizde dışa bağlantıları tek kod ile kolaylıkla önerilmeyen olarak ("Kesin Güvenlik" başlığında anlattığım gibi) güncelleyebilirsiniz. Sitenize gelen bağlantılar yıllar öncesinden alınmış ve artık ilgili webmaster a ulaşamıyorsanız Link Reddetme Aracı (Google Webmaster Tools araçlarında) ile linklerinizi reddedebilirsiniz. Konu hakkında bilgi sahibi değilseniz ve aracı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız Türkçe Açıklama Sayfası ya da İngilizce Açıklama Sayfası bağlantılarını ziyaret edebilirsiniz.

Misafir Yazarlık Bitti Mi?

Bu konuda çalışan arkadaşlar için bir uyarı. 2012 Sinek Kuşu sonrası sadece link paylaşımına müsade eden milyonluk imleme sitelerini bir hatırlatmak isterim. Bu konuyu yukarıdaki bağlantı ve açıklamalar çerçevesinde bir kural çıklarmak mümkün olsa da artık "Legal Değil" olarak nitelendirileceği aşikar.

Kesin olmamakla birlikte konu hakkında önerilerim şöyle olabilir:

  1. Bir yayın kategoriniz olsun (teknoloji, internet, yemek, moda vb gibi) ama unutmayın bir tümü değil.
  2. Bu yayın kategorinize uygun tanıtım yazılarını kabuledin.
  3. Head metodu ile ya da scriptinize göre rel="nofollow" özelliği ile linkleri varsayılan olarak alın.
  4. Başlık, ağırlıklı anahtar kelime ve site içerik kategorinizin örtüşmesine özen gösterin.
  5. Tabi en önemlisi içerikler doyurucu bilgilerden oluşsun. Unutmayın otomatikten ziyade şikayet formları da aktif ve ilk şikayet alacak siteler konuk yazarlık ya da tanıtım yazıları yayınlayan siteler olacaktır. Rekabet halinde iseniz mutlaka bu formlar er ya da geç kullanılacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle