GNS Network

En iyi ücretsiz SEO kaynakları


Bu makalede SEO kaynakları olarak tek kategoriden ziyade ücretsiz olarak bilgi edinebileceğiniz önerdiğim tüm kanalar yer alacaktır. Bloglar, sosyal medya hesapları, test araçları, bilgi ve yeni analizlerin paylaşım platformları vs gibi. Başlıca amaçlar bunlar.

Google

İlk sıraya Google yi ekleyerek bir aradan çıkaralım. Malum her arama ve araştırma "Yaz bakalım Google'de varmı?" diyerek başlıyor günümüzde. Yineden konumuz ile alakalı bazı Google döküman linklerini paylaşmadan geçmeyelim:MOZ

Aslına bakılırsa Google için SEO yaparken yine google üzerinden yaptığınız aramalar ve güncelleme takipleri fazlasıyla bir veri sağlamaktadır. Veri yükü arttığında bunca bilginin bir analize muhtaç olması kaçınılmaz. Elenerek ihtiyaca uygun verilerin elde edilmesi ve teknik terimlerden arındırarak tercume edilmesi işlerini yapan güçlü SEO siteleri mevcut. MOZ da 12 yıldır bu listenin başında. Sağladığı araçlar, özel kategorilere ayrılmış makaleleri ve tabiki cuma günleri yapılan beyaz tahta günlerinde yapılan analizler yeni başlayanlar için bilgi, ileri seviye ilgilenenler için ufuk açıcı tiyolar içermekte.

Backlinko

Backlinko giriştede bahsettiğim analiz siteleri arasında kategorize edilebilnir. Güçlü makale içerikleri ile videolu anlatımlarında yapılan, ya da yapılacak çalışmalara ilişkin değerlendirmeler ve veriler analiz edilmekte. Örnekler uydurma örnekler olmayıp online denendiği için sürekli sağlanan bu analiz akışı özellikle güncelleme dönemlerinde çok faydalı olabiliyor.

Quicksprout

Yine bir analiz ve bilgi paylaşımı ortamı olan Quicksprout u diğerlerinden ayaıran ilk özellik bir çok SEO kaynağına göre ileri seviye bilgi paylaşımlarında bulunması ve benim en çok sevdiğim yanı bu bilgileri için genellikle çok daha fazla akılda kalıcı bir yöntem olan infografik metodunu kullanmalarıdır.

Bloglar

Burada makalelerimin çalınması nedeniyle araya beytullahgunes.com'u da iliştirmek istiyorum. Bir çok yerli yabancı makale ve analiz araçları kullanılarak şu anda okumakta olduğunuz ve diğer makalelerim gibi makaleler ile kendi dilimizde kar amacı gütmeksizin bilgi paylaşımı yapan blogum gibi blogları okumakta ve bir kaç yorum yapmakta faydalı olabilir. Neyse fazla uzatmadan devam edelim.

En İyi SEO Blogları

Hemek yukarıda bloglardan hazır bahsetmişken ve araya ilk sırada kendi blogumu nacizane iliştirmişken. Gerçek verilere göre dünya çapında en iyi SEO blogları olarak değerlendirilen ücretsiz SEO bilgi paylaşımı bloglarını da listelemek istiyorum.


Gündelik işlerinizden vakit ayırarak inceleyebileceğiniz bu bloglar tahin ediyorum ki fazla bile gelecektir ki malum okumak için gerekli zamanı da hesaba katınca bir hayli zaman ayırmak gerekiyor. Bu nedenle dar zamanınızda bilgi edinmek için okuduğunuz blogları doğru seçmek çok önemli olabiliyor.

Takip etmek için Twitter hesapları

Her sektörde olduğu gibi SEO sektöründe de kulis bilgileri edinebilen insanlar var. Bu bilgiler bazen veri analizi, bazen arama motoru takibi ya da sürekli bir analiz akışı olan site sahibi olmaktan geçse de bizim gibi bilgi peşinde olan kişilerin bu gibi kulis bilgisi sahibi kişileri takip etmelerinde fayda olacağını düşünüyorum. Yakın zamandan örnek vermek gerekirse Google AMP güncellemesi ilk olarak türkçe kaynaklarda bu blogda yayınlandı ve aylternatifinin yazılması bir haftadan fazla sürdü. Bilgi kaynağımda aşağıdaki twitter hesapları idi. Fazla uzatmadan kısa bir liste paylaşayım.

Son Olarak

Her sektörde olduğu gibi SEO sektöründe de bilgi önemlidir ve kazandırır. Anca bu kadar çok bilgi kirliliğinin olduğu bir ortamda doğru bilgiye ulaşmanın tek yolu o bilgiyi birden çok kaynaktan okuyarak aralarında kıyas ile doğru bilgiyi çekip almaktan geçer.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle