Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Opencart SEO Nedir

OpenCart 3.x ile başlamak, yeni bir E-Ticaret mağazası için harika bir başlangıçtır . Hemen satmaya başlamak için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahipsiniz ve hepsini ücretsiz yapın. Mağazanızı büyüme için kurarken ele almanız gereken en temel adımlardan bazılarını gözden geçirelim ve size OpenCart SEO temellerini nasıl kuracağınızı gösterelim.

1. OpenCart Üstbilgilerini ve Başlık Etiketlerini Optimize Edin

SEO Dostu bir siteye doğru ilk adımlar başlık ve başlık etiketleridir. OpenCart’ta başlık etiketlerinizi kontrol etmenin ve yapılandırmanın en kolay yolunu sunar. E-Ticaret mağazaları için popüler bir uygulama, ürün adını H1 ve ürün modelini H2 olarak atamaktır. OpenCart başlık etiketleri otomatik olarak bile oluşturulabilir.

SEO uzantısının OpenCart başlık etiketlerinize dahil etmesini istediğiniz tam parametreleri girmek için Gelişmiş sekmesine basın ve Oluştur’u (yalnızca eksik başlıkları oluşturur) veya Yeni Başla’yı (yenileriyle tüm başlıkların üzerine yazar ) tıklayarak hepsini otomatik olarak oluşturun .

2. OpenCart Ürün Sayfası URL’lerini optimize edin

OpenCart’taki ürün sayfası URL’leriniz hem kullanıcılar hem de arama motorları için optimize edilmelidir. Daha spesifik olmak gerekirse:

3. OpenCart Yinelenen İçeriği Kaldırın ve Kanonik URL’ler Kullanın

Öncelikle, web sitenizin dışındaki diğer sayfalardan içerik kopyalamamalısınız. Bu, arama motorları için ciddi bir kırmızı ışıktır. Sitenizde aynı içeriğe sahip benzer sayfalarınız varsa, bu da bazı yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir.

Temel olarak, kanonik etiketler bir 301 yönlendirmesi olarak çalışır ve arama motorlarına OpenCart sitenizde tek olarak kabul edilmesi gereken birden çok sayfa olduğunu söyler. Bu şekilde, Google bu sayfaları dizine eklememeyi bilir ve bu nedenle sitenizin sıralamasına zarar vermez.

4. OpenCart Ana Başlığınızı Optimize Edin

Ana sayfa başlığınızın önce insanlar için yazılması gerektiğini unutmayın. Varsayılan olarak, OpenCart ana sayfanız marka adınızı içerir. Bunu Sistem> Ayarlar> Mağazayı Düzenle> Genel> Meta Başlık’tan değiştirebilirsiniz . Mükemmel ana sayfa SEO başlığı şunları içerir:

Yine, benzersiz, çekici ve kolayca okunabilen bir başlığa odaklanmanız gerekir. 

5. OpenCart Ürün Görsellerini Optimize Edin

Ürün resimleri, özellikle adlarını doğru şekilde optimize ederseniz, SEO’nuz için büyük bir destek sağlar. Bir ürün resmi için ideal isim, ürünü iyi tanımlayan isimdir. Ayrıca ürün görselinin kendisini de açıklar.

Resim alt metni – bunu resmin meta açıklaması olarak düşünün. Görüntüyü arama motorlarına açıklamak için kullanılır ve herhangi bir nedenle oluşturulamıyorsa görüntünün yerini almak için kullanılır.

OpenCart mağazanızdaki her ürün görselinin alt metnine anahtar kelimeler ekleyin, 10 – 15 karakteri geçmeyin ve “ve”, “veya” gibi durdurma kelimelerini hariç tutun.

Görüntü dosyası adı – görüntü dosyasının adı. Görüntü dosya adlarınızı gibi bırakmayın IMG123-456-789.JPG. Bunun yerine, dosya adının görüntüyü ve görüntülediği ürünü tanımlamasını sağlayın. Örneğin iphone-x.JPG.

Resimler için ürün ve model adını ekleyin.

OpenCart SEO uzantısını kullanıyorsanız, bunu otomatik olarak yapabilirsiniz. Gelişmiş Ayarlar Eğer ürün resmi eklemek ve daha sonra otomatik olarak hepsini üretmek ne karar versin.

Ürün resimleri için bir diğer önemli ipucu dosya boyutudur . Bunun SEO’nuzla da ilgisi vardır, çünkü ürün görselleriniz çok büyükse ve optimize edilmemişse, sayfa yükleme hızınızı yavaşlatacaktır. Ne Google ne de kullanıcılar yavaş sayfaları sevmez, bu nedenle bu, resimlerinizi optimize ederken de göz önünde bulundurmanız gereken bir konudur – web siteniz için çok büyük olmadıklarından emin olun .

6. Gereksiz OpenCart Sayfaları için İndekslemeyi Devre Dışı Bırakın

OpenCart mağazanızda arama motorları tarafından dizine eklenmemesi gereken pek çok sayfa var. Yönetici paneliniz, ödeme süreciniz, alışveriş sepeti görünümü vb. Gibi sayfalar Mağazanıza bu sayfaların robots.txt dosyanızda endekslenmesini devre dışı bırakmasını söyleyebilirsiniz. SEO Sırt Çantası, robots.txt Düzenleyicide dizine eklenmemesi gereken en yaygın sayfaları verir . Sadece kopyalayıp düzenleyiciye yapıştırın, Kaydet’e basın ve devam etmeye hazırsınız.

7. OpenCart Site Haritanızı Kurun

Site haritası, arama motorlarının OpenCart sitenizi daha hızlı ve daha kapsamlı bir şekilde taramasını ve dizine eklemesini kolaylaştırmak için çok önemlidir.OpenCart site haritanız, mağazanızın arama motorlarına daha fazla veri aktarmasına yardımcı olacaktır. İyi bir site haritası: