GNS Network

SEO Planı Nedir

SEO Planı Nedir

Web sitenize organik, nitelikli olası satışlar oluşturmanıza yardımcı olmak için bir SEO stratejisi gereklidir. Hedef pazarınızı daha iyi anlayarak ve stratejik, veriye dayalı bir SEO planı oluşturarak, web sitenizi daha etkili bir şekilde pazarlayabilirsiniz. Sizi gelecekteki başarıya hazırlamak için aşağıdaki 8 adımı kullanın, aynı zamanda sizin için bugün hızlı kazançlar elde edin.

Yakın zamana kadar, rekabetimizin haber, spor, film, oyun ve finans gibi sektörlerde olduğu Yahoo Media için teknik pazarlamaya yöneldim. Çevrimiçi rekabet gücü açısından, bu hapşırılacak bir şey değil. Yaptığım her şeyi stratejiye dayandırmayı bu şekilde öğrendim.

SEO Stratejisi

SEO stratejisini doğru yapmak, SEO temel kurallarının ötesinde, hedeflenen rekabetçi içgörü ve çok özel önerileri alır. Ve ideal olarak ürün (site) yöneticisi ile iyi bir ilişki. Önümüzdeki birkaç gönderi boyunca ve bununla başlayarak, sizinle başlayarak kendi SEO stratejinizi (genellikle bir SRD (SEO Araştırma Belgesi) olarak adlandırdığım şey) oluşturmak için 8 aşamalı ayrıntılı bir süreci paylaşacağım. hedef kitleleri tanımlama ve bunu oldukça kapsamlı bazı rekabetçi araştırmalar, arama trafiği tahminleri, içerik stratejileri ve belirli hedefler ve öncelikler aracılığıyla sonuna kadar götürmek.

Hedef Kitlenizi ve İlgi Alanlarını Tanımlayın

Arama Pazarlamacılığı dahil çoğu pazarlama kampanyasının ilk adımı, hedef kitlenizi tanımlayarak başlamaktır. Hedef kitleniz, ürününüzü pazarladığınız tanımlanmış bir grup insandır. Geleneksel olarak, bir hedef kitle tanımlamak, yaşlarını, cinsiyetlerini, coğrafi konumlarını ve özellikle ihtiyaçlarını (diğer bir deyişle acı noktaları) belirlemeyi içerir. Daha fazla ayrıntı için usability.gov'un personas açıklamasına ve görev analizi ve senaryolarının nasıl yapılacağına bakın veya daha da iyisi, Vanessa Fox'un arama ve dönüşümle ilgili kişiler hakkındaki yaklaşan kitabını okuyun .

1. İçerik Stratejisi : Hedef kitleniz için olabildiğince alakalı ve faydalı içerik ve araçlar sağlamak istiyorsunuz. Bu, normal SEO uygulamalarının ötesine ve site stratejisine gider, ancak alakalı, yararlı içerik sağlamak kendi başına linkbaittir.

Örneğin, bir sağlık sitem olduğunu varsayalım. Sağlık, ilaç bilgileri ve hastalık türleri ve rahatsızlıklar hakkında çeşitli makalelerim var. Sitedeki bakış açım, yaşlıları hedef almam. Yaşlıların öncelikle reçeteli ilaç planları ve ucuz tansiyon ilaçlarıyla ilgilendiğini anlarsam, özellikle bu konular hakkında bilgi vermek istediğimi biliyorum. Bu, o pazarın ihtiyaçlarına odaklanmama ve diğer içeriğin önceliklerini kaldırmama veya atlamama izin veriyor.

