GNS Network

Doğal yollarla Blog trafiğinizi artırın

Web de dolanan tuzak başlıklardan bir tanesi de "trafik artırma" ya da "ziyaretçi artıma" başlıklarıdır. Bunun gibi temel bir kaç başlık artık sulanmış konulardan olmakla beraber haliyle bu gibi konulara blogumda girmeyi pek sevmiyorum. Ancak istek üzerine yeni bloggerliğe başlayacak ya da başlamış olan birinin yapması gereken temel bir kaç noktaya değineceğim. Bu noktaları uygulamanız için kodlama ya da herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Kolaylıkla bloguna özen gösteren herkes uygulayabilir.

1. Anahtar Kelime Kullanın

Genellikle bloggerlik multi blog sistemlerinin çoğunda, wordpress, joomla vb blog sistemi sunan CMS sistemlerinde etiket özellikleri mevcuttur. Bu özellik ilk başlayanlarda genellikle es geçilir. Farklı kullanım metodları da olsa muhakak anahtar kelimelerinizi bu etiket alanlarına yazarak bu özellikten faydalanın.

Ancak makale ile alakalı etiketlerinizi kullanmaya özen gösterin. Yani elma üretimini anlatan bir makale sayfasına armut ile alakalı etiketler kullanmayın. Elma üretiminde geçen terimlerden seçimlerinizi yapın. Eklma kasası, elma suyu vb leri gibi.

2. Duygulara Hitap Edin

Blog denildğinde aklınıza kurumsal siteler geliyor ise bu yargıyı öncelikle kafanızdan silin. Blog breyin kişisel paylaşımlarda bulunduğu bireysel bir online paylaşım platformudur. Sosyal medya sitelerinden tek farkı kontrolun genellikle sizin elinizde olması ve gerektiğinde gerekli verileri silebilmeniz ya da paylaşabilmenizdir.

Sosyal medya tabiri son on yılların yükselen trendleri araında olsa da alt yapı olarak genellikle micro blog ya da multi blog gibi adlandırılırlar. Micro blogların en bariz örneği twitter ya da multi blogların en bilinen örneklerinden biri de tumblr dir örnek vermek gerekirse.

Durum böyle olunca şahsi ve samimi bir paylaşım platformunuzda resmi dille yazılacak içeriklerin pek de pirim yapmayacağı aşikardır.

3. Temiz Olun & Bariz Hit İçin Konular Açmayın

Temiz olundan kastım; sitenizin ilk kuruluşunda bir konusu ve buna destek olur bir domaini vardır. Bu çizginizden sapmayacak paylaşımlarda bulunun. Bunu bir örnekle açıklayalım:

Örneğin sosyal medyada severek takip ettiğiniz bir karikatür sayfası var. Biraz gülümsemek için arada son eklenen karikatürlere bakıyorsunuz. Sayfanın admini de takipçi kitlesini her alanda tutabilmek adına bir karikatür blogu açtı ve buradada mizah içerikleri paylaşıyor. Sorunsuz bir şekilde bu site içeriklerini sayfasında paylaşabilir ve büyük ihtimalle takipçi kitlesinde bir azalma olmaz. Ancak zaman sonra sayfaya bir girdiniz bir karikatür beş fake haber. Bu sayfayı takibipten derhal vazgeçer ve blogunuda artık ziyaret etmezsiniz.

Özetle sitenizde keskin dönüşlerden kaçının. Cazibesi yüksek hit sağlayacağını düşündüğünüz içerikleri direk eklemek yerine kendi kulvarınızda hit sağlayacak başlıkları araştırın. Emin olun ziyaretçi potansiyelinizi düşürmeden güzel artışlar sağlarsınız.

4. Ziyaretçi Kitlenizi Tanıyın

Ziyaretçi kitlenizi tanımak onların ne istediğini bilmenizi ve istedikleri içeriklerle blogunuzu besleyerek sizi çevrelerine de önermelerini sağlamaktır. Bozulmayan bir çizgi ayrıca kaliteli bir blog imajını oturtmanıza yardımcı olur.

Bunun için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. İçeriklerinize beğen-beğenme gibi özellikler ekleyebilirsiniz. Sosyal medya hesapları ile blogunuzu destekleyebilirsiniz. Bu hem etkileşiminizi artırır hem de ek trafik sağlar. Küçük anketler ile arada sırada nabız yoklayabilirsiniz. Gibi çoğaltabilirsiniz.

5. Duygusal Olmayın Sayılar ile Düşünün

Kasıtlı olarak bu madde için duygusal olmayın ifadesini kullanmak istedim. Keza bu madde 2. madde ile çelişir gibi durmakta ve sıkça karıştırılır. Arkadaşlar duygusal olmakla duygulara hitap etmek arasında ciddi bir fark vardır. Ziyaretçilerinizin ne istediğini biliyorsanız kolaylıkla duygularına hitap eden içerikler hazırlayabilirsiniz. Yüksek etkileşim belli bir süre sonra duygusal bir bağ yaratır ki bu genellikle yıkıcıdır. İşte bu noktada sayılar ile düşünmek devreye girer. Yüksek etkileşimden doğan duygusal bağı sayılar ile düşünerek dengelersiniz.

Yani aşırı ısrarcı bir ya da iki kişinin istediği düşük arama potansiyeli olan bir içerik yerine yüksek arama hacimli bir içeriği öne almak gibi örneklendirebiliriz.

6. Etkili Kelimeler Kullanmak

Hitabet tam anlamıyla bir sanattır ve hayatınızın her alanında karşınıza çıkar. Gündelik konuşmalarda, alı-verişler de ya da siyasette. Önemli olan güçlü hitabetin kitleleri bağlama gibi bir etkisi olmasıdır. Kimilerinde doğuşta (hakkını vermek gerek) bu yetenek olsa da kimileri de zamanla kendi alanlarında okuyarak ve araştırarak bu yeteneklerini güçlendirirler. Siz hangi grupta yer alıyorsunuz bilemiyorum ancak hitabedin gücünü de küçümsemeden aklınızın bir köşesinde bulundurun.

7. Kısa Anlaşılır Makaleler

Bu madde de temel seo standartları ile çelişse de başarınıza önemli bir etkisi olacağından şüpheniz olmasın. SEO da yer alan çok kısa içeriklerden kaçının gibi bir uyarıyı egale edebilmek için makalenizi maddelere ayırın örneğin. Ya da konu geçişlerinde yeni paragrafı destekler nitelikte resimler ile makalenizi besleyin ki bu da temel SEO kriterleri adına kayıp yerine +1 demektir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle