GNS Network

SEO ve PPC Farklılıklar Artılar Eksiler

SEO ve PPC Farklılıklar Artılar Eksiler

"Hangisi daha iyi: SEO veya PPC?" Bu genel bir yanıtı olan bir soru değildir, çünkü gerçekten mevcut durumunuza, hedeflerinize ve pazar yerinize bağlıdır. Elbette, Bowler Hat'ta arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda çok iyiyiz. Bu sektördeki yaklaşık 17 yıllık deneyimim, organik aramanın iyi yapıldığında, ücretli aramadan daha iyi bir müşteri adayı başına maliyetle daha fazla hacim sağladığını gösteriyor.

Ancak, bu bir zamanlar olduğu gibi pazarlayan Vahşi Batı değil. Yeni işletmeler SEO'ya başlamakta zorlanabilir ve ücretli arama, doğru yapıldığında arama pazarlamasına hızlı bir yol sunabilir. Benim için bunların hepsi dijital pazarlama stratejinize geri dönüyor. Potansiyel müşterilerinizi ve web'i nasıl kullandıklarını anlamak, benzersiz ve sürekli değişen durumunuz için ücretli aramanın mı, organik aramanın mı yoksa ikisinin bir kombinasyonunun mı en iyi yaklaşım olduğunu belirlemenin anahtarıdır.

Bu yazıda, bir pazarlama stratejisi olarak hem SEO'nun hem de tıklama başına ödemenin (PPC) artılarını ve eksilerini inceleyeceğim ve işletmeniz için doğru kanalı seçmeniz için bazı ipuçları vereceğim. Hem organik hem de ücretli olan yerlerde, arama pazarlamacılığı çabalarınızdan daha iyi sonuçlar almak için SEO ve PPC'yi nasıl entegre edeceğimize bir göz atacağız.

SEO ve PPC

SEO ve PPC

SEO veya PPC'yi göz önünde bulundururken iki temel fark vardır. Birincisi, ücretli reklamların SEO'dan etkilenen organik listelerin üzerinde sayfanın üst kısmında görünmesidir. İkincisi, SEO yoluyla organikten gelen trafiğin ücretsiz olması, PPC'den gelen trafiğin ise her tıklama için bir maliyeti olmasıdır. Çoğu durumda, SEO ve PPC, entegre edildiğinde ve stratejik olarak hizalandığında en iyi şekilde çalışır.

SEO: Organik trafiğinizi iyileştirin

SEO: Organik trafiğinizi iyileştirin

Arama motorlarından gelen organik trafiğin artıları ve eksileri nelerdir? Artıları ile başlayalım:

Farkındalık. Hedeflenen anahtar kelimeleriniz için arama motorlarında görünürlük, işletmenizi potansiyel müşterilerin önüne koyar, aynı şekilde reklam verirsiniz ve marka bilinirliğini artırır.

Markalaşma.  Ticari arama terimleri etrafındaki görünürlük ve iş alanınızla ilgili bilgi sorguları, olumlu bir markalaşma avantajı sağlayabilir. Markanız, bir satın alma işlemine yol açacak araştırmayı yürütürken sorular soran araştırmacılar tarafından ilişkilendirilebilir ve güvenilebilir. Belirli bir konu hakkında yetkili bir ses olabilirsiniz.

Güvenilirlik ve güven.  Sitenizin organik sonuçlarda geri dönmesi, hizmetlerinizi arayan bir kitle ile algılanan güvenilirliğinizi etkileyebilir. Birçok kullanıcı reklamları atlar ve organik sonuçlara daha çok güvenir. Görünür olmak, işletmenize çok önemli bir onay damgası verir. Ayrıca güçlü bir inceleme ve itibar sinyallerine sahip olmak daha fazla fayda sağlayacaktır.

Web sitesi trafiği.  Web sitesi trafiğini artırmak, işletmenizin farkındalığını artırmak ve potansiyel müşteriyi neden sizden satın alacakları konusunda eğitmek için size daha fazla fırsat sunar.

Tıklama başına maliyet.  Organik aramadan gelen trafik ücretsizdir… bir nevi. Bu görünürlüğü geliştirmek zaman ve çaba (para) alacaktır, ancak her gösterim veya tıklama için doğrudan bir ücret alınmaz.

Yatırım getirisi (YG).  Organik arama motoru trafiği, geleneksel ücretli medya biçimlerine göre daha iyi bir yatırım getirisi sağlayabilir ve PPC'yi kesinlikle iyileştirebilir.

Maliyet.  SEO ne ucuz ne de kolay olsa da, marka bilinirliği ve web sitenize alakalı trafik sağlamak için genellikle diğer tüm pazarlama taktiklerinden daha uygun maliyetli olacaktır.

Sürdürülebilirlik.  Ücretli arama pazarlamacılığının aksine, organik trafik, ödemeyi bıraktığınız anda kurumaz. Bu nedenle, organik trafik geliştirme çabaları, pazarlama harcamaları azaldığında bir işi sürdürebilir.

Gelişmiş tıklama oranı (TO).  Kullanıcıların daha yüksek bir yüzdesi organik sonuçları tıklar. Bu kuralın istisnaları olsa da, yüksek yerleştirilmiş bir organik listeden, yüksek yerleştirilmiş ücretli bir reklamdan daha fazla tıklama alacaksınız.

Genel olarak daha fazla tıklama.  Görünürlüğü ve tıklamaları en üst düzeye çıkarmak için, ücretli ve organik sonuçlarda listelere sahip olmak isteyeceksiniz. Burada, ücretsiz olarak alacağınız tıklamalar için mi ödeme yaptığınızı veya hem ücretli hem de organik olarak toplam tıklamaları ve TO'yu artırıp artırmadığınızı görmek için anahtar kelime düzeyinde denemeye ihtiyaç vardır, ancak sonuçları gerçekten en üst düzeye çıkarmak için ücretli ve organik ürünlerde güçlü görünürlük gereklidir.

Dürbün.  Her gün o kadar çok yeni sorgu var ki kapsamı en üst düzeye çıkarmak için güçlü organik görünürlüğe ihtiyacınız olacak. Her tür tıklama için ödeme yapmak veya web sitenizdeki her içerik parçasının reklamını yapmak istemeyeceksiniz.

Stratejik avantaj.  Organik aramada görünürlük hızlı veya kolay değildir - bu hem iyi hem de kötü bir şeydir. Kendinizi organik sonuçlara koyduğunuzda, rakipleriniz kendi yollarını satın alamazlar (işleri doğru şekilde yaptığınızı varsayarak). Bu, ücretli aramaya güveniyorlarsa, rekabette stratejik bir avantaj sağlayabilir.

PPC: Hedefli görünürlük

PPC: Hedefli görünürlük

Ücretli aramanın organik aramadan farkı nedir? Tıklama oranları ve güven, organik arama lehine yoğun bir şekilde yığılmışken, bir işletme neden ücretli aramaya baksın? PPC'nin sunduğu avantajlardan bazıları şunlardır:

Sayfada konumlandırın.  Ücretli arama, ekranın üst kısmındaki içeriğe hakimdir. Genellikle masaüstünde dört ve mobil cihazlarda üç reklamla, bir kullanıcı, kaydırarak geçmeyi seçse bile, ücretli arama reklamlarını her zaman görür.

Geliştirilmiş reklamlar.  PPC reklamları tam da budur: reklamlar. Bu nedenle, pazarlama mesajlarınızı iletmek için çok daha ayrıntılı kontrole ve daha fazla alana sahipsiniz. Aramalar, konumlar, site bağlantıları, fiyatlandırma ve madde işaretleri (açıklama metinleri) sayfaya hakim olan reklamlar oluşturma seçeneklerinden yalnızca birkaçıdır.

Geliştirilmiş reklamlar

Görsel ürün reklamları.  Bir ürünü sattığınız yerde Google, bir kullanıcının neyi tıklayacağını görmesine yardımcı olabilecek görsel alışveriş reklamları (Ürün Listeleme Reklamları veya ÜLR'ler) seçeneği sunar. Bu tür bir reklam, organik aramada bulunmayan bir özellik sunarak tıklama oranını gerçekten artırabilir.

Görsel ürün reklamları

Marka görünürlüğü.  Ücretli arama reklamları yayınlamak, doğru kişiler tarafından görülmenizi sağlar. Sitenize tıklamadan önce geri çekilip marka araştırması yapsalar bile, bu görünürlük pazarlamanıza fayda sağlayacaktır.

Bütçe.  PPC, sıkı bir bütçe kontrolüne izin verir. Günde ne kadar harcamak istediğinizi belirleyin (ideal olarak bazı başlangıç ​​ve ideal getiri fikirleriyle) ve bu sabit limiti belirleyin.

Hedefleme.  PPC, potansiyel müşterilerin önüne geçmek için lazer hedefli bir yol sağlar. Reklamlar, arama anahtar kelimelerine, günün saatine, haftanın gününe, coğrafyaya, dile, cihaza ve önceki ziyaretlere göre hedef kitleye göre hedeflenebilir. Organik trafik, kıyaslandığında, çok daha fazla dağınıktır.

Hız.  İyi bir organik görünürlük geliştirmek zaman alabilirken, bir PPC kampanyası günler içinde oluşturulabilir ve haftalar içinde artırılabilir. Satın almaya hazır oldukları anda müşterilerin önüne çıkmanın ücretli arama motoru reklamcılığından daha hızlı bir yolu yoktur.

Hız çeviklik sağlar. Yeni bir ürünü denemek ister misiniz? Yeni bir pazarlama mesajı mı? Kısa bir PPC reklam kampanyası yürüterek yeni bir ürün lansmanı (veya minimum uygulanabilir ürün) hakkında hızlı geri bildirim alabilirsiniz.