2. Hedeflenen Anahtar Kelime Keşfi: İdeal olarak, hedef kitlenin ne istediğine dayalı olarak anahtar kelime araştırması yapmak istersiniz, yalnızca sitenin halihazırda sahip olduğu içeriğe (veya hedef kitle hedeflemesi yapmayı planlamamaya) değil, sınırlı olabilir. Sağlık durumları ve uyuşturucular (sitemde bulunan içerik) hakkında anahtar kelime araştırması yapabilir ve genel nüfusun neyi aradığını belirleyebilir ve mevcut içeriğimi optimize edebilir veya ağımı geniş açıp hedef kitlemin önce ne istediğine bakabilirim, sonra anahtar kelime araştırmamı yap. Sitenizin karşılamadığı ihtiyaçlar olduğunu görebilirsiniz. Üst düzey izleyicilerimin öncelikle reçeteli ilaç planları ve ucuz tansiyon ilaçlarıyla ilgilendiğini bildiğimden, önce bu içeriği sağladığımdan emin olabilirim ve ardından bu alanlardaki en iyi anahtar kelimeleri daha fazla belirleyebilirim (sonraki makale Adım 2'de) ve bu terimleri sitemdeki alakalı ve yüksek görünürlük alanlarında kullanmak.

ŞABLON OLUŞTUR

Öncelikle, tüm anahtar kelime listelerimizi tutacak bir Excel şablonu oluşturalım. Anahtar kelimeleri kategorize edeceğiz, bu yüzden yapılacak en kolay şey, excel sayfalarında yüzlerce veya binlerce anahtar kelimeyi ayırmaya ve daha sonra kategorize etmeye çalışmak yerine onları şimdi kategorilere ayırmaktır (Her iki yöntemi de denedim ve inanın bana, ikincisi hayatı senden emebilir). Genelde temiz bir Excel sayfası açıyorum ve alakalı olduğunu düşündüğüm anahtar kelime kategorileri için sekmeler oluşturmaya başlıyorum (istediğiniz kadar derine veya yüksek seviyeye gidin) ve birleştirilmiş tüm anahtar kelimeleriniz için önde bir sekme bırakıyorum. Bu sekmeyi şimdilik boş bırakacağız.

Anahtar kelime kategorileri, persona türlerimize ve onların ihtiyaçlarına dayalı olabilir veya anahtar kelimeleri, sitenizin nasıl bölümlere ayrılabileceğine bağlı olarak konulara göre kategorize edebilir veya benim gibi gerçekten meraklıysanız, anahtar kelime alt bölümleri olan persona grupları oluşturabilirsiniz. her biri.

KATEGORİ RAKİPLERİNİN BELİRLENMESİ

Adım 4, 5. Adımda diseksiyonda kullanılmak üzere SERP'lerde rakiplerimizi tanımlayacağımız basit bir adımdır. ComScore, Hitwise veya Uniques veya Page Views veya başka herhangi bir metriğe göre sektör tanımlı diğer rekabet türlerine değil, yalnızca burada arama motoru rakiplerine bakacağız. Burada oluşturduğumuz SEO Stratejisi için Arama ile ilgileniyoruz, bu nedenle yalnızca arama sonuçlarında rakiplere bağlı kalacağız. 

Şimdiden söylediğini duyabiliyorum - bu kolay - sadece anahtar kelimelerinizi arayın ve kimin göründüğünü görün. Doğru. Bu onun bir parçası. Ancak 5.Adımda ciddi bir inceleme yapacağımız için, kendimizi kendimizle karşılaştırmak için doğru rakipleri bulduğumuzdan emin olmak isteyeceğiz.

BELGE YAPISI

İşte genellikle yaptığım şey. Çıktıya iki parça veya iki belge oluşturuyorum. İlk bölümde / belgede, buna Insights diyelim, bulduğum tüm sulu içgörüleri ekliyorum. Müşteriye neler olup bittiğine dair gerçekten iyi bir fikir vermek istiyorum - sorunlu alanların nerede olduğu, rakiplere karşı nasıl yığıldıkları ve hatta iyi yaptıkları ve gelişme için daha az fırsata sahip oldukları yerler. Ayrıca, bu içgörülerden öğrendiklerime dayanan özel, eyleme geçirilebilir strateji ve önerileri olan ikinci bir bölüm veya belgem var. Buna Strateji adını vereceğiz. 

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle