Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Off Site SEO Nedir

“Sayfa dışı SEO” (“site dışı SEO” olarak da adlandırılır), arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) sıralamanızı etkilemek için kendi web sitenizin dışında gerçekleştirilen eylemleri ifade eder. Site dışı sıralama faktörleri için optimizasyon , bir sitenin popülerliği, alaka düzeyi, güvenilirliği ve otoritesine ilişkin arama motorunu ve kullanıcı algısını iyileştirmeyi içerir . Bu, web sitenize bağlanan veya web sitenizi tanıtan ve içeriğinizin kalitesi için etkin bir şekilde “kefil” olan İnternet’teki diğer saygın yerler (sayfalar, siteler, kişiler vb.) Tarafından gerçekleştirilir.

Sayfa dışı SEO neden önemlidir?

Arama algoritmaları ve sıralama faktörleri sürekli değişirken, SEO topluluğu içindeki genel fikir birliği, etkili sayfa dışı SEO’nun bir web sitesinin bir sayfanın sıralama yeteneğinde hala önemli bir rol oynadığını gösteren alaka düzeyi, güvenilirlik ve otoritedir.

Google’ın içeriği sıralamak için kullandığı algoritmanın tamamını bilmesek de, Arama Motoru Sıralama Faktörleri araştırmamızdan elde edilen veriler site dışı SEO ile ilgili faktörlerin sıralama faktörü ağırlığının% 50’sinden fazlasını taşıdığını gösteriyor.

Bağlantılar ve sayfa dışı SEO

Geri bağlantılar oluşturmak , sayfa dışı SEO’nun kalbinde yer alır. Arama motorları, bağlantılı içeriğin kalitesinin göstergesi olarak geri bağlantıları kullanır, bu nedenle birçok yüksek değerli geri bağlantıya sahip bir site, genellikle daha az geri bağlantıya sahip, normalde eşit olan bir siteden daha iyi sıralanır. Nasıl kazanıldıklarına göre tanımlanan üç ana bağlantı türü vardır : doğal bağlantılar, el ile oluşturulmuş bağlantılar veya kendi kendine oluşturulan bağlantılar.

Doğal bağlantılar , bir sayfa sahibinin herhangi bir eylemi olmaksızın editoryal olarak verilir. Örneğin, en sevdikleri ürün çiftliklerine işaret eden bir gönderiye bağlantı ekleyen bir yemek blog yazarı doğal bir bağlantıdır.

Manuel olarak oluşturulmuş bağlantılar , kasıtlı bağlantı kurma etkinlikleri aracılığıyla elde edilir. Bu, müşterilerin web sitenize bağlanmasını sağlamak veya etkileyicilerden içeriğinizi paylaşmalarını istemek gibi şeyleri içerir.

Kendi kendine oluşturulan bağlantılar , çevrimiçi bir dizine, foruma, blog yorum imzasına veya optimize edilmiş bağlantı metnine sahip bir basın bültenine geri bağlantı ekleme gibi uygulamalarla oluşturulur. Bazı kendi kendine oluşturulan bağlantı kurma taktikleri siyah şapka SEO’ya eğilimlidir ve arama motorları tarafından hoş karşılanmaz, bu yüzden burada hafifçe adım atın.

Bağlantıların nasıl elde edildiğine bakılmaksızın, SEO çabalarına en büyük katkıyı sunanlar genellikle en fazla öz sermayeyi geçirenlerdir . Geçilen öz sermayeye olumlu katkıda bulunan birçok sinyal vardır, örneğin:

Bağlantıyla ilgili olmayan site dışı SEO

Harici web sitelerinden bağlantı kazanmak en yaygın olarak uygulanan sayfa dışı SEO stratejisi olsa da, a) kendi web sitenizin dışında gerçekleşen ve b) arama sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olan hemen hemen her etkinlik “sayfa dışı SEO” olarak düşünülebilir. ” Bunlar aşağıdaki gibi şeyleri içerir:

Bununla birlikte, bu faaliyetlerin her birinin net sonucunun, sitenize bir şekilde web’deki başka bir yerden bir referans oluşturmak olduğunu unutmamak önemlidir – bir bağlantıya, markanıza veya web sitenize atıfta bulunulması veya başka bir şekilde. Bu nedenle, gerçekten “bağlantı ile ilgili olmayan” sayfa dışı SEO kavramı aslında biraz yanlış bir adlandırma!

Sayfa dışı SEO nasıl yapılır?

Yüksek düzeyde, bir web sitesinin “sayfa dışı SEO’sunu” iyileştirmek, arama motorunu ve bir sitenin kalitesinin kullanıcı algısını iyileştirmeyi içerir. Bu, diğer sitelerden (özellikle kendileri saygın ve güvenilir olanlardan ) bağlantılar, markanızdan bahseden, içeriğinizin paylaşımları ve kendi web siteniz dışındaki kaynaklardan “güven oyları” alarak gerçekleşir.
Exit mobile version