Pazarlama zekası.  Organik, gizlilik adına anahtar kelime verilerini büyük ölçüde gizlediğinde, ücretli aramada böyle bir kısıtlama yoktur. Dönüşüm izleme ve analiz yazılımı (Google Analytics gibi) ile sağlam bir entegrasyon sayesinde, hangi anahtar kelimelerin hangi yüzde ve maliyetle dönüştüğünü belirleyebiliriz. Bu zeka, doğrudan organik arama (SEO) pazarlamasına aktarılabilir ve tüm diğer reklamları, genel olarak sonuçları geliştirmek için bilgilendirebilir.

A / B testi.  En iyi sonuçların nerede olduğunu belirlemek için reklamları, açılış sayfalarını ve hatta harekete geçirici mesaj düğmelerini kolayca test edin. Yine, bu bilgi diğer tüm dijital (ve geleneksel) pazarlama çabalarına geri beslenebilir.

İstikrar.  AdWords, organik sonuçların yaşayabileceği türbülanstan etkilenmez. Değişiklikler var, ancak çok daha düşük bir etkiye sahip olma eğilimindeler ve daha kolay yönetiliyorlar. Eşleme türlerinin dikkatli kullanımı ve arama terimi raporlarının analizi, gereksiz aramanın kaldırılmasına ve zaman içinde yatırım getirisinde artışa izin verir.

Maliyet.  Birçok reklamverenin inandığına rağmen, iyi ayarlanmış ve yönetilen bir PPC hesabı, işletmeniz için potansiyel müşteriler oluşturmanın düşük maliyetli bir yolu olabilir. Küçük bir coğrafi bölgeyi ve küçük bir anahtar kelime kümesini hedefleyen yerel bir işletmeyseniz, bankayı bozmadan gereğinden fazla potansiyel müşteri oluşturabileceğinizi fark edebilirsiniz. Ek olarak, zaman içinde hesaplar maliyetleri düşürmek ve getiriyi artırmak için daha da optimize edilebilir.

SEO veya PPC?

SEO veya PPC?

Belirli bir işletmenin benzersiz durumunu dikkate almadan bu soruyu cevaplamak mümkün değildir. Az rekabete sahip ve haftada sadece birkaç müşteri adayı gereksinimi olan hiper yerel bir işletme, küçük bir harcama veya biraz DIY SEO ile yerel ve organik arama sonuçlarında iyi bir görünürlük geliştirebilir.

Amazon, eBay ve diğer büyük mağazaların ve çevrimiçi perakendecilerin bir sonuç sayfasıyla rekabet eden yeni bir e-ticaret mağazası, organik aramada (en azından kısa vadede) büyük olasılıkla mücadele edecek. Şimdi ipucuna ihtiyacınız var mı? Uzun oyuna mı bakıyorsun? Web sitesi yetkisi konusunda çok şeyiniz var mı? Organik aramada rekabet nasıl? Ücretli aramada tıklama başına maliyet nedir?

SEO ve PPC

SEO ve PPC

İdeal bir dünyada, hem SEO'ya hem de PPC'ye bakardık. İkisinin de artıları ve eksileri vardır ve birbirlerini sinerjik olarak desteklerken en iyi şekilde çalışırlar. SEO ve PPC'yi birlikte çalıştırabildiğiniz yerlerde, genellikle bileşen parçalarından daha büyük sonuçlar elde edebilirsiniz.

SEO ve PPC'yi birlikte çalıştırmanın faydaları şunları içerir:

  • PPC'den anahtar kelime ve dönüşüm verileri organik aramaya (SEO) beslenebilir.
  • Toplam trafik hacmi, yüksek performanslı anahtar kelimeler için ücretli ve organik olarak tıklamalar hedeflenerek artırılabilir.
  • Yüksek maliyetli anahtar kelimeler, yüksek hacimli veya düşük dönüşüm sağlayan (ancak yine de önemli) anahtar kelimeler PPC'den organik aramaya taşınabilir.
  • Reklam kopyası ve açılış sayfalarının A / B testi, organik listenize ve açılış sayfalarınıza beslenebilir.
  • Yeniden pazarlama, organik arama yoluyla ilk dokunuştan sonra ziyaretçilerin önünde kalmanıza ve sitenizle etkileşimleri çerçevesinde mesajları özelleştirmenize olanak tanır.
  • Uzun vadeli SEO stratejilerine başlamadan önce anahtar kelime stratejinizi PPC'de test edin.
  • Ticari anahtar kelimelerle, araştırmadan karşılaştırmaya ve satın almaya kadar müşteri yolculuğunun tüm aşamalarında kullanıcıları hedefleyin.
  • Hem güçlü organik hem de ücretli görünürlük elde ederek güven ve farkındalığı artırın.

Yüzlerce işletmeyle olan deneyimimize göre, hem SEO hem de PPC'ye bakan entegre bir arama stratejisi en uygun yaklaşımdır. Hem ücretli hem de organik kullanılarak her kanalda sonuçlar iyileştirilir. Bu her işletme için doğru olmayacaktır, ancak yüksek büyüme oranına sahip agresif pazarlama için SEO veya PPC'ye ayrı ayrı bakmak yerine bütünsel bir arama motoru stratejisi geliştirmek isteyeceksiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